Отборът на Порто постигна първата си победа в тазгодишното издание на Шампионската лига. „Драконите" постигнаха престижен успех над английския първенец Челси с 2:1. Селекцията на Хулиен Лупетеги се възползва от трагичната моментна форма на лондончани и заслужено се поздрави с трите точки. В герои за домакините се превърнаха голмайсторите Андре и Майкон, които превърнаха в неприятен спомен завръщането на Жозе Моуриньо на „До Драгао".

Попадение на Вилиян пък не се оказа достатъчно за гостите, които трябваше да се задоволят с поредната си загуба през този сезон. Мачът бе изключително специален за стража Икер Касияс, който освен, че натри носа на омразния си Моу, записа и рекордно 152-ро участие в „турнира на богатите".

В другата среща от група "G", Динамо (Киев) спечели визитата си на водения от Славиша Йоканович тим на Макаби (Тел Авив) -2:0. Попаденията за украинците реализираха Андрий Ярмоленко и бившият играч на ЦСКА- Жуниор Мораеш.

В типичния си стил, Челси действаше доста внимателно, изчаквайки грешка на противника. Така логично инициативата бе в краката на домакините, които притискаха отбраната на лондончани, но така и не стигаха до голово положение. Към средата на полувремето, Абубакар отправи мощен шут от далечна дистанция, преминал над горната греда на Бегович. На съседната врата, Икер Касияс трябваше да действа решително при положение „едно в едно" срещу Педро Родригес.

Така се стигна до 39-ата минута, когато Порто заслужено поведе в резултата. Ясин Брахими реализира фамозните си дрибльорски качества, правейки за смях двама свои опоненти. Впоследствие това му осигури отличен коридор за стрелба. Силният му удар бе спасен с висока класа от Бегович, но при добавката босненецът беше безпомощен при изстрела на Андре Андре.

Челси обаче не си губеше времето и стратегически стигна до изравняването точно в края на полувремето. В центъра на вниманието попадна Вилиян, който изпълни перфектен пряк свободен удар, оказал се „мисия невъзможна" за Икер Касияс.

Радостта за английския шампион обаче бе твърде кратка. Порто отново поведе в резултата след гол на капитана Майкон. Бранителят се пласира по отличен начин след един корнер, изпревари Коща, Рамиреш и Тери, а след това с акуратен изстрел с глава, постави Бегович за втори път на колене.

Диего Коща опита моментално да върне равенството, но този път късметът не бе на негова страна. Испанският национал отправи мощен шут от границата на наказателното поле, който разтресе горната греда над Касияс.

В течение на срещата, в игра се появи Еден Азар, който раздвижи сериозно играта на гостите. Благодарение на него лондончани отново бяха близо до гол, но изстрелът му премина покрай дясната греда на Касияс.

Интересните минути пред двете врати продължаваха с пълна сила. Пред вратата на Челси бе горещо в 71-ата минута, когато Порто имаше 4 голови положения в рамките на 30 секунди. Късметът обаче покри Бегович и бранителите пред него. Десет минути след това, „драконите" можеха да решат всичко в срещата, но Данило Перейра удари гредата.

До края Челси опита всичко по силите си, за да стигне до точката. Лондончани обаче бяха порязани жестоко и от испанския рефер Матеу Лаос, който не отсъди чиста дузпа за гостите.

ПОРТО-ЧЕЛСИ 2:1

1:0 Андре Андре (39'), 1:1 Вилиян (45'), 2:1 Майкон (51')

СТАДИОН:  „До Дорагао"

СЪДИЯ: Антонио Матеу Лаос

ПОРТО: Касияс, Перейра, Мартинс Инди, Майкон, Маркано, Невес, Брахими, Андре Андре, Данило, Имбула, Абубакар (резерви: Елтон, Лаюн, Евандро, Освалдо, Тейо, Корона, Алберто Буено)

ЧЕЛСИ: Бегович, Иванович, Зума, Кейхил, Аспиликуета, Фабрегас, Рамиреш, Микел, Вилиян, Педро, Диего Коща(резерви: Блакман, Баба, Тери, Азар, Матич, Лофтус-Чийк)