Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата.. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1975/76 година.

1976  година: БАЙЕРН (МЮНХЕН, ГЕРМАНИЯ) - СЕНТ ЕТИЕН(ФРАНЦИЯ)1:0

УЧАСТНИЦИТЕ - ЦЕЛИ ТРИ ОТБОРА ОТ ГЕРМАНИЯ В ТУРНИРА

32 отбора започват надпреварата за КЕШ през сезон 1975/1976 година - 31 шампиони на страните си и носителят на трофея от миналата кампания Байерн (Мюнхен). Така Германия е представена от цели 3 тима - баварците, Магдебург (Източна Германия) и Борусия (Мьонхенгладбах) (Западна Германия). България отново е представена от ЦСКА (София).

Ето и останалите участници: Вакер (Австрия), Ювентус (Италия), Слован (Чехословакия), Дарби Каунти (Англия), Реал (Мадрид, Испания), Динамо (Букурещ, Румъния), Бенфика (Португалия), Фенербахче (Турция), Уйпещ (Унгария), Цюрих (Швейцария), Малмьо (Швеция), Жьонес Еш (Луксембург), Олимпиакос (Гърция), Динамо (Киев, СССР), Омония (Кипър), ИА Акранес (Исландия), КБ (Дания), Сент Етиен (Франция), Рейнджърс (Шотландия), Бохемианс (Ирландия), Флориана (Малта), Хайдук (Югославия), РУУД Моленбеек (Белгия), Викинг (Норвегия), Рух (Полша), Купс Куопио (Финландия), Линфийлд Северна (Ирландия) и ПСВ (Холандия).

ЦСКА ОТПАДА ОЩЕ В ПЪРВИЯ КРЪГ СЛЕД ДВЕ БИТКИ С ЮВЕНТУС

Шампионът на България ЦСКА няма късмет при жребия за първия кръг. „Армейците" трябва да се изправят срещу италианския гранд Ювентус на 1/16-финалите. Първата среща е в София, а реваншът на Ботуша. ЦСКА отпада след две битки и общ резултат 3:2 в полза на „Старата госпожа". Ето какво се случва на въпросните двубои:

17 септември 1975 година

ЦСКА - Ювентус 2:1

На стадион „Васил Левски" отново ври и кипи за мач на ЦСКА в евротурнирите - 60 000 фенове на „червените" изпълват трибуните в очакване на нова знаменита победа в турнира за КЕШ. В Италия още помнят трагедията на Ювентус срещу ЦСКА през 1960 година. Треньорът Парола казва преди идването на „Старата госпожа" у нас, че целта му е Юве да стигне до равенство в София. Даже си пожелава резултат - 1:1. И той е близо до вярна прогноза...

Италианците разполагат с Дзоф, Тардели, Джентиле, Анастази... ЦСКА обаче не се предава, дори и при факта, че в 39-ата минута вече губи в резултата с 0:1. След грешка на Цоньо Василев, именно Анастази открива за гостите.

Натискът на българите се засилва, но гол така и не пада. За да дойдат вълшебните последни 10 минути на битката. Тогава ЦСКА стоварва върху Юве цялата си сила и воля за пълен обрат. В 80-ата минута Димитър Марашлиев подава на Георги Денев, а Кучето изравнява - 1:1. Текат последните секунди на мача. Иван Зафиров-Копата „копва" топката към Марашлиев, който с глава оформя крайното 2:1 в полза на ЦСКА. Трибуните на „Васил Левски" ликуват!

01 октомври 1975 година

Ювентус - ЦСКА 2:0

Този път ЦСКА не прави подвиг и след крехката си преднина от мача в София, отпада с общ резултат 2:3. В Торино Ювентус показва отлична игра и стига до заслужен успех с 2:0, който му е достатъчен, за да намери място на 1/8-финалите.

Интересното е, че „Старата госпожа" открива резултата отново в 39-ата минута. Този път точен е Фурино. Анастази, който бележи гола да италианците в България, пак наказва ЦСКА. В 51-ата минута Юве повежда с 2:0. Чак тогава „армейците" се сещат да погледнат към вратата на Дзоф. Атаките обаче са безплодни. Гол за „червените", който ще прати мача в продължение, не пада. ЦСКА отпада рано от турнира за КЕШ, но си тръгва с вдигната глава.

ОСМИНАФИНАЛИ: ГОЛЕАДИТЕ МЕЖДУ ДАРБИ И РЕАЛ, СПОРНАТА РЕШАВАЩА ДУЗПА ЗА МАДРИД

Гвоздеят на този етап от турнира е сблъсъкът между испанския Реал (Мадрид) и английския Дарби Каунти. В първата среща „овните" размазват „кралете" с 4:1. Чарли Джордж е над всички, отбелязвайки хеттрик. Той открива резултата в 9-ата минута, а следващите му две попадения падат от дузпи - в 15-ата и 78-ата. Ниш отбелязва другото попадение за Дарби, а Пири е точен за гостите от Реал.

В испанската столица обаче има нова голеада, а този път доволни са феновете на Реал. Любопитното е, че до 51-ата минута домакините водят само с 1:0 (попадение на Мартинес). Именно този футболист прави резултата 2:0. Сантиляна в 55-ата дава класическа преднина на Реал. Героят за Дарби от първата среща Джордж смълчава трибуните в 62-ата минута. Натискът на „кралете" се засилва, но без успех. В 83-ата минута обаче Реал получава повече от спорна дузпа. Пири е точен от бялата точка и праща мача в продължения. Гостите рухват в 99-ата минута, когато централният нападател на „белия балет" Сантиляна бележи втория си гол в двубоя. След срещата треньорът на Реал Милянич признава, че не е имало дузпа за неговия отбор, но „такива неща се случвали във футбола".

В другите мачове отстранилият ЦСКА тим на Ювентус прекланя глава пред Борусия (Мьонхенгладбах). Бенфика надделява много трудно над Уйпещ (общ резултата 6:5), както и Байерн (Мюнхен) срещу Малмьо (загуба с 0:1 и успех с 2:0 у дома). Динамо (Киев) не среща никакви проблеми в мачовете с исландския ИА (3:0 и 2:0), Сент Етиен се справя с Рейнджърс, а Хайдук и ПСВ отстраняват съответно Моленбеек и Рух.

ЧЕТВЪРТФИНАЛИ: РЕАЛ НАПРЕД, ЗАЩОТО ВКАРВА ПОВЕЧЕ КАТО ГОСТ, БАЙРЕН УНИЩОЖАВА БЕНФИКА

Повече голове на чужд терен пращат Реал (Мадрид) сред най-добрите четири в турнира. Този път съперник на испанците е Борусия (Мюнхенгладбах). В Германия срещата завършва 2:2. Йенсен и Виткамп са точни за домакините, а Мартинес и Пири за гостите. Реваншът в Мадрид приключва при 1:1 с попадения на Сантиляна и Хайнкес.

Актуалният носител на трофей и бъдещ такъв - Байерн (Мюнхен), унищожава португалския Бенфика с 5:1 на своя стадион, след 0:0 в първия мач в Лисабон. По два гола за баварците бележат Герд Мюлер и Бернд Дюрнбергер, а Карл-Хайнц Румениге забива петия шамар в лицето на ошашавените португалци. Почетното попадение за Бенфика е дело на Нене.

Бъдещият финалист Сент Етиен губи с 0:2 при гостуването си на Динамо (Киев), но показва сила и дух в реванша, стигайки до нужното 3:0. Голмайстори за френския тим са Равели, Ларке и Доменик Рощо (голямата звезда на отбора).

Същият е развоят и на сблъсъкът между Хайдук и ПСВ, като тимът от Югославия е в ролята на Динамо, а холандците - в тази на Сент Етиен.

ПОЛУФИНАЛИ - ОТНОВО МНОГО СИЛЕН БАЙЕРН, ЛАРКЕ Е ГОЛЕМИЯТ ГЕРОЙ НА СЕНТ ЕТИЕН

Германският Байерн (Мюнхен) наистина е тотален хегемон в турнира за КЕШ тези години. Баварците вече са вдигнали два пъти поред най-ценния турнир, а по всичко личи, че нищо не може да ги спре да го направят още веднъж. Силата на Байерн е добре усетена от Реал (Мадрид) на полуфиналите.

Първата среща е в Испания. Мартинес шокира Бейерн, пращайки топката в мрежата им още в 7-ата минута. С течение на времето вярата във футболистите на Реал и публиката, че могат да победят германците се усилва все повече и повече. Но на сцената отново излиза великият Герд Мюлер, страшилището за всеки вратар. Машината за голове изравнява в 42-ата минута, като това 1:1 е и крайният резултат. Мюлер е неудържим в Мюнхен и бележи в 9-ата и 31-ата минути за успеха на Байерн с 2:0.

В другия полуфинал Сент Етиен и ПСВ са равностойни съперници. Фортуна взема страната на френския отбор. Големият герой за „зелено-белите" е Жан-Мишел Ларке. Неговият гол в 17-ата минута на първия мач във Франция се оказва единствен в двете срещи. Така Сент Етиен ще опита да спре устремилия се към трета поредна КЕШ отбор на Байерн (Мюнхен).

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ - БАЙЕРН Е СЛАБ ТОЧНО В МАЧА ЗА ТРОФЕЯ, НО СИ ИМА ФРАНЦ РОТ-БИКА. И КЪСМЕТ...

Както вече отбелязахме, и през този сезон Байерн (Мюнхен) е изключително силен в най-големия клубен турнир и изнася лекции по терените в Европа. Именно на финала обаче, баварците са бледа сянка на себе си. Сент Етиен се представя далеч по-добре, създава много положения за гол, но няма късмет. Той е на страната на Байерн. Точно, както година по-рано в двубоя с Лийдс...

Първо Доминик Батне изкача сам срещу Майер, но ударът му среща гредата, при добавката Ерве Ревели не успява да уцели опразнената врата. Малко след това Жак Сантини удря втора греда за французите.

Точно в тези минути Байерн показва прословутата германска борбеност и непримиримост - в 57-ата минута Бекенбауер намира Мюлер. Герд е съборен и реферът отсъжда фаул. Франц Рот - Бика намира мрежата от пряк-свободен удар - 1:0.

Байерн триумфира с КЕШ за трети пореден път, а тъжните играчи на Сент Етиен напускат терена с наведени глави.

 

СТАТИСТИКА

12 май 1975 година, Глазгоу, стадион "Хемпдън Парк", 54 000 зрители

БАЙЕРН (МЮНХЕН) - СЕНТ ЕТИЕН 1:0

1:0 Франц Рот (57)

БАЙЕРН (МЮНХЕН):
Майер, Хансен, Шварценбек, Бекенбауер (к), Хорсманм Дюрнбергер, Рот, Капелман, Румениге, Мюлер, Хьонес

Треньор: Дитмар Крамер

СЕНТ-ЕТИЕН:
Чуркович, Жанвион, Пиаца, Лопец, Репелини, Батне, Ларке (к), Сантини, Ерв.Ревели, П.Ревели, Сараманя (83 - Рощо)

Треньор: Робер Ербен

СЪДИЯ:
Кароли Палотай (Унгария)

Пътят на Байерн (Мюнхен) до титлата:

Първи кръг:
Байерн (М) - Жьонес (Люксембург) 5:0, 3:1

Втори кръг:
Байерн (М) - Малмьо 0:1, 2:0

1/4-финал:
Байерн (М) - Бенфика 0:0, 5:1

1/2-финал:
Байерн (М) - Реал (М)  1:1, 2:0

Финал:
Байерн (М) - Сент-Етиен 1:0