Манчестър Юн и Барселона винаги са били две от силите в Европа и срещите между тях оставиха спомени, които винаги ще бъдат живи за феновете им. Първите им сблъсъци може и да бяха в турнира за КНК, но бяха не по-малко вълнуващи от дуелите им в Шампионската лига.

1983-84 КНК, 1/4-финал
По онова време Манчестър Юн бе далеч от настоящото си величие. Спечелената ФА къп през 1983 г. бе едва третият му трофей след триумфа с европейската купа през 1968-а. Барселона се представяше само малко по-добре и все още пред клуба предстоеше цяла година, преди Тери Венебълс и Бернд Шустер да сложат края на 11-годишния период без титла.

Диего Марадона бе още в девствения период на величието си, но мениджърът на "червените дяволи" Рон Аткинсън знаеше, че той е човекът, който трябва да бъде спрян. Аржентинецът нямаше пръст в гола, с който Барселона поведе в първия мач на "Камп Ноу".

Греъм Хог си вкара автогол, а Хуан Карлос Перес Рохо направи 2:0 в последната минута. В реванша Манчестър Юн изживя една от най-великите си европейски нощи. Марадона не можа да грейне на "Олд Трафорд", докато вдъхновеният от Брайън Робсън състав на домакините съсипа Барселона. Капитанът на Англия изравни с два гола и нищо не можеше да спре Норман Уайтсайд да изведе Франк Стейпълтън за победния гол.

1991 КНК, финал
Ако година по-рано не бе спечелил ФА къп - своя първи трофей за 4 години в клуба, Алекс Фъргюсън щеше да бъде уволнен, преди да успее да изгради империята си на "Олд Трафорд".

Победата над Барселона на финала за КНК в Ротердам обаче бе истинското начало на доминацията на "червените дяволи" през 90-те. След пет години отсъствие английските клубове се завръщаха в Европа. Докато Юнайтед тепърва щеше да господства в Англия, съперникът, с който се справи на финала, щеше да бъде наречен "Дрийм тимът" на Йохан Кройф година по-късно. Повечето от звездите, които през 1992-а спечелиха първата КЕШ в историята на Барселона на "Уембли", бяха и на "Де Кайп".

Както Брайън Робсън преди 7 години, Марк Хюз бе героят този път. Уелсецът, който бе привлечен при каталунците през 1986 г., но не можа да се наложи в Примера, вкара два гола срещу тях, за да помогне на Юнайтед да стане първият английски тим с европейски трофей след наказанието. Стив Брус смяташе, че извежда "червените дяволи" напред, когато Марк Хюз довкара с може би излишна добавка. Нямаше съмнение в неговата роля за втория гол обаче. Той стреля мощно след корнер, за да остави Карлос Бускетс без отговор. Роналд Куман намали 10 минути преди края, но напразно.

1994-95 Шампионска лига, групова фаза
Алекс Фъргюсън винаги е казвал, че ранните години на английската му доминация са белязани от ключови мачове с Барселона. Уроците от 1994-95 г. бяха научени от винаги подобряващия се тим на Манчестър Юн. През есента на 94-а Барселона още страдаше от унизителната загуба с 0:4 от Милан на финала в турнира в Атина миналата пролет. Това бе и началото на края за треньора Йохан Кройф, който не спечели нищо преди оставката си през 1996 г.

Най-вълнуващият момент в първия мач бе гениалният гол с пета на Лий Шарп след центриране на Брайън Макклеър. Ако сега са заедно в групата си, двата гиганта с лекота ще излязат от нея заедно, но преди 13 години те останаха зад ИФК Гьотеборг, а Юнайтед пропусна следващата фаза.

След като бе загубил от шведите, Барселона постигна вдигащо духа равенство 2:2 на "Олд Трафорд". Марк Хюз отново успя да се разпише срещу бившия си тим, за да изведе "червените дяволи" напред в 18-ата минута, преди Ромарио и Бакеро да обърнат, а Шарп да изравни. Гледайки отново и отново изпълнението на Шарп в 80-ата минута, можем да си замислим дали ако не бяха неговите проблеми с контузии, от една страна, и с алкохола и хазарта, от друга, сега изобщо щяхме да сме чували за Дейвид Бекъм, който скоро след това зае мястото му в тима.

В реванша каталунците разцъфнаха под влиянието на развилнелия се Стоичков
Българинът вкара първия и третия гол в мача, в който Ромарио и Албер Ферер също наказаха Гари Уолш, застанал на вратата вместо Петер Шмайхел. Решението на сър Алекс да заложи на втория си вратар бе предизвикано от още властващото тогава ограничение за броя чужденци. Квотата от трима небританци в стартовия състав бе запълнена от украинеца Андрей Канчелскис и ирландците Денис Ъруин и Рой Кийн.

Повечето ще запомнят тъкмо с този мач Гари Уолш, въпреки че по-късно той имаше ключова роля за историческото присъствие в Премиършип на Мидълзбро и Брадфорд и бе в състава на Уигън, когато дебютира в английския елит преди два сезона. Между другото Уолш направи двойно спасяване срещу Ромарио и Бакеро, преди да бъде елиминиран от великолепния прехвърлящ удар на Стоичков за първия гол.

1998/99 Шампионска лига, групова фаза
Четири години по-късно Манчестър Юн и Барселона зарадваха феновете с две от най-вълнуващите шоута в историята на Шампионската лига. И тогава те не продължиха борбата заедно. Този път Юнайтед излезе от групата, а Барселона завърши трети, докато Байерн превъзхождаше и двата. По-късно "червените дяволи" победиха драматично баварците на финала в турнира.

В групата обаче и Юнайтед, и Барселона успяха да победят единствено датския Брьондби, а разликата между тях бе, че хората на Фъргюсън постигнаха две равенства с Байерн, а Барселона падна в срещите си с германците. За успокоение на тогавашния треньор Луис ван Гаал каталунците спечелиха титлата в Испания, докато за Фъргюсън, станал след това сър Алекс, това бе най-славната година в кариерата, белязана от требъл с титлите в Англия, Европа и ФА къп.

И двете им срещи в групата завършиха 3:3. В първия мач на "Олд Трафорд" Райън Гигс изведе напред Юнайтед, преди Пол Скоулс да удвои. Сони Андерсон върна един гол, преди Дейвид Бекъм да намери вратата с класическото си изпълнение на свободен удар. Гостите се върнаха в мача с две дузпи, реализирани от Луис Енрике и Джовани.

Вторият мач на "Камп Ноу" предложи още по-открит футбол и резултатът можеше
да бъде 6:6, вместо 3:3, както по-късно Фърги отбеляза. Сони Андерсон, Дуайт Йорк, Анди Коул и Ривалдо вкараха, за да направят 2:2, преди Дуайт Йорк да се извиси при центриране на Бекъм за втория си гол тази вечер, а Ривалдо да изравни с незабравима задна ножица.

Няма мач между Юнайтед и Барселона в историята, в който да видим някой от двата отбора да се стреми към скучно равенство. Ако и сега бъде така, довечера наистина ни очаква шоуто, което всички предвиждат.

БАРСА СРЕЩУ ЮНАЙТЕД
07.03.1984 Барселона - Манчестър Юн 2:0 КНК, 1/4-ф.
21.03.1984 Манчестър Юн - Барселона 3:0 КНК, 1/4-ф.
15.05.1991 Манчестър Юн - Барселона 2:1 КНК, ф.
19.10.1994 Манчестър Юн - Барселона 2:2 ШЛ, гр.
02.11.1994 Барселона - Манчестър Юн 4:0 ШЛ, гр.
16.09.1998 Манчестър Юн - Барселона 3:3 ШЛ, гр.
25.11.1998 Барселона - Манчестър Юн 3:3 ШЛ, гр.