ТОПСПОРТ продължава рубриката си "Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 2000/2001 година.
2001 година: БАЙЕРН МЮНХЕН - ВАЛЕНСИЯ 1:1 (след изпълнението на дузпи 5:4)
РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: ЛЕВСКИ С ДРАМАТИЧНИ МАЧОВЕ СРЕЩУ ТУРСКИ ГРАНД
Шампионска лига 2000/01 е 9-то издание под това наименование на най-важния европейски турнир за клубни отбори във футбола и 46-то от началото.
През този сезон заедно с носителя на трофея Реал (Мадрид) участват рекордните 72 отбора от 48 страни, като страните на места от 1 до 3 в петгодишната ранглиста на УЕФА изпращат четири клуба в турнира, тези от 4 до 6 - три, а страните от място 7 до 15 - два. С участието на Бротно Читлук за първи път играе и представител на Босна и Херцеговина.
Финалът се играе на 23 май 2001 г. на стадион Джузепе Меаца в Милано.
УЧАСТНИЦИТЕ В ГРУПОВАТА ФАЗА 2000/01:
Реал (Мадрид), Спартак (Москва), Байер Леверкузен, Спортинг Лисабон, Арсенал, Лацио, Шахтьор Донецк, Спарта Прага, Валенсия, Олимпик Лион, Хееренвеен, Щурм Грац, Галатасарай, Глазгоу Рейнджърс, Монако, Депортиво Ла Коруня, Панатинайкос, Хамбург, Ювентус, Байерн Мюнхен, Пари Сен Жермен, Розенборг, Хелзинборг, Андерлехт, Манчестър Юнайтед, Динамо Киев, Милан, Лийдс, Барселона, Бешикташ
НАЧАЛОТО НА "СИНЯТА" ДОМИНАЦИЯ!
След големите успехи и трансферите на звездите на отбора в чужбина следва период на спад и разочарования. Четири поредни сезона Левски не успява да се пребори за шампионската титла. Освен това четири поредни години отборът се представя ужасяващо и в участията си в Европейските клубни турнири, допускайки загуби от отбори като Айндрахт (Аалст), Олимпия (Любляна) и то на два пъти, Слован (Братислава) и ФК Копенхаген, като успява да отстрани единствено Динамо (Букурещ) и Локомотив-96 (Витебск). Единственият успех в този период е спечелването на купата на България през 1998 г. след убедителна победа с 5:0 над ЦСКА навръх 50-годишнината на своя вечен съперник.
Възраждането на отбора започва през 1999 година. През пролетта е завършен ремонтът на клубния стадион "Георги Аспарухов" и отборът се завръща на него след като седем години играе на Националния стадион. През лятото начело на отбора застава сръбският треньор Люпко Петрович, който се заема с изграждането на нов силен отбор. С играчите Георги Иванов - Гонзо, Александър Александров, Предраг Пажин, Димитър Иванков, Илиян Стоянов и Саша Симонович успехите не закъсняват
Именно това е и времето, когато Георги Иванов се превръща в истинска легенда на Сектор "Б". В този период Гонзо бележи и емблематичния "кървав" гол в мрежата на ЦСКА.
По средата на сезон 1999/00, сръбският наставник Люпко Петрович бяга от Левски, тъй като е подмамен с грандиозна оферта от китайският Даилен. На негово място е назначен ексцентричният Димитър Димитров - Херо, който успява да изведе "сините" до три поредни победи над ЦСКА.
В крайна сметка столичани триумфират с така дългоочакваната шампионската титла на България, финиширайки с 9 точки преднина пред вечния враг.
Голмайстор на първенството става Михаил Михайлов то Велбъжд (Кюстендил) с 20 гола, като негови подгласници стават Светльо Тодоров (Литекс) и Пламен Тимнев (Спартак Варна). Най-резултатен за Левски пък е култовият Серж Йофу, който вкарва 13 попадения , с едно повече от Георги Иванов. Любопитен факт е, че Димитър Иванков завършва на четвърта позиция в "синята" голмайсторска листа, след като е точен цели 5 пъти!
ПРИКЛЮЧЕНИЕТО В ШАМПИОНСКА ЛИГА!
През лятото Левски изненадващо се разделя със своя старши-треньор Димитър Димитров. Според тогавашните ръководители на "Герена", Херо бил прекалено емоционален, а треньорските му качества нямали как да помогнат на "сините" за пробив в европейските клубни турнири.
Така пожарен вариант за "сините" се явява руснакът Владимир Федотов, който трябва да поведе столичани в Шампионската лига. Жребият в първия предварителен кръг е лек, пращайки българския представител на ФК Дюделанж от Люксембург. По негово изрично настояване в клуба са привлечени футболисти като Олександър Ковал, Едуард Цихмейструг, Константин Кайнов и бразилецът Леонидас.
Първият двубой се провежда във Великото Херцогство, а Левски печели с убедителното 4:0. Два гола бележи Георги Иванов, а по един добавят новото попълнение Едуард Цихмейструк и Димитър Иванков от дузпа. Реваншът в София е протоколен, а победата е лежерна - с 2:0. Сред голмайсторите отново са Гонзо и Иванков.
Съдбата обаче обръща гръб на вековниците във втория предварителен кръг, където срещу набиращата все по-голяма сила "синя" селекция се изправя турския гранд Бешикташ.
По това време "орлите" са водени от Невио Скала, който няколко години по-рано е успял да превърне италианския Парма в европейско страшилище. Последното му работно място пък е Борусия (Дортмунд), където печели Интерконтиненталната купа през 1997 година.
Класата на Бешикташ е респектираща, а в тима личат имената на знаменития африкански страж Ике Шорунму, нападателят Нихат Кахвечъ и безспорната звезда тогава - Паскал Нума. Френският нападател печели сърцата на турските фенове с ексцентричните си изяви на и извън терена. След престоя му при "черно-белите", Нума открито заявява, че се чувства турчин и впоследствие дори се снима в няколко сапунени сериали в южната ни съседка.
Същият този чудак изиграва и важна роля в първата среща между двата тима в Истанбул. Негово попадение оформя крайното 1:0 в полза на "орлите", които френетично са подкрепяни от агитката си на "Инюню". Попадението на Нума пада 9 минути преди края на срещата. До тогава Левски се държи дисциплинирано в отбрана, но в крайна сметка това не се оказва достатъчно.
Ответният сблъсък в София преминава под огромен зрителски интерес, но устремът на българския шампион е спрян рано,рано от Тайфур Хавутчу в 35-ата минута. До края Левски се хвърля в атака и стига до почетен изравнителен гол чрез Георги Марков. За повече обаче селекцията на Владимир Федотов няма сила.
Рейдът на Бешикташ пък продължава и след две "тройки" срещу Локо (Москва), истанбулци се добират до груповата фаза на Шампионската лига.
ПЪРВА ГРУПОВА ФАЗА: РАННО ОТПАДАНЕ ЗА БАРСЕЛОНА И ЮВЕНТУС
Началната фаза на елитния кръг отново носи срам за Барселона, която за втора поредна година не успява да прескочи груповата фаза. Колкото и странно да звучи в днешни дни, "блаугранас" притежават отбор с доста спорни качества, който финишира едва трети в компанията на Милан, Лийдс и Бешикташ. Двете константни величини в клуба са Ривалдо и Патрик Клуйверт, но дори и те не могат да изпъкнат в "компанията" на стража - Ришард Дютроел, Михаел Райцигер, Абелардо, Иван Де Ла Пеня, Симао и Сантамария. Наставник на тази команда е Лоренцо Сера Ферер, който "постига" 0:3 от Бешикташ, 0:2 от Милан и знаменито 3:3 от Милан.
Източник: GettyImages
Ривалдо не се оказа достатъчен за Барса
Същата съдба сполетява и друг гранд - Ювентус, който финишира на последно място в група с Хамбургер, Панатинайкос и Депортиво Ла Коруня. Селекцията на Карло Анчелоти се отпуска в решаващите мигове на груповата фаза и след поражения от Хамборгер и ПАО с по 1:3, трябва да се сбогуват с европейската си мечта.
Голямата изненада в първата групова фаза поднася Щурм Грац, който сензационно печели своята група "D". Формацията на Ивица Осим не притежава нито един известен футболист, но въпреки това постига паметни победи на своя "Арнолд Шварценегер щадион" срещу Галатасарай (3:0), Монако (2:0) и Рейнджърс (2:0).
ВТОРА ГРУПОВА ФАЗА: ЧУДЕСАТА НА ДЕПОРТИВО И ЛИЙДС ЮНАЙТЕД!
През сезон 1999-2000 Депортиво (Ла Коруня) най-накрая става шампион на Испания след поредица от невероятни игри, и се класира за Шампионската лига.
Печално известният Мирослав Джукич, тогава играч по ирония на съдбата именно на... Валенсия, коментира така: "Има Господ! Бог съществува! Душата ми е чиста, и вече мога да спя спокойно! Те заслужаваха това!"
Празненствата по случай спечелването на титлата са едно огромно зрелище! Според зевзеци, изстреляните ракети и фойеверки са сравними само с тези от 1945 г. в Москва, когато е честван Денят на победата!!! Грандиозните празненства влизат в рубриката "No comment" на новинарски канал "Euronews"!
По това време треньор на великите галисийци е Хавиер Ирурета, който притежава повече от фантастичен състав. На вратата е Молина, в отбрана действат Мануел Пабло, Ромеро, Найбет и Мауро. В средата действат Емерсон, Джалминя, Валерони и Скалони, а в атака са фантастичните Диего Тристан и Рой Макаай. Въпросната селекция прави изключителен дебют в Европа, и докато никой не отдава значение на спечелената първа предварителна група, то вече всички говорят за СусперДепор, когато триумфира и във втората предварителна група "В", където техни конкуренти са Галатасарай, Милан и ПСЖ.
Източник: GettyImages
Исторически остава мачът на "Риасор" срещу ПСЖ, който ще бъде запомнен със знаменития обрат от 0:3 до 4:3, който до голяма степен класира тима на четвъртфиналите в Шампионската лига.
Финалистът за КЕШ през 1975 година - Лийдс Юнайтед се завръща подобаващо в най-престижния турнир. Възходът на Йоркширци се дължи главно на Дейвид О"Лиъри, който поеме клуба през 1998-а година и чрез, стабилните, за този период, финанси на тима съумява да изгради един боеспособен клуб, който през 2000-та година достига полуфинал за Купата на УЕФА срещу Галатасарай.
През следващия сезон Лийдс вече е сред елита на Европа и изненадващо достига до полуфиналите и на Шампионската лига. Британците завършват на втора позиция във втора предварителна група "D", като пред тях е единствено Реал (Мадрид).
На четвъртфинал Лийдс се изправя срещу другата голяма изненада Депортиво Ла Коруня. Двата тима си разменят по един домакински успех, но победата с 3:0 на "Елън Роуд" се оказва решаваща. Точни за този велик триумф са Иън Харт, Алън Смит и Рио Фърдинан.
ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА:
Байерн (Мюнхен) достига до дългоочакван реванш срещу Манчестър Юнайтед на четвъртфиналите. Баварците все още помнят онзи драматичен финал на "Камп Ноу" и поради този факт играят на предела на своите възможности. Прошка за "червените дяволи" няма и селекцията на Алекс Фъргюсън е победена с 0:1 насред "Олд Трафорд" и 2:1 на "Олимпиащадион".
Галатасарай е на крачка от това да елиминира актуалния носител на трофея Реал (Мадрид). "Чим бом" печели с 3:2 на своя "Али Сами Йен", като в герои се превръщат Юмит Каран, Хасан Шаш и Марио Жардел. Попаденията на чужд терен вкарват Иван Елгера и Клод Макекеле, които спомагат за безкомпромисния реванш на "Бернабеу", който е спечелен с 3:0. Иван Елгера пак бележи, а с два гола блести Раул.
Голяма драма в своя двубой преживява миналогодишният финалист Валенсия. Запазили основния си състав, "прилепите" влизат в ролята на фаворити срещу Арсенал, но заслужено губят на "Хайбъри" с 1:2. Съперникът им се намира в страховита форма и въпросното числово изражение на загубата е най-малкото, с което момчетата на Ектор Купер се отървават. По един гол вкарват Тиери Анри и Рей Парлър, а почетното попадение на Роберто Аяла в крайна сметка има витален характер.
Реваншът на "Местая" ще бъде запомнен с късното попадение на Джон Карю в 75-ата минута, който праща валенсианци на полуфинал.
Пътят до мач за трофея, отново обаче е съпътстван с битка срещу англичани. Валенсия трябва да отстрани и Лийдс Юнайтед, за да има шанс да вдигне най-ценното европейско клубно отличие.
"Лос че" оцелява на "Елън Роуд" и след силен мач на вратаря си Сантяго Канисарес успяват да се доберат до 0:0. Това се оказва напълно достатъчно за испанците, които са повече от категорични във втория сблъсък. Мендиета и Хуан Санчес (2) носят успеха с 3:0 и за втора поредна година хората на Ектор Купер за на финал!
Другата полуфинала двойка пък е определена като "финал преди финала". Съперници са Реал (Мадрид) и Байерн, които в гладиаторски сблъсъци трябва да определят втория финалист на "Джузепе Меаца".
Първият мач на "Бернабеу" е изключително равностоен, а победата отива за германският тим, който бележи скъпоценен гол на чужд терен от Джоване Елбер. На реванша бразилският национал бележи още в 8-ата минута, което прави задачата на Реал изключително трудна. Новото попълнение Луиш Фиго обаче връща надеждите на "лос бланкос" в 18-ата. Всичко обаче приключва в 34-ата минута, когато Йенс Йеремис слага точка на спора и по този начин отнема "короната" на европейския клубен първенец.
ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ!
80 хиляди зрители на "Джузепе Меаца" стават свидетели на "Финалът на дузпите", както наричат двубоя след края му. Още в 3-ата минута Мендиета дава аванс на испанците след безупречно изпълнение от точката за дузпа.
Източник: GettyImages
Няколко минути по-късно холандският рефер Дик Йол свири нова дузпа, този път в полза на Байерн. Зад топката застава Мемет Шол, но шутът му е спасен от Сантяго Канисарес. Така Валенсия се оттегля с гол-аванс на почивката, а Байерн има едва 45 минути на разположение преди да дойде краят на мечтите. Този край така и не настъпва, защото Байерн достига до изравняването едва пет минути след подновяването на играта.
Източник: GettyImages
Италианският ветеран в състава на Валенсия Амадео Карбони играе с ръка и Йол посочва бялата точка за трети път в мача. Испанците обаче бурно протестират, като твърдят, че Карбони е бил избутан от Янкер във въздуха преди да удари топката с ръка. При повторенията се вижда, че претенциите им съвсем не са без основание. Ефенберг прави 1:1 и праща срещата в продължения. До края отлична възможност се открива пред Златко Захович, но последният бие слабо и Кан лови без проблеми. Стига се до дузпи. Първоначално предимството е на страната на Валенсия, след като Пауло Серджо бие първата дузпа за Байерн над вратата. После обаче Захович отново бие анемично и Кан парира удара му. Шведският бранител на Байерн Патрик Андерсон също пропуска и предимството остава за Валенсия. Оливер Кан обаче за кой ли път през сезона показва голямата си класа и спасява изстрела на Карбони. Така при 5:4 за Байерн зад топката застава Маурисио Пелегрино.
Източник: GettyImages
Оливер Кан отново е безпогрешен, като след спасяването се втурва с мощен вик към съотборниците си. Баварците достигат до така желания трофей, който през 1999 година губят нелепо в последната минута. Футболистите на Ектор Купер остават със сребърните медали за втора поредна година. За разлика обаче от 2000 година, когато са разбити от Реал (М) с 0:3, сега "прилепите" си тръгват с гордо вдигнати глави. Най-тъжен от всички в испанския лагер е вратарят Канисарес, който дълго време след последния съдийски сигнал не може да спре своите сълзи. Байерн печели купата в този толкова заплетен финал с Валенсия, в който двата тима си изпълняват общо 17 дузпи.
Източник: GettyImages
Голмайстор на турнира става Раул Гонзалес със 7 гола, второто място, с по 6 попадения, си разделят Марко Симоне (Монако), Ривалдо (Барселона), Джоване Елбер (Байерн), Пол Скоулс (Юнайтед), Лий Бойър (Лийдс), Иван Елгера (Реал Мадрид) и Марио Жардел (Галатасарай).
През същата година Байерн печели и Интерконтиненталната тила, като в битка за трофея побеждава Бока Хуниорс с 1:0 след продължения. Шампионското попадение бележи Сами Куфур в 109-ата минута.
БАЙЕРН (МЮНХЕН) - ВАЛЕНСИЯ 1:1 (5:4 след дузпи)
0:1 Мендиета -дузпа (3"), 1:1 Ефенберг (50")
При дузпите: Серджо пропуск, Мендиета 0:1, Салихамиджич 1:1 Карю 1:2 Циклер 2:2, Захович пропуск, Андерсон пропуск , Карбони пропуск, Ефенберг 3:2, Бараха, 3:3 Лизаразу, 4:3 Кили, 4:4Линке, 5:4 Пелегрино пропуск
СТАДИОН: "Джузепе Меаца"
СЪДИЯ: Дик Йол (Холандия
БАЙЕРН (МЮНХЕН): Кан, Саньол, Куфур, Линке, Андерсон, Лизаразу, Салихамиджич, Харгрийвс, Ефенберг, Шол, Елбер
ВАЛЕНСИЯ: Канисарес, Англома, Пелегрио, Аяла, Карбони, Мендиета, Бараха, Аймар, Санчес, Кили Гонзалес, Карю
Пътят на Байерн (М) до титлата:
Група G:
Байерн (М) - Хелзингборг 3:1, 0:0
Байерн (М) - Розенборг 3:1, 1:1
Байерн (М) - ПСЖ 2:0, 0:1
Група C:
Байерн (М) - Лион 1:0, 0:3
Байерн (М) - Арсенал 2:2, 1:0
Байерн (М) - Спартак (М) 1:0, 3:0
1/4-финал: Байерн (М) - Ман Юнайтед 1:0, 2:1
1/2-финал: Байерн (М) - Реал (М) 1:0, 2:1
Финал: Байерн (М) - Валенсия 1:1 (5:4)
Xa-x@v
на 15.12.2016 в 20:31:24 #2Велики отбори на Валенсия и Депортиво. За съжаление сега тези два отбора се намират в трагично състояние.
loveca
на 15.12.2016 в 19:44:48 #1Благoдаря за oтличната статия!