ТОПСПОРТ продължава рубриката си "Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1997/98 година.

1998: РЕАЛ (МАДРИД) - ЮВЕНТУС 1:0

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: БЪЛГАРИЯ ОТНОВО С ПРЕДСТАВИТЕЛ В ТУРНИРА!

Шампионска лига 1997/98 е 6-то издание под това наименование на най-важния европейски турнир за клубни отбори във футбола и 43-то от началото. През този сезон отново участват всички национални шампиони, след като това се случва през сезон 1993/94, тъй като според новите правила на европейските клубни турнири отново всички страни-членки могат да получат поне едно място в надпреварата.

Ето защо освен носителят на трофея Борусия Дортмунд участват рекордните 55 отбора от 46 страни, като за пръв път в историята страните на места от 1 до 8 в петгодишната ранглиста на УЕФА изпращат и своя вицешампион в турнира. За първи път в турнира участват отбори от Азербайджан, Армения, Република Македония и Словакия.

Финалът се играе на 20 май 1998 г. на "Амстердам Арена" в Амстердам.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ГРУПОВАТА ФАЗА:

Борусия (Дортмунд), Парма, Спарта Прага, Галатасарай, Манчестър Юнайтед, Ювентус, Фейенорд, Кошице, Динамо Киев, ПСВ (Айндховен), Нюкасъл, Барселона, Реал (Мадрид), Розенборг, Олимпиакос, Порто, Байерн (Мюнхен), ПСЖ, Бешикташ, Гьотеборг, Монако, Байер Леверкузен, Спортинг Лисабон, Лиерс

ЦСКА НЕ УСПЯВА ДА СЕ СПРАВИ С "БРАТЯТА" СИ ОТ РУМЪНИЯ

Най-щастливи от поредната промяна в правилата на УЕФА са от ЦСКА. Първенецът на България получава шанс да се завърне на европейската сцена, а негов съперник в първия квалификационен кръг е румънският гранд Стяуа (Букурещ).

Снимка 259166

Наставник на "червените" по това време е Георги Василев, изградил сравнително силен тим в лицето на Емо Кременлиев, Георги Йорданов, капитанът Анатоли Нанков и младата надежда Милен Петков. Шансовете си от резервната скамейка очакват и други таланти като Галин Иванов и Методи Деянов.

Гочето е на път да зареже "армейците" заради оферта от страна на втородивизионния тогава Литекс, но разговор с тогавашния "червен" бос - Илия Павлов го оставят на "Армията".

Балканското дерби на "Генча" е белязано от страхотния мач на Анатоли Нанков. Два гола и асистенция за тогавашната осмица на ЦСКА, като за капак стелистите остават и с 10 души. При 3:1 за ЦСКА Нанков виси с жълт картон, но Георги Василев не заменя своя капитан. Напротив в 70-ата минута Гочето дава допълнителна мощ в атаката на българите, като пуска на мястото на полузащитника Иво Славчев новото крило Божо Джуркович. Скоро след това Нанков е изгонен за втори жълт картон, а резултатът става 3:3. Армейците са като попарени. В последните минути Емил Кременлиев намира отлично Джуркович на чиста позиция, но сърбинът вместо да вкара за 4:3 се оплита с топката в краката си и пропуска. Всичко остава да се реши в София.

На реванша "Българска армия" се пука по шефовете. Близо 30 000 души очакват поредната славна вечер в европейската история на ЦСКА.

На пейката е пратен най-добрият вратар на "А" група от предишния шампионат Петко Петков, а под рамката застава резервата Илиян Василев. Наказаният капитан Нанков е заменен от Джуркович, който отново е фигурант на терена и така и не оставя следа в ЦСКА, а вместо деветката Петър Жабов титуляр излиза дефанзивният играч Галин Иванов. Веднага след почивката при вече негативен резултат Гочето тръгва да обръща мача с включването на Жабов, Методи Деянов и стрелеца от Елхово Димитър Иванов. Вече обаче е късно. На този 30 юли 1997 "червените" изиграват един от най-слабите си мачове в Европа и ако не са 2-3 добри намеси на Илиян Василев, резултатът може да е катастрофален за българите. Не че и полученото 0:2 не е достатъчно негативно.

Снимка 259170

Головете за румънците бележат Шербан и вече достатъчно познатият у нас Лауренцио Регекампф.

ГРУПОВА ФАЗА:

Тазгодишната групова фаза на турнира е формирана по следния начин. Създадени са шест групи по четири отбора. Заелите първо място се класират директно за елиминациите, като визи за четвъртфиналите получават и двата най-добри втори отбора.

ГРАНДИОЗНИЯТ ПРОВАЛ НА БАРСЕЛОНА:

Безспорно началната фаза на турнира ще се запомни със случващото се в група "В", където Барселона инкасира грандиозен провал в своето представяне. Селекцията на Луис Енрике финишира на последна позиция с едва пет точки в своя актив, което обрича "блаугранас" на огромни критики в испанската преса.

Представянето е наглед изненадващо с оглед наличието на играчи от класата на Луиш Фиго, Сони Андерсон, Ривалдо, Серхи Баруан, Лучо Енрике, Пеп Гуардиола и Иван де ла Пеня.

Снимка 259171

Източник: GettyImages

Единственият успех на тима идва при домакинството на Нюкасъл, когато "джордитата" са победени с минималното 1:0. Големият срам обаче настъпва при мачовете с Динамо (Киев). Украинците, водели от великия Валерий Лобановски вкарват общо 7 гола в два мача на безобразните каталунци.

Началото е поставено в мразовитата Украйна, където динамовци триумфират с класическото 3:0. Всичко в играта на домакините се върти около младите нападатели Серхи Ребров и Андрий Шевченко, които водят до моменти на отчаяние иначе хладнокръвния вратар на Барса - Рууд Хесп.

Още по-тежко е при ответния сблъсък на "Камп Ноу", където Шева направо подлудява своя отбраната на "блаугранас" и нанизва безцеремонен хеттрик. Един гол добавя и Ребров, и така Динамо напълно заслужено окупира първото място в групата, а също така нанася и една от най-срамните загуби в историята на Барса.

Типично по италиански, като един от най-добрите втори напред продължава и Ювентус. "Старата госпожа" се пада в доста силна група в компанията на Манчестър Юнайтед, Фейенорд и Кощице.

Няма как да не отбележим и перфектното представяне не еврошампиона Борусия (Дортмунд). "Жълто-черните" доказват, че и тази година ще бъдат фактор в надпреварата, след като демонстрират своя изграден до перфектност дисциплиниран футбол срещу Парма, Спарта Прага и Галатасарай.

ДОЙДЕ ЛИ ВРЕМЕТО НА РЕАЛ (МАДРИД)?

През 1996 година президентът на "кралете" Лоренцо Санц назначава за мениджър на тима Фабио Капело. Той прекарва само един сезон на "Бернабеу", но за сметка на това успява да спечели титла и купа. По това време мадридчани се сдобиват с няколко много класни попълнения в лицето на Роберто Карлос, Предраг Миятович, Давор Шукер и Кларънс Зеедроф. Заедно с вече доказалите се в клуба Раул, Йеро, Саморано и Редондо, се изгражда стабилен колектив, който се доразвива и във футболно естество благодарение на пристигналия през лятото на 1997 немски специалист - Юп Хайнкес.

Реал попада в доста лека група като се бори за участие на четвъртфиналите с Розенборг, Олимпиакос и Порто. "Кралете" поспестяват сили и допускат само две грешни стъпки. Веднъж завършват 0:0 при визитата си на Олимпиакос, а две седмици след това биват надиграни с 2:0 от Розенборг.

Снимка 259172

Източник: GettyImages

"Кралете" все пак демонстрират убийствената си голова класа, разбивайки с 5:1 у дома Олимпиакос, а малко след това и Порто с 4:0. По две попадения във въпросните мачове бележи новата хърватска звезда Давор Шукер.

ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА:

Четвъртфинал:

Изключителен интерес предизвиква изцяло немският сблъсък на този етап между Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд). Като краен победител излизат "жълто-черните", които продължават напред след гол на Стефан Шапюиза в продължението на втората среща.

Реал (Мадрид) пък няма проблеми с другия германски представител - Байер (Леверкузен), елиминирайки "аспирините" с общ резултат 4:1.

За разлика от Барселона, Динамо (Киев) не съумява да намери цаката на Ювентус и инкасира тежко поражение с 1:4 във втория мач, което се оказва напълно достатъчно за "Старата госпожа" след 1:1 в първата среща. В редиците на "бианконерите" вече се подвизава младата звезда Пипо Индзаги, който в партньорство във Зинедин Зидан и Алекс Дел Пиеро не спират да "късат" съперниковите мрежи.

Амбициозният и пълен с млади таланти тим на Манчестър Юнайтед, донякъде изненадващо губи от своята френска версия Монако. Монегаските се класират за полуфиналите след гол на чужд терен на Давид Трезеге при равенството 1:1 на "Олд Трафорд". Необходимо е да отбележим, че през този период екипа на тима от Княжеството носят огромни футболни надежди като Фабиен Бартез, Давид Трезеге, Вили Саньол, Тиери Анри, Кощиня и Филип Кирстанвал.

Полуфинали:

Приказката на Монако обаче завършва трагично крачка преди финала. Силите на французите не стигат срещу машината Ювентус, която разковава своя опонент с 4:1 още в първата среща. Хеттрик тогава бележи Алекс дел Пиеро, а едно попадение добавя Зинедин Зидан. Не реванша "Старата госпожа" си позволява лукса да загуби с аристократичното 2:3.

На Реал (Мадрид) пък се пада честта да елиминира настоящия шампион. "Кралете" са категорични срещу Борусия (Дортмунд) и още в първата среща побеждават с 2:0. Головете на Мориентес и Кристиан Карембьо се оказват съдбоносни, тъй като ответната битка на "Вестфаленщадион" завършва при нулево реми и така испанският гранд резервира мястото си на финал.

ГОЛЕМИЯТ СБЛЪСЪК

Финалът не предлага кой знае каква зрелищност, като Ювентус е по-атктивният тим. "Бианконерите" така и не стигат до сериозна голова опасност през първото полувреме.

Снимка 259177

Източник: GettyImages

След почивката картината не се променя, но в 66-ата минута Роберто Карлуш изстрелва една пронизваща топка от ляво и докато защитниците в "бяло-черно" се усетят, Предраг Миятович подминава просналия се на тревата Перуци и под носа на Монтеро прави 1:0 за Реал (Мадрид). Ювентинците реагират като ужилени, но и късметът не е на тяхна страна. Пропуски правят Индзаги и Зидан. Реал (М) отново се вижда с купата след 32-годишно чакане, а Ювентус губи втори пореден финал, макар да не е бил по-слабият тим.

Снимка 259176

Източник: GettyImages

Предраг Миятович става Героя от Амстердам и си печели челно място в историята на Кралския клуб.

Голмайстор на турнира става Алесандро Дел Пиеро с безпрецедентните за това време 10 попадения в турнира. Второто място остава за Тиери Анри, докато третата позиция си поделят други легенди - Серхи Ребров и Филипо Индзаги.

Снимка 259175

Източник: GettyImages

Малко след това Реал се гордее и със своята Интерконтинентална купа, побеждавайки в директен спор Вашко Да Гама с 2:1 на стадиона в Токио.

РЕАЛ (МАДРИД) - ЮВЕНТУС 1:0

1:0 Предраг Миятович (66")

СТАДИОН: "Амстердам Арена", 47 000 зрители

СЪДИЯ: Хемут Круг, Германия

РЕАЛ: Илгнер, Карлуш, Санчис (к), Йеро, Панучи, Редондо, Зеедорф, Карамбьо, Раул (90 - Амависка), Миятович (89 - Шукер), Мориентес (82 - Хайме)

ЮВЕНТУС: Перуци (к), Песото (71 - Фонсека), Юлиано, Монтеро, Торичели, Ди Ливио (46 - Такинарди), Давидс, Дешан (78 - Конте), Зидан, Дел Пиеро, Индзаги

Пътят на Реал (М) до титлата: 

Група 4:

Реал (М) - Розенборг 4:1, 0:2

Реал (М) - Порто 2:0, 4:0

Реал (М) - Олимпиакос 5:1, 0:0

1/4-финал:

Реал (М) - Байер (Леверкузен) 1:1, 3:0

1/2-финал: Реал (М) - Борусия (Дортмунд) 2:0, 0:0

Финал: Реал (М) - Ювентус 1:0