ТОПСПОРТ продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1995/96 година.

1996 година: ЮВЕНТУС – АЯКС 1:1 (след изпълнението на дузпи 4:2)

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: БЪЛГАРИЯ ОТНОВО НЯМА ПРЕДСТАВИТЕЛ В ТУРНИРА

Шампионска лига 1995/96 е 4-то издание под това наименование на най-важния европейски турнир за клубни отбори във футбола и 41-то от началото. През тази  година отново не участват всички записани национални шампиони, тъй като поради нарастващият брой от членове, УЕФА решава да изпрати отборите от стоящите по-ниско в петгодишната ранглиста страни (включително и България) в турнира за Купата на УЕФА 1995/96. Ето защо в този сезон участват само 24 отбора, включително и носителя на трофея Аякс (Амстердам).

Финалът се играе на 22 май 1996 г. на Стадио Олимпико в Рим.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ШАМПИОНСКА ЛИГА ПРЕЗ СЕЗОН 1994/1995:

Грасхопърс (Швейцария), Макаби  (Тел Авив), Глазгоу Рейнджърс, Анортозис, Легия (Варшава), Гьотеборг, Аустрия (Залцбург), Стяуа (Букурещ), Динамо (Киев), Олборг, Розенборг, Бешикташ, Андерлехт, Ференцварош, Панатинайкос, Хайдук Сплит, Нант, Порто, Спартак (Москва), Блекбърн Роувърс, Ювентус, Борусия (Дортмунд), Аякс (Амстердам), Реал (Мадрид)

БЕШИКТАШ И ХАЙДУК ОСТАВАТ НА КРАЧКА ОТ ГОЛЯМАТА СИ МЕЧТА

Квалификациите за груповата фаза на надпреварата са белязани от няколко много сериозни сблъсъка. При един от тях балканското дерби между Хайдук (Сплит) и Панатинайкос  се решава с гол на чужд терен, който праща „детелините” в следващия етап от турнира. На стадион „Полюд” в Сплит, хърватските навиячи са на 36 минути от това да видят любимците си в групите на ШЛ.  Игор Щимац дава ранен аванс на домакините, но малко след началото на второто полувреме, аржентинецът Хуан Хосе Борели  бележи безценен гол на чужд терен.

Глазгоу Рейнджърс за първи път от доста време носят европейска радост на своите привърженици, след като успяват да елиминират кипърците от Анортозис след 1:0 и 0:0.

Норвежците от Розенборг поднасят една от сравнително големите изненади на тази фаза, след като елиминират по повече от драматичен начин турския първенец Бешикташ. Сюрпризът настъпва още в първия мач на „Леркендал Щадион”, когато тимът от Трондхайм печели с класическото 3:0.  Мрежата на Раймонд Ауман е поразена от Ерик Хофтун, Роар Щранд и Харалд Братбакк.  Ответният сблъсък на „Инюню” е истински шок за наглед хладнокръвните норвежци. Бешикташ играе близо до перфектния си футбол и в 9-ата минута повежда чрез Йоздилек. Сякаш от нищото обаче пада голът на Сканелсруд в 67-ата, който сякаш пречупва устрема на „орлите”. В края остава време за пълен, но недостатъчен обрат след нови два турски гола Кунтц в 85’ и 87-ата.

ЗВУЧЕН СКАНДАЛ ПОМРАЧАВА РЕНОМЕТО НА ТУРНИРА

Груповата фаза на турнира започва със страховит корупционен скандал. Часове преди първия си мач от група „А” срещу Панатинайкос, украинският гранд Динамо (Киев) е изхвърлен от международната надпревара. Причината – провален опит за подкупване на испанския съдия Антонио Лопес Нието, който е трябвало да осигури победата на динамовци. Въпреки обжалванията на засегнатата страна, УЕФА е безкомпромисна и наказва жестоко бившия съветски хегемон. Освен през тази кампания, украинците нямат право на каквото и да участие в европейските клубни турнири в следващите два сезона.

Мястото на Динамо в група „А” заема елиминираният от тях в квалификациите датски тим на Олборг. Както може и да се досетите, скандинавците завършват последни с  актив от 4 точки, дошли след равенство с Порто и победа над Панатинайкос.

ГРУПА „А” - НОВИЯТ ПОХОД НА „ДЕТЕЛИНИТЕ”

Четвърт век, след като достигат до финал за КЕШ, играчите на ПАО сякаш от нищото са готови за нов пробив. Водени от стабилната финансова подкрепа на фамилия Вардиноянис, „детелините” са топ отбора в Гърция в началото на 90-те. Между 1990-1996 година, столичани печелят четири пъти местния шампионат. Също толкова трофея биват извоювани и в турнира за Купата на Гърция, а на два пъти във витрината на „зелените” попадат и две Суперкупи на страната.

Снимка 256630

През 1994-а година ПАО е поет от клубната легенда Хуан Мануел Роча. Като футболист, аржентинецът изиграва 227 мача, в които бележи и 13 попадения. Натрупал известен опит в сравнително слаби селекции като Паналиакос, Илисиакос и Каламата, латиноамериканецът изгражда един изключително стабилен тим на „Апостолост Николаидис”.

В неговата основа са гръцките национали Стратос Апостолакис, Йоргос Георгаидис, Димитрис Маркос, Янис Калитцакис и Йоргос Донис. Отлично в тима се интегрират и поляците Кжищоф Варжиха и Йозеф Вандзик. Латино жарта пък е осигурена от атакуващия халф Хуан Хосе Борели.

ПАО, за мнозина изненадващо, но не и незаслужено, печели първото място в група „А”. Ключов за този сериозен успех се оказва домакинската победа над финиширалия на второ място тим на Нант с 3:1. Пред 58 656 души на Олимпийския стадион в Атина, попадения на Варжиха (2) и Георгаидис подчиняват селекцията на Жан-Клод Соидьо, в която личат имената на Кристоф Пиньо, Клод Макелеле и миналия през ЦСКА в края на своята кариера Беноа Кое.

Голямата звезда на ПАО през този период - Кржистоф Варжиха

Голямата звезда на ПАО през този период - Кржистоф Варжиха

На четвъртфинал хората на Хуан Мануел Роча имат изключителния късмет да изправят срещу тим от „тяхната черга” – Легия Варшава. След 0:0 на полска земя, „детелините” са безпогрешни на реванша и громят с 3:0. С два гола сънародниците си наказва Варжиха, а Борели слага точка на спора  в 72-ата минута.

Така приказката на ПАО продължава, а опонент на гърците е техният исторически опонент Аякс. Какво се случва в тази полуфинална битка, ще разберем малко по-късно.

ГРУПА В – ПРОВАЛЪТ НА АНГЛИЙСКИЯ ШАМПИОН

Няколко месеца, след като поднасят една от най-големите изненади в историята на Висшата лига, шампионите от Блекбърн са в очакване и своя европейски дебют. Роувърс обаче се проваля с гръм и трясък в груповата фаза, финиширайки едва на последната позиция в компания на „безопасни” опоненти като Розенбург, Спартак (Москва) и Легия (Варшава). Британците постигат едва 4 точки, които идват след победа в последния кръг с 4:1 над Розенборг и равенство у дома срещу Легия.

Снимка 256633

Източник: GettyImages

Огромна изненада с оглед играчите, които през този период се подвизават на „Иууд Парк” – Тим Флауърс, Хенинг Берг, Греъм Льо Со, Тим Шърууд, Колин Хендри, Дейвид Бати, Алън Ширър и Крис Сътън.

Първото място тук е за Спартак (Москва), който постига изключителните за този период 6 победи от 6 мача. Селекцията на Олег Романцев буквално гази своите опоненти като ярко блестят звездите – вратарят Станислав Черчесов, капитанът Виктор Онопко,  а също така Сергей Юран, Андрей Тихонов и Димитри Аленичев.

ГРУПА С – СТРАХУВАЙТЕ СЕ ОТ „СТАРАТА ГОСПОЖА”

След спечелената титла през 1986-а година, Ювентус отстъпва значимата си роля в Калчото на Наполи, Милан и Интер. Четири години по-късно, клубът се премества на стадион „Деле Алпи”, а щастливи мигове „бианконерите” започват да изпитват през 1994-а, когато старши-треньор на торинци става Марчело Липи.

Снимка 256635

Източник: GettyImages

Изкарал едва един сезон в Наполи, роденият във Виареджо бивш защитник е приет със сериозна доза съмнения. Той обаче набързо оборва своите критици, създавайки един от най-магнетичните отбори в историята на италианския футбол. Още в дебютната си кампания печели шампионската титла, с което моментално завладява сърцата на тифозите, по-хубавите мигове обаче тепърва предстоят.

На вратата за Юве през този „златен” период е Анджело Перуци. В отбрана са опитните Чиро Ферара, Торичели и Пиетро Виерховод. В средата на терена са фамозни футболисти като Дидие Дешан, Антонио Конте и Анджело Ди Ливио, а какво да говорим за хората в атака – капитанът Фабрицио Раванели и младата звезда, впоследствие превърнала се и в легенда, Алесандро Дел Пиеро.

Снимка 256637

От резервната скамейка пък своя шанс очакват винаги готовите Масимо Карера, Джанлука Пестото, Алесио Такинарди и др.

С наличието на подобен отбор-мечта, Юве с лекота печели своята предварителна група. Съперници на гранда  в нея са Глазгоу Рейнджърс, Борусия Дортмунд и Стяуа. „Старата госпожа” допуска само едно поражение, което става факт в предпоследния кръг и идва у дома срещу Борусия (Дортмунд) с 1:2. Съперник, който след година щеше да разплаче „черно-бялата” част на Италия.

На четвъртфинал  Юве се изправя пред своето най-голямо предизвикателство – Реал (Мадрид). Типично по италиански, „Старата госпожа” губи минимално на митичния „Сантяго Бернабеу” с 1:0. Попадението за „кралете” е дело на друга изгряваща звезда през този период – Раул Гонзалес Бланко.

Реваншът на „Деле Алпи” е приет от тифози и играчи като същински финал. Срещата е изключително равностойна, но в крайна сметка радостта е за Юве. Алекс Дел Пиеро открива резултата в 17-ата минута, а безценния втори гол е  дело на твърдата резерва Микеле Падовано, който изживява своя звезден миг.

Така Юве се добира до полуфинал срещу френския Нант, който след само няколко реда ще разгледаме възможно най-детайлно и безпристрастно.

Снимка 256649

ГРУПА D – АЯКС ОТНОВО Е ГОТОВ ЗА КУПАТА С УШИТЕ

Въпреки раздялата с някои основни футболисти, Аякс отново демонстрира своя печеливш стил. Луис Ван Гаал успява да се справя отлично с наличния потенциал и извежда своя тим до първото място в компанията на Реал (Мадрид), Ференцварош и Грасхопърс.

Холандците на два пъти постигат чисти победи над Реал (Мадрид), като всички попадения бележат бъдещи играчи на Барселона в лицето на Марк Овермарс, Яри Литманен и Патрик Клуйверт.

Доста слабичко представяне правят швейцарците от Грасхопърс, финиширали едва с две точици в своя актив.

ПРЕДВАРИТЕЛНО РЕШЕНИ ПОЛУФИНАЛИ:

Битките преди финала сякаш са предварително решени. Фаворитите за трофея от Юве и Аякс мерят сили с изненадите на турнира Нант и Панатинайкос. Предварителните очаквания за лесни победи обаче не се оправдават.

Аякс допуска изключителна издънка на своя терен, падайки с 0:1 от амбицирания ПАО. „Детелините” достигат до така ценния успех с гол на Варжиха в 87-ата минута. Гръцките медии определят своите футболисти за герои и мнозина вече мечтаят за финал. Жестоката действителност обаче удря челно атиняни на реванша, когато Аякс демонстрира, че е по-класният тим, печелейки с убедителното 3:0. Две попадения бележи Яри Литманен, а едно добавя Нордин Вотер.

 Юве също пуска кръв срещу Нант. „Бианконерите” печелят първата среща с 2:0 и сякаш мислят, че реваншът ще бъде приятна екскурзия до Западна Франция. Допусната е загуба с 2:3, която обаче не помрачава по никакъв начин радостта в лагера на Юве – „Старата госпожа” отново е на финал, при това на „Олимпико” в Рим.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ:

Чистосърдечно може да заяви, че Ювентус доминира в знаменитата среща. Още в 13-ата минута Раванели се възползва по чудесен начин от колективна грешка на Ван дер Сар и Франк де Бур, и открива резултата от малък ъгъл.

Снимка 256643

Източник: GettyImages

Аякс обаче показва класа и в 41-ата минута финландският голаджия Яри Литманен възстановява равенството. От тук до края инициативата е изцяло у футболистите на Юве, които обаче правят непростими пропуски. При една от ситуациите Виали не успява да намери мрежата на празна врата.

 В продълженията Ювентус прави нови пропуски, като миг преди дузпите Дел Пиеро от чиста позиция праща топката в ръцете на Ван дер Сар. В този мач в герой за "бианконерите" се превръща стражът Анджело Перуци, който успява да спаси 2 дузпи на холандците.

Снимка 256644

Източник: GettyImages

Давидс стреля слабо и Перуци спасява, а след това ветеранът Сони Силой също е безсилен срещу вратаря. За сметка на това всички футболисти на Ювентус, които застават зад бялата точка, са точни. Последната дузпа е реализирана от сърбина Владимир Югович, който хвърля в луд екстаз 30 хиляди тифози на Юве по трибуните на "Олимпико". След края на мача празненствата се пренасят по улиците на Рим, като до ранни зори Вечния град е залят от привърженици на Ювентус, празнуващи втората КЕШ в историята на клуба.

Снимка 256647

Източник: GettyImages

Голмайстор на турнира става Яри Литманен от Аякс с 9 попадения, второто място си поделят Алесандро Дел Пиеро, Раул и Варжиха с по шест гола.

Няколко месеца по-късно Юве печели и Интерконтиненталната титла, побеждавайки на финала аржентинския Ривър плейт с 1:0. Точен за успеха е Алекс Дел Пиеро.

ЮВЕНТУС – АЯКС 1:1 (4:2 след изпълнението на дузпи)

1:0 Раванели (13’), 1:1 Литманен (41’)

При дузпите: Давидс – пропуска, Ферара-бележи 1:0, Литманен-бележи 1:1, Песото –бележи 2:1, Шолтен –бележи 2:2, Падовано-бележи 3:2, Силой-пропуска, Югович –бележи 4:2

СТАДИОН: „Олимпико”, Рим  зрители: 70 000

СЪДИЯ: Мануел Диас Вега (Испания)

ЮВЕНТУС: Перуци, Торичели, Виерховод, Ферара, Песото, Конте (44 - Югович), Соуса (57 - Ди Ливио), Дешан, Раванели (77 - Падовано), Виали (к), Дел Пиеро

АЯКС: Ван дер Саар, Силой, Блинд (к), Ф. Де Бур (69 - Шолтен), Р. Де Бур (91 - Вутер), Давдис, Богард, Финиди, Мусампа (46 - Клуйверт), Литманен, Кану

ПЪТЯТ НА ЮВЕНТУС ДО ТРОФЕЯ:

ГРУПА С: 

Борусия Дортмунд 3:1, 1:2

Стяуа 3:0, 0:0

Рейнджърс 4:1, 0:4

ЧЕТВЪРТФИНАЛ:

Ювентус – Реал (Мадрид) 0:1, 2:0

ПОЛУФИНАЛ:

Ювентус –Нант 2:0, 2:3

ФИНАЛ

Ювентус – Аякс 1:1 (4:2 след изпълнението на дузпи)