ТОПСПОРТ продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-големия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1991/92 година.

1992 ГОДИНА: САМПДОРИЯ (ИТАЛИЯ) – БАРСЕЛОНА (ИСПАНИЯ) 0:1 (СЛЕД ПРОДЪЛЖЕНИЯ)

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА: НОВ ФОРМАТ С ГРУПОВА ФАЗА

През сезон 1991/92 година е 37-ото (последно) издание на надпреварата за Купата на Европейските Шампиони. През следващата кампания турнирът вече ще носи името Шампионска лига, както е и до момента.

32 са отборите, които участват в него – 31 шампиони на своите страни и Цървена Звезда като актуален носител на трофея.

Променен е форматът. Тимовете играят срещи на разменено гостуване в първите два кръга, след което за първи път има групова фаза. Останалите до този етап се разделят в две групи от по четири клуба. Победителите във всяка от тях достигат до финала на турнира. При равенството след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втория мач се играят продължение и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В НАДПРЕВАРАТА:

Етър (България), Цървена Звезда (Югославия), Портадаун (Северна Ирландия), Кайзерслаутерн (Западна Германия), УС Люксембург (Люксембург), Олимпик Марсилия (Франция), Брьондби (Дания), Заглебие (Полша), Хонвед (Унгария), Дъндолк (Ейре), Спарта Прага (Чехословакия), Рейнджърс (Шотландия), Барселона (Испания), Ханза (Източна Германия), Университатя (Румъния), Аполон (Кипър), Гьотеборг (Швеция), Флямуртари (Албания), Сампдория (Италия), Розенборг (Норвегия), Хамрун Спартанс (Малта), Бенфика (Португалия), Арсенал (Англия), Аустрия Виена (Австрия), ХИК (Финландия), Динамо Киев (СССР), Бешикташ (Турция), ПСВ Айндховен (Холандия), Фрам Рейкявик (Исландия), Панатинайкос (Гърция), Андерлехт (Белгия) и Грасхопърс (Швейцария).

БЪЛГАРСКИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ: ЕТЪР НА ГЕОРГИ ВАСИЛЕВ МЪЧИ ШАМПИОНА НА ЗАПАДНА ГЕРМАНИЯ

В България Етър (Велико Търново) се радва на най-славните дни в историята си, след като отборът на Георги Василев триумфира с титлата. „Виолетовите” обаче нямат късмет при жребия за старта в турнира за КЕШ, който ги изправя срещу първенеца на Западна Германия – Кайзерслаутерн. „Болярите” обаче нямат никакво намерение да се дадат без бой.

Снимка 230175

Източник: ФК Етър

Битките между Етър и Кайзерслаутерн остават в историята като най-голямата международна изява на нашия отбор. След равенството 0:0 срещу Интер (Милано) през 1974 г. за Купата на УЕФА, тимът от Велико Търново прави 1:1 с немците у дома. Етър изпуска победата, защото води с 1:0 до последните минути, когато пада изравнителното попадение.

На 17 септември 1991 г. Етър гостува на стадион „Фриц Валтер” пред 40 000 души. Тактиката на Георги Василев е подчертано дефанзивна. В защита организирано действат Първанов, Трифон Иванов, Червенков и Цветанов, пред тях е Гавалюгов, в средата на терена са Пламен Петков, Сашо Димов и Гошо Георгиев, а в атака Преслав Гетов е подпомаган от Гайдарски.

Снимка 230176

Източник: ФК Етър

Опасни положения в първите 20 минути липсват. След това на няколко пъти отлично се намесва вратарят на „болярите” Олег Моргун. Фатална за българите се оказва 38-ата минута, когато Кайзерслаутерн изпълнява корнер отляво и изсипаната параболично топка удря в ръката скочилия във въздушно единоборство с Шефер Преслав Гетов. Португалският съдия Фортунато Асеведо свири твърде пресилена дузпа за домакините, която защитникът Волфганг Функел превръща в гол със силен удар в горния десен ъгъл. Реферът е наобиколен от Трифон, Гетов, Червенков и Първанов, които бурно изразяват несъгласието си от решението му.

В 74-ата минута при центриране от фаул в пеналта Функел е оставен непокрит и оформя крайния резултат – 2:0 за Кайзерслаутерн.

Реваншът е на 2 октомври 1991 г. пред 15 000 на стадион „Ивайло”. Етър започва в състав Моргун, Първанов, Червенков, Цветанов,Трифон Иванов, Георгиев, Попиванов, Димов, Петков, Гетов и Витанов.

В средата на първото полувреме публиката е на крака. Центриране на Пламен Петков води до меле в пеналта на гостите. Витанов насочва топката в опразнената врата, но в последния момент Шефер чисти от голлиния.

Снимка 230177

Източник: Интернет

Привържениците избухват в радост точно преди почивката. В 44-ата минута Витанов е съборен близо до наказателното поле и съветският рефер Вадим Жук отсъжда фаул за “виолетовите”.  Гошо Георгиев центрира към Ангел Червенков, който праща топката в мрежата – 1:0 за шампиона на България!

Треньорът Георги Василев, който рядко води отбора с костюм, този път е повече от изискан край тъчлинията. Гочето тръгва “ва банк” ­ в 65-ата минута, когато пуска трети нападател - Игор Кислов. Натискът се усилва...

Снимка 230178

Източник: ФК Етър

Украинецът нахлува отдясно в наказателното поле и е съборен, но реферът Жук не свири дузпа. Последните десет минути на мача са тежки за Кайзерслаутерн. В 82-ата Димов центрира от корнер и на близката греда Георгиев прехвърля с глава вратаря Ерман. С върха на пръстите си стражът вади изпод гредата в нов ъглов удар. Следват последователни пропуски на Цветанов и Червенков.

Когато всички очакват втори гол за Етър и продължения, идва големият шок. В 92-ата минута отбита топка попада пред пеналта у Витечек, който шутира. Коженото кълбо рикошира в главата на неговия съотборник Деген и се оплита в мрежата на „болярите” за ужас на многохилядната публика – 1:1.

“Физическата мощ, познатата германска дисциплина - това са оръжия, които противникът ни имаше, а ние не познаваме до съвършенство. Съжалявам за отпадането, макар че след първия мач това можеше да се очаква”, казва след мача Георги Василев.

ВТОРИ КРЪГ: СЕКУНДИ ДЕЛЯТ БАРСЕЛОНА ОТ ОТПАДАНЕ В ГЕРМАНИЯ, БАКЕРО СПАСЯВА КАТАЛУНСКИЯ ГРАНД

В началото на 90-те години на XX век всички въздишат по „дрийм тийма” на Йохан Кройф в Барселона. Каталунският гранд впечатлява с футболисти като Андони Субисарета, Роналд Куман, Михаел Лаудруп, Хосе Мария Бакеро и българската звезда Христо Стоичков. Великият Кройф започна приказката на Барса, която впоследствие бе дописвана от Франк Рийкард и Хосеп Гуардиола. Продължава да я пише Луис Енрике. Всичко можеше да е съвсем различно в турнира за КЕШ. Но секундите бяха за Барселона. И може би промениха съдбата на отбора от „Камп Ноу” за десетилетия...

Снимка 230180

Източник: FC Barcelona

Шампионът на Западна Германия Кайзерслаутерн, отстранил нашия първенец Етър, се изправя именно срещу Барселона в подножието на груповата фаза. Първият мач е в столицата на Каталуния, а победата изглежда рутинна – 2:0 за „блаугранас”. Големият герой във вечерта на 23 октомври 1991-а година е Айтор Бегиристайн-Чики с головете си в 41-ата и 53-ата минута. Барселона ликува и вече мисли за следващия етап в турнира. Но още е прекалено рано...

Отпуснатият отбор на Барса е неузнаваем в Германия. Кайзерслаутерн е във вихъра си и успява да заличи аванса на гостите в рамките на няколко минути. Демир Хотич матира каталунците с попадения в 35-ата и 49-ата минута.

Футболистите на Кройф продължават да си играят с огъня и той ги поглъща в 76-ата минута. Бярне Голдбек прави резултата 3:0 за Кайзерслаутерн и Барселона е на четвърт час от отпадането.

Снимка 230181

Източник: FC Barcelona

За да дойдат последните секунди на срещата и да изгрее звездата на Бакеро. Халфът се извисява над всички и с глава бележи едно от най-ценните попадения в историята на Барса – 3:1! Щастливият голмайстор е в прегръдките на Христо Стоичков и компания. Барселона е в груповата фаза през „иглени уши”!

ГРУПОВА ФАЗА: БАРСЕЛОНА ПЕЧЕЛИ БИТКАТА СЪС СПАРТА ПРАГА, СТОИЧКОВ СЕ РАЗВИХРЯ

Бъдещият носител на трофея Барселона е в една група с отборите на Бенфика от Португалия, Динамо Киев от СССР и Спарта Прага. Битката за първото място, може би изненадващо, е с тима от Чехословакия.

Първият мач е именно между двата отбора на „Камп Ноу”. Барселона стига до трудна победа с 3:2, автори на головете за каталунците са Гилермо Амор, Михаел Лаудруп и героят от Германия – Хосе Мария Бакеро.

Снимка 230182

Източник: FC Barcelona

Спарта поваля с 2:1 Динамо в следващия кръг, а Барселона стъпва накриво в Португалия – 0:0 срещу Бенфика. „Орлите” от Лисабон обаче взимат точка и при домакинството си на пражани – 1:1. Христо Стоичков дава аванс на Барса в СССР, а Хулио Салинас подпечатва успеха на „блаугранас” с попадение в 66-ата минута.

Снимка 230183

Източник: FC Barcelona

Нещата се повтарят и в ревнашите. Спарта и Бенфика въртят ново равенство 1:1, а Барселона този път побеждава Динамо Киев с класическото 3:0. Над всички е нашето момче, големият любимец на феновете Стоичков, който отказва съперника с точни удари в 60-ата и 81-ата минути. Отново Салинас слага точката, записвайки името си на таблото 2 минути преди последния съдийски сигнал.

Снимка 230191

Източник: FC Barcelona

Надеждите на Спарта се връщат с победа над Барса у дома – 1:0. За да си отидат безвъзвратно в последния кръг. В него блестят бъдещите голмайстори на Световното първенство в САЩ през 1994-а година – Христо Стоичков и Олег Саленко. Динамо стига до успех с 1:0 над Спарта у дома с гола на нападателя в 82-ата минута. Стоичков открива резултата в полза на Барселона срещу Бенфика на „Камп Ноу” още в 10-ата минута. Бакеро прави 2:0 в 25-ата, а до края на срещата португалците стигат само до почетен гол, дело на Брито. Барса е на финал в най-големия клубен турнир, а българинът Христо Стоичков става голмайстор на отбора в груповата фаза с 4 попадения.

В другата група италианският Сампдория печели първото място с 8 точки, на 2 повече от все още действащия европейски шампион Цървена Звезда и Андерлехт. Четвърти в таблицата е гръцкият Панатинайкос.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ: ИЦО И БАРСА ДОКОСВАТ НЕБЕТО, „СНАРЯДЪТ” НА КУМЪН ИЗСТРЕЛВА КАТАЛУНСКИЯТ ГРАНД СРЕД НАЙ-ВЕЛИКИТЕ

Датата е 20 май 1992-а година. Стадионът е митичният „Уембли”. 70 000 са на трибуните в очакване на битката между Сампдория и Барселона. Реферът от Германия Аарон Шмидхубер извежда двата отбора на терена. Сред избраниците на Йохан Кройф са имена като Субисарета, Куман, Ферер, Бакеро, Лаудруп, Гуардиола и Стоичков. Сампдория отговаря с Палиука, Виерховод, Ломбардо, Серезо, Катанец, Виали и Манчини.

Снимка 230168

Източник: FC Barcelona

Финалът е здрава битка от първата до последната минута. Христо Стоичков удря греда за Барса. Манчини и Виали пропускат да открият резултата в полза на Сампдория.

Редовните 90 минути изтичат при закономерно 0:0. Идва ред на продълженията. Идва паметната, историческа, уникална за Барселона и феновете на отбора 112-а минута. Отсъден е фаул в полза на каталунския гранд близо до дъгата пред наказателното поле на италианците. Зад топката са Христо Стоичков, Хосе Мария Бакеро и Роналд Куман. Кракът на Ицо е върху коженото кълбо. Камата прави залъгващо движение, след което чуква топката към Бакеро. Испанецът я спира за централния защитник Куман, който с мощен „снаряд” я праща в мрежата на Сампдория. 1:0! Барселона е шампион на Европа за първи път в своята история! Ицо и Барса докосват небето!

Снимка 230169

Източник: FC Barcelona

Снимка 230170

Източник: FC Barcelona

Стоичков е последен в редицата от играчи на Барселона, които са се запътили към ложата на „Уембли”, за да получат медалите си и купата. След минути Ицо е седнал на парапета, точно до кралицата, вдигнал е високо купата над главата си и в този миг в целия свят няма по-щастлив от него. „Виж, дядо, успях! Един българин държи здраво с ръцете си най-ценния трофей! Един българин е шампион на Европа!”, обръща се към своя любим човек Христо Стоичков от „Уембли”.

Снимка 230173

Източник: FC Barcelona

Този ден Барселона влезе в семейството на големите. А Ицо направи нещо, което не се повтори много години и идва ли ще го видим отново – българин на европейския футболен трон!

СТАТИСТИКА

20 май 1992 година, Лондон, стадион "Уембли", 70 000 зрители

Сампдория - Барселона 0:1

0:1 Роналд Куман (112)

Сампдория: Палиука, Манини, Лана, Виерховод, Пари, Ломбардо, Серезо, Катанец, Бонети (74 – Инверници), Виали (101 – Бузо), Манчини (к)

Треньор: Вуядин Бошков 

Барселона: Субисарета (к), Нандо, Куман, Ферер, Морено, Бакеро, Лаудруп, Гуардиола (113 – Алесанко), Еузебио, Салинас (65 – Гойкоечея), Стоичков

Треньор: Йохан Кройф

Съдия: Аарон Шмидхубер (Германия)

Жълти картони: Манини, Виерховод, Манчини (Сампдория); Бакеро (Барселона)

Червени картони: Няма

 

ПЪТЯТ НА БАРСЕЛОНА ДО ФИНАЛА:

Първи кръг: Барселона – Ханза 3:0, 0:1

Втори кръг: Барселона – Кайзерслаутерн 2:0, 1:3

Група 2: Барселона – Спарта (Прага) 3:2, 0:1 Барселона – Бенфика 0:0, 2:1 Барселона – Динамо (Киев) 2:0, 3:0