Тинко Банабаков отпадна още в първия си двубой от предварителната фаза на международния боксов турнир "Странджа" в столичната зала "София". Един от българските представители в категория до 52 кг отстъпи с 2:3 съдийски гласа на един от най-прогресиращите бойци на Узбекистан - Худойназар Файзов.

Съперникът му Худойназар Файзов е изгряваща звезда на бокса в Узбекистан, като през 2017-а и 2018-а печели злато в Държавното първенство за юноши, а впоследствие и злато в Държавното за мъже в категория до 49 кг. 19-годишният боксьор спечели и Откритото първенство на Индия по бокс, като след това взе участие в престижните полупрофесионални серии на АИБА World Series of Boxing (две загуби).

В първия рунд и двамата пласираха тежки попадения с десните си ръце, като малко по-активен по отношение на броя попадения бе Банабаков. Във втората част българинът не искаше да се излага на излишна опасност и контролираше битката с водене на дистанция и разчитане основно на точния си водещ ляв прав. Пласираните такива удари не бяха с голяма сила, но бяха достатъчно точни, за да му осигуряват предимство. В третия рунд явно съдиите отчетоха повече активността на узбекистанеца, докато Тинко поне видимо не му отстъпваше с левия прав, но явно не бе направил достатъчно, за да заслужи успеха.

Даниел Асенов започна с победа на "Странджа"

Тайсъна спечели с единодушно съдийско решение срещу представителя на Мароко Ясин Бенданда

Тинко Банабаков е от Велико Търново и е възпитаник на боксов клуб "Ивайло", като бе познат като най-лекия ни боксьор и се подвизаваше в категория до 49 кг, но от известно време се боксира в по-горната дивизия до 52 кг. Той е многократен републикански шампион, а през 2017 година спечели и златото в "Странджа", както в Националната боксова лига. През ноември 2018-а пък той завоюва бронзов медал от първенството на страните в Европейския съюз в категория до 52 кг.

Юбилейното 70-о издание на най-стария международен турнир "Странджа" се провежда между 14 и 19 февруари в столичната зала "София". Над 190-има боксьори и 100 боксьорки от 39 държави на пет континента се включиха в престижната надпревара, като България е представена от 19-има мъже и 12 жени.