Потърсихме президента на БФБокс Марин Димитров за оценка на представянето на националите на турнира „Странджа".
- Г-н Димитров, как протече според вас турнирът „Странджата"?
- Отлично протече. Дойдоха много силни отбори, а най-важното бе, че пристигнаха с най-добрите си състезатели. Всички искаха да си проверят формата преди олимпийските квалификации, които са скоро. В дадени категории определени отбори имаха по двама боксьори, за да могат да определят по-добрия. За нас турнирът мина повече от добре, защото ние имахме нагласата за 2-3 златни медала, а взехме четири. В отбора ни има много млади състезатели и те се представиха на ниво. Така показахме на всички онези, които упорито говорят, че в България бокс няма, че не са прави. Бокс има и имаме много млади и качествени момчета, които са с голям потенциал. Част от младите боксьори стигнаха до финала. Някои победиха, други загубиха, но с много малка разлика - от 1-2 точки. Не търсехме подкрепа от реферите. Знаете, че винаги домакините ги подкрепят и тази минимална разлика можеше да бъде заличена, но не сме искали това. Целта ни беше много точно да видим състоянието на момчетата. За мен е радостно това, че наши състезатели по пътя си до финала записаха убедителни победи. Един Младен Манев (75 кг) надигра на полуфинала украинеца Сергей Деревянченко (трети на СП в Чикаго), но за съжаление получи контузия в носа и не излезе на финала.
- Доколко сме готови за квалификационния турнир за олимпиадата в Пекин, който ще се проведе в Италия този месец?
- Още малко ни трябва, за да влязат състезателите във върховна форма. Вярвам, че подготовката се води правилно и след 10-15 дни боксьорите ни ще са напълно готови за първия олимпийски квалификационен турнир в Италия. Кубрат Пулев във финала се подигра с кубинеца Роберто Алфонсо Асена (20:9). Борис Гергиев направи четири невероятни срещи. Шайдулин проведе отлично състезание. И всичко това, пак повтарям, без подкрепа от реферите. Мога спокойно да кажа, че това бе едно малкото първенства, на които арбитрите бяха перфектни. Всички отбори бяха доволни.
- Щилянов и Кръстев отпаднаха още в първия кръг. Какво ще става с тях?
- Приемаме нормално нещата при Емил Кръстев, защото той не се бе готвил доста време и не бе с националния отбор. Прояви желание и го включихме. В тази категория е и Мариян Момчев, който го бие с лекота. Противникът на Емил не му беше удобен. Това обаче няма да ни попречи да го пуснем на квалификацията.
Щилянов има право да си избира категория. Сега на „Странджата" той бе в категория до 60 кг. Аз бях против да играе на 69, както това стана на републиканското, защото в тази категория няма нужната мощ и сила. В категория до 69 кг Евгени Борисов се представи супер, въпреки че загуби на финала от Били Джо Сандърс (Англия) с 19:29. На доста момчета „Странджата" им бе първо състезание при мъжете и аз съм доволен от тях.
- Шайдулин ще продължи ли да се готви в чужбина?
- Не. Той ще се готви с националния отбор до Игрите в Пекин. Алексей води тежка подготовка през миналата година преди световното и затова решихме да го пуснем в Русия след края на шампионата в Чикаго. Той бе близо до семейството си, но трябва да кажа, че се е готвил много съвестно.
- Къде и как ще се готвят националите за олимпийските квалификации?
- Отборът е на лагер в София. В момента обмисляме кой тим измежду Англия, Украйна или Русия да поканим за спаринг преди квалификацията в Италия.
- Нови боксьори може ли да видим в първия тим?
- В момента в националния тим има доста млади момчета - Георги Андонов (48 кг), Илия Филипов (51 кг), Огнян Колев (60), Евгени Борисов (69), Младен Манев (75) и т.н. Има и други. Засега ще разчитаме на състава, който е в момента.
- Това бе първи турнир за наставника Петър Лесов като старши треньор. Как се справи?
- Спрeли сме се на него и сме доволни от работата му. Рано е да се правят оценки. Той е много упорит и работи с голямо желание, а и момчетата го приемат страхотно. Лесов още няма 100 дни като наставник, това в кръга на шегата. Момчета му вярват, а за мен това е най-важното.
- Г-н Димитров, как вървят нещата около евентуалната визита на Ивендър Холифийлд в България. По време на световното в Чикаго се запознахте с него и последва някаква комуникация между вас?
- Да, водихме кореспонденция с него, но нещата опряха до много пари. От пресофиса на Ивендър ни писаха, че иска хонорар от 800 000 долара за осем дни престой в България. След като им отговорихме, че това са много пари, получихме ново писмо, с което сумата бе намалена до 500 000 долара. Това също не ни устройва и нещата лично за мен приключиха. С толкова пари можем да направим изключително много по-полезни неща за бокса в България.