През изминалия сезон в Ботев се говореше за всичко друго, но не и за футбол. Цялата година мина в скандали и разправии между президента Димитър Христолов и феновете.

Мизерията в клуба стигна неподозирани размери, но напук на всичко Ботев се спаси от изпадане, което щеше да бъде трето за него в последните десет години. Нещо повече - отборът получи приз за храброст по случай оставането в "А" група.

В типичния стил на Христолов и това първенство не премина без треньорски рокади. Шампионатът започна с треньорския дует Костадин Ангелов - Стефано Кузин.

Италианецът бързо духна от стадион "Христо Ботев". Нервите на Костадин Ангелов пък не издържаха и след двудневния бойкот на тренировките през март той хвърли оставка.

Лаптопа, както го наричат заради технократския му подход към футбола, все пак се съгласи да бъде използван лицензът му "Про", а през последните месеци отборът се водеше от Петър Пенчев с асистент Иван Кочев.

Незнайно как двамата мотивираха играчите, макар че след мача с ЦСКА в София имаше футболист, дал последните си 2 лева за два кренвирша тип "Народен".

Ролята на главно действащо лице през сезона се падна на Христолов. През есента изглеждаше, че Бат Митьо, както го наричат футболистите, ще си ходи. На 16 октомври той подписа предварителен договор за продажбата на Ботев на Ирена Кръстева.

Кандидат-купувачите започнаха да наливат пари в клуба. След акционерното събрание на 18 декември уж трябваше да стане прехвърлянето на собствеността. Нещата обаче се объркаха, а продавач и купувач се засипаха с обвинения за провалената сделка.

Клуба напуснаха финансовият директор Христо Андреев и изпълнителният Борислав Димитров. След провала на продажбата феновете погнаха Христолов. Той обаче се заинати и издържа целия репертоар на протестите,
включващи дори обесване на негово чучело и атака на къщата му в Крумово.

Нещо повече - хитрецът Христолов изтъргува в ЦСКА за над половин милион евро футболистите Дормушали Саидходжа и Йордан Минев. От отбора избяга Калоян Караджинов, Величко Величков пък бе продаден на Сливен.

Останалите, които изглеждаха обречени, обаче устискаха мястото в "А" група. За феновете не беше толкова важно дали Ботев остава или не, а дали Христолов остава в Ботев.

В мача с Левски на 14 май те създадоха военна обстановка по трибуните, в резултат на което тимът беше лишен от домакинство за две срещи. На 9 май имаше организиран и специален концерт под наслов "Свободен Ботев". Против Христолов пяха рокгрупите Д-2 и "Остава", но той си остана непоклатим в клуба. Стигна се дори до безпрецедентния случай - агитката на Ботев бойкотира пловдивското дерби срещу Локомотив, пак заради президента.

В крайна сметка Бат Митьо отново е на линия, макар че е изтупан като брашнен чувал и няма кьорав лев за заплати.

Пет победи напролет спасиха мястото в елита

С пет победи през пролетния дял на първенството в "А" група Ботев успя да запази мястото си в елита, макар че през зимата го брояха за сигурен изпадащ. Изключително ценни се оказаха успехите над преките конкуренти в борбата за спасение Спартак (Вн) и Вихрен.

Всъщност победата в предпоследния кръг срещу тима от Сандански с 3:1 бе възлова, тъй като в противен случай съдбата на Ботев щеше да зависи от последния двубой срещу Локомотив (Пд) на Лаута. Там отборът беше пречукан с 0:3, докато през есента дербито завърши 2:2.

За оставането помогна и една твърде съмнителна победа като гости на Пирин с 3:0, което не беше се случвало от доста време насам.

На фона на безпаричието блеснаха и качествата на някои от играчите. Капитанът Илиян Гаров, плеймейкърът Николай Манчев, Тодор Тимонов и младежкият национал Костадин Гаджалов използваха момента да покажат качествата си.

За разлика от тях дошлият миналото лято нигериец Омониго Темиле не успя да покаже качествата си през настоящия сезон. Това се дължеше на факта, че той нямаше право да играе до Нова година за представителния тим.