21-годишният Дурмушали Саидходжа ще играе в датския Рандерс под наем, където е бившият капитан на ЦСКА Тодор Янчев. Момчето от Ботев даже бе пред трансфер в шведския Хелзингборг, но в крайна сметка акостира в по-малката скандинавска страна. Амбициите на Муши, както го наричат, обаче са големи.

Според повечето футболни познавачи у нас, от богаташко семейство добър футболист не излиза. Освен беден, редица специалисти, търсачи на таланти, държат техните открития да са скарани с училището. Практиката може и да го доказва, но нападателят на Ботев Дурмушали Саидходжа опровергава тези две схващания. Родителите на 21-годишния асеновградчанин имат сериозен печеливш бизнес, но той не гледа на бъдещето през призмата на парите и любимата игра. Затова говори изборът му за университет и специалност - Европейския, изучаване на тънкостите в публичната администрация.

Иначе спортният път на Муши стартира с плуване. След четвърти клас братовчед му Олгин Чобан, играл за Сокол (Марково), Черно море, Пирин-1922 и във Франция, го навива да се яви на приемни изпити по футбол в Ботев.

"Убедих Муши да остане при нас, защото и на тази детска възраст си личеше, че е готов за голямото предизвикателство. Няма да употребя клишираната фраза "талант, който тепърва ще се разгърне до пълен блясък", спомня си Митко Джоров, първият треньор на Саидходжа.
"Попадал съм на изключително надарени за футбол момчета, много по-добри от Муши, но нямащи нищо общо с желанието му да се развива и върви нагоре", разказа още Джоров.
Буквално от първите си дни на стадиона Муши е посочен от съотборниците си за техен лидер и го избират за капитан. "Всеки ден пътуваше от Асеновград, но нито веднъж не закъсня за тренировка или училище. Следваше ежедневната си програма - уроци, футбол, влак, без да мрънка", добавя Джоров.

По-късно в 10-и клас Саидходжа получава подарък от баща си Мерцедес и ненавършил пълнолетие, застава зад волана.

През 2003 година е поканен на проби във Фенербахче. Използвайки лятната ваканция, младокът заминава за Истанбул, без да уведоми треньора си и шефовете на Ботев. Офертата за трансфер от "фенерите" логично хвърля в шок президента Димитър Христолов, който за назидание оставя Муши под тепетата. Босът се гневи, но най-после разбира (със сигурност последен в клуба), че това момче има голям потенциал. Историята на ДЮШ на Ботев, а и може би на цяла Южна България, не познава по-добър реализатор от Саидходжа. Във всеки мач младокът Муши мушка по 6-7 гола, рядко под 3. За година да вкараш в официални срещи към 80 пъти е феноменално постижение!.

Малцина знаят, че Саидходжа отлично си партнира с халфа Тодор Тимонов-Лимона, който пък почти не излиза титуляр за Ботев. Според запознати това е резултатът от футболната ревност на играещия треньор Коце Видолов. Плеймейкърът разкъсва тандема между Лимона и Муши, поради което нападателят започва все по-рядко да бележи.

В представителния състав на Ботев Саидходжа е привлечен от Трифон Пачев. Дебютът е катастрофален - 0:5 от ЦСКА на стадион "Българска армия", в мач от турнира за Купата на страната. Въпреки неуспеха Пачев не пести суперлативите си за Муши: "От треньорите му в школата знаех, че е непоправимо верен в пълния смисъл на думата. В първия си мач за мъже Саидходжа изпълни безпрекословно условията. Играта не вървеше, както ни се искаше, но Муши не подложи на съмнение треньорските наставления. Като камикадзе спокойно и хладнокръвно чакаше своя час там, където е поставен".

Големият миг или звездният мач на Саидходжа е приблизително година след дебюта. Срещу Локо (ГО) в рамките на 70 минути отбелязва 6 гола, чупейки клубния рекорд. Бивши топстрелци на Ботев като Динко Дерменжиев, Добри Ненов, Георги Попов отдават силата на Муши пред гола на концентрираната стрелба.

"Проблем при него са малкото пасове, които получава на чиста позиция. Затова излишно е принуждаван да се връща назад, от което като цяло пада нападателната мощ на отбора. Муши не играе интуитивен футбол, отличен е на статични положения, видно е, че на терена слуша и изпълнява", споделя Чико - легендата на "жълто-черните".

След рекорда Саидходжа получава тежка контузия и остава дълго време извън терените. Естествено не са малко и тези, които предричат край на кариерата му, но Муши иска да се завърне и не е забравил головия си нюх.

Миналата година Дормушали Саидходжа преживя и още по-кошмарни дни в живота, но не изпадна в депресия. На дискотека в родния град момчето става жертва на провокация. Неуниформен полицай посяга на баща му, и след авторитетната намеса на Муши, е отпратен за два месеца в следствения арест, до доказване на невинност. Никой от Ботев не подава ръка на "побойника". Други пък веднага го отписват от футбола. Той обаче приема по мъжки всичко и без да се сърди, се завръща в отбора, сякаш нищо не е било. Силният му характер е и причина да отклонява многобройните предложения да се обвърже с личен мениджър, за да няма подмятания, че е протеже и ползва преференции за националните гарнитури и трансфери. Едва след като стана сигурно преминаването му в датския Рандерс, Саидходжа се обърна за съдействие към Емил Данчев.

Сега на Муши не му остава нищо друго, освен да разгърне изцяло уникалните си качества. Именно там в родината на Хамлет той ще трябва да си отговори на въпроса: "Да бъдеш или да не бъдеш?". При престоя си в Ботев мнозина специалисти му предричаха бляскаво
бъдеще, скептиците обаче предсказваха пълен крах в кариерата на Муши заради неговия нрав. Така че в Дания на Саидходжа му предстои най-важният тест. Топката, както се казва, е в неговите крака.

ВИЗИТКА

ДОРМУШАЛИ САИДХОДЖА
Роден на: 16.05.1986 г.
Роден в: Асеновград
Ръст: 183 см
Тегло: 80 кг
Зодия: Телец
Игаре като: нападател
Играл е: само в Ботев
Номер: 9
Силен крак: десния
Хоби: риболов
Музика: чалга и ретро
Изпълнител: Бони М
Любим футболист: Роналдо
Любим отбор: Челси
В "А" група
2003/04 Ботев (Пд) 8 мача, 0 гола
2005/06 Ботев (Пд) 16 мача, 1 гол 
2006/07 Ботев (Пд) 16 мача, 8 гола