Потърсихме вицепрезидента на БФС Стефан Орманджиев за интервю, защото през тази седмица ще се решава голям казус във футболния съюз, който е свързан със съдийството. Говорим, разбира се, и за избора на Мишел Платини за президент на УЕФА, както и за работата му в ЦСКА.

     
- Г-н Ормандижев, добър ли е за България изборът на Мишел Платини за президент на УЕФА?
- Много добър, след като ние сами го искахме. Борислав Михайлов участва в среща в Румъния, на която присъстваха представители на страни от Балканите. Целта бе хората от региона да се обединят около една кандидатура при избора на президент на УЕФА, както и да се подкрепи представителят на Румъния Санду за място в Изпълкома.

Знаете, че Борислав Михайлов се среща с Мишел Платини в София и във Франция. Като цяло имахме нагласата да подкрепим Платини на конгреса, но не беше нужно да афишираме това преди самия форум.

- В Изпълкома на БФС бе ли обсъждано коя от двете кандидатури да подкрепи президентът на футболната централа Борислав Михайлов?
- В самия Изпълком не сме обсъждали коя кандидатура да подкрепим, но Боби Михайлов е обсъждал това в личен разговор с членовете на Изпълкома. За международните връзки в БФС отговаря  Мишо Касабов и мога да кажа, че имахме яснота позицията на коя кандидатура ни допада повече.

- Как приемате идеята за намаляването на броя на отборите от водещите първенства в Европа в Шампионската лига - от 4 на 3, за сметка на страни, които имат по-малко участници. В това отношение ние сме облагодетелствани?
- Бяхме запознати с цялата програма на Мишел Платини. В по-голямата си част я поддържаме и ще продължим да я подкрепяме, защото ние сме част от онези страни в голямото семейство на УЕФА, които искаме да ни се обръща по-голямо внимание.

Ние сме пълноправни членове на УЕФА и искаме във футбола да имаме права като големите футболни сили. Да, нашият шампионат не е с много голям коефициент, но през последните години нашите отбори, които участват в евротурнирите, показаха повече от достойно представяне на международната сцена. Това означава, че и ние имаме своето място на футболната карта на Европа.

- Респективно как гледате на увеличаването на тимовете, които ще придобият право на участие на европейските финали от 16 на 24?
- Тук трябва да се обърне внимание на една подробност. Повече отбори, това означава повече срещи. Ако форматът на турнира се запази, без да се увеличават срещите, добре. Говоря за това, защото футболистите са уморени от прекалено гъстия календар. Видяхме как се представи Роналдньо на световното, нали? Не показа блясъка си.

Ако нещата се нагласят така, че това да не се отразява на формата на играчите, ще е добре. В противен случай европейското първенство като престижен форум ще загуби блясъка си. Ако играчите са свежи, качеството на надпреварата ще е по-високо. Върху това трябва се помисли.  

- Ще има ли управия в българското съдийство. Това е основната тема, която ще се разисква на заседанието на Изпълкома във вторник?
- Труден въпрос, който изисква много дълъг отговор. Просто има много предпоставки, които предопределят представянето и обуславят качеството на нашите съдии.

- Управителният съвет на ПФЛ поиска смяната на Борислав Александров с Любе Спасов. Резонна ли е рокадата според вас сега?
- Чух част от мотивите на Лигата. Същите ще бъдат изложени и пред Изпълкома на БФС. Борислав Александров ще има правото да се защити. Ако мотивите за смяната му бъдат приети, може да се стигне до рокада, ако не - не. Алтернативата на ПФЛ с Любе Спасов е много добра. Нещата около този въпрос ще се решат на място. Винаги съм казвал, че избирането на членовете на отделните комисии и особено на техните председатели е много важно.

Нещата не трябва да се поставят на база името на даден човек, а отговаря ли той на съответните изисквания, за да заеме този пост. Друго нещо, което е от съществено значение - назначението на съдиите и контролът върху тяхното представяне. Професионалната футболна лига нека да предложи начина, по който да се правят нарядите, както и кои членове на комисията да се занимават с това. От друга страна БФС при всички положения трябва да направи така, че нещата да бъдат независими.

Лигата, примерно, да казва как да се определя нарядът, а БФС да контролира оценките на реферите чрез съдийските наблюдатели. Нещата да се разделят, за да не може да се говори за зависимост.

- Пролетният дял на шампионата се очертава интересен и много от клубовете побързаха да се презастраховат и обявиха, че искат рефери от чужбина. Доколко е резонно това?
- Нека да уважим искането на клубовете, защото първенството е за тях и за зрителите. Нашите съдии в момента имат загуба на доверие от една страна, а и нямаме толкова много добри рефери, с добри качества, за да изкарат дерби срещите. Малък ни е персоналът. Докато се наложат новите млади рефери, можем да заложим на арбитри от чужбина и имаме нужда да направим това. Така първо ще предпазим нашите съдии от проблемите, които ще имат, ако ги хвърлим в голямо дерби, а и те ще могат да се учат от поведението и качествата на чужденците. От друга страна излиза въпросът за грешките на чужденците.

Ако даден рефер, примерно от Германия, свири дадено дерби и го обърка... Какво става? Ние не можем да му търсим отговорност. Не можем да го накажем, нищо. Тук излиза въпросът за това, кое е по-важно за българския футбол. Дали президентите на отборите трябва да приемат качествата на родните арбитри - такива каквито са, или да се доверят на чуждите рефери, които по никакъв начин не са застраховани от грешки.

- С последния въпрос искам да ви върна към работата ви в ЦСКА. В интервю за "Топспорт" Емил Костадинов каза, че "сините подводници" са напуснали ст. "Българска армия". Как приемате тези негови думи. Най-общо казано, с ЦСКА се разделиха бившият собственик Васил Божков, вие, Лазар Василев и Атанас Караиванов. Това бяхте оперативните хора?
-
Учуден съм от тези думи. Първо, Емил Костадинов трябва да конкретизира кого има предвид. Дали всички, които напуснахме ЦСКА, или персонални хора. След като направи това, съм склонен да коментирам повече. Второ, от такива изказвания човек губи приятели.