Каква личност и какви качества трябва да притежава бъдещият председател на съдийската комисия, който се чака на 18 януари? Интересен въпрос, нали? Трябва ли да слугува, трябва ли да е удобен, трябва ли да бъде наведен, послушен, безгласна буква, тих, кротък, изпълнителен, нераздразнителен, суетен, свенлив, мишок...

Може ли един човек да събере в себе си всички тези качества, за да е удобен на президента на БФС Борислав Михайлов и господата в Изпълкома. Именно от него и от тях тръгват лошите неща, а в крайна сметка го обира "другарчето", което ръководи арбитрите.

Удобно, нали? Човеците в Изпълкома действат задкулисно, а пред дулото на топа е изправен той - шефът на Съдийската комисия.

Всъщност по презумпция шефът на съдиите трябва да бъде принципна и необвързана личност с футболните клубове, човек с достойнство и знаещ точна какво иска. Дали би се харесал вариантът, при който той да е издигнат или подкрепен от даден президент. Къде отива тогава необвързаността с клубовете.

Вече се набъркаха такива кандидати в лицето на Веселин Богданов и Ичко Лозев, зад които стои Гриша Ганчев, защото били в отлични взаимоотношения. Дали може да се стигне до тях... Защо не, след като имат стабилен гръб. Как ли ще се реши шампионатът на България, ако погледнем класирането в момента.

Та нали Литекс е водач?!

Съдийският бос трябва да е бил международен ръководещ съдия и да е приключил съдийската си кариера с достойнство и с високо вдигната глава. Това принципно повеляват писаните и неписаните футболни правила в Европа. От друга страна е добре да си зададем ребром въпроса - колко хора отговарят на тези критерии у нас.

На първи прочит излизат няколко имена. Любе Спасов, Костадин Гергинов, Наско Узунов, Стефан Орманджиев, Георги Камишев и още куп. Към тях можем да причислим и Димо Момиров, но той, както е ясно и логично, отпада като вариант за шефското кресло, защото бе скоро натирен.

Ако отделим Узунов и Камишев, защото по един или друг начин не искат да се бъркат (поне за момента), опциите намаляват. Любе Спасов е един от малкото рефери, който е свирил международни мачове на високо ниво под егидата на УЕФА и ФИФА и е имал положителни отзиви. Какъв е проблемът при него? Обвързан е с Професионалната футболна лига като неин генерален секретар.

За да скочи в блатото на "арбитърчетата", ще трябва да напусне този пост. Надали ще иска да се раздели с уютното кресло и доброто положение, което има, за да го плюят по стадионите след всеки мач. Тук, естествено, трябва да припомним, че постът "председател на Съдийската комисия" е обществена длъжност и не се заплаща.

Отбелязваме, че веднъж вече Спасов отказа да напусне Лигата, когато Димо Момиров го покани за член на комисията. Дали ще го стори сега? Едва ли... Просто няма смисъл.
Стефан Орманджиев е човекът с най-голям управленчески опит. Бивш вицепрезидент на БФС, бивш международен съдия, бивш шеф на софийските съдии, а сега председател на реферската Асоциация и съдийски наблюдател на УЕФА. Владее перфектно английски. Бил е вече и шеф на съдиите в периода 2000-2001 г.

Определено изглежда точната кандидатура. При него въпросът в момента е дали иска да се върне във футбола, защото в последно време нееднократно е заявявал, че се е оттеглил от него.

Като споменахме Асоциацията на футболните съдии, тук е мястото да уточним едно. Споменава се, че комисията, оглавявана от Димо Момиров, е била избрана от самите рефери. Нека се върнем малко в архивите от септември 2008-а и заседанието на Изпълкома в Царско село.

Кой определи тогава шефа на съдиите? Не бе ли това Христо Порточанов? От всички кандидати за поста тогава кой бе единственият, който присъстваше в Царско село - май че бе Димо Момиров. Не бе ли наложен той за шеф от тогавашния отговорник на съдиите? Май така беше. Беше ли компромисен вариант? Май така беше. За кого, ето това е въпросът?

Всъщност нека се замислим каква е ролята и дейността на Асоциацията на футболните съдии. От кого се оглавяваше тя допреди една година? От Антон Генов със секретар Красимир Керезов - действащи съдии, а сега вторият вече не е. Димитър Пармаков е почетен председател на асоциацията.

Няколко пъти се чу гласът на тази организация, когато се бяха забъркали скандали, но някак плахо. Тя все още няма нужния авторитет, чрез който да предлага идеи и да ги отстоява. Асоциацията сключи договор с "Денил" за облекла с рекламна цел на арбитрите.

Колко обаче струва тази реклама на всеки един арбитър? Това е друга тема и да не се отклоняваме от основната. Може би е време тази асоциация открито да излезе и да каже кого подкрепя или предлага за шеф на съдиите. Би било редно да се чуе и мнение от нея.

Отхвърляйки и размишлявайки върху кандидатурите, стигаме до Костадин Гергинов. В последните дни той е най-спряганото име за председател на съдийската комисия. Бивш международен съдия, бивш секретар и член на съдийската комисия, заместник председател до декември 2009 г. на последната комисия. Той определено е човекът, който е най-навътре с текущите проблеми на футболното съдийство.

Мълвата сред съдиите гласи, че той е и предпочитан от две трети от тях за шеф. Ще успее ли обаче да се извоюва нужната независимост в хорото на футболните президенти с болните им амбиции или ще бъде директен и открит в отношенията както с отборите, така и с ръководителите си и с медиите.

Името на Костадин Костадинов също се спряга, но дали звучи сериозно. Мълви се, че той е лансиран от Генов и Керезов. Интересно е, че старата комисия - тази на Момиров, го извади от "нафталина" и го направи председател на съдиите от Югозапада. Той им се отблагодари с това, че влезе в конфликт със своите колеги.

Антон Генов пък май тропа по вратите и лобира за Коцето Костадинов, защото се притеснява за мястото си в ранглистата, след като УЕФА започна да го разследва. Обаче Коцето е недолюбван от Гриша Ганчев от далечната вече 2000 г. Сигурно си спомняте злополучната среща в Ловеч между Литекс и Левски, когато Костадинов бе бит. Така че за Костадинов май ще е най-добре да продължи да се занимава с футбол в любимия му Септември.

Костадин Пързулов е интересно име, което не трябва да загърбваме. Той има лоби в Асоциацията, но в кръг извън Генов-Керезов.

Кой ще седне на "горещия" стол? Шефът на БФС Боби Михайлов вече е запалил кладния огън и чака желаещите. Ако такива няма, той ще посочи човека, който ще се пече. Дали ще е с ориз или картофи, това вече е по желание на шефа. Не е съдба за завиждане, нали?