Изпълнителния комитет на Българския футболен съюз на своето последно заседание взе единодушно решение да отложи общото събрание на БФС за "неопределен срок, като датата за провеждането на Конгреса ще бъде обявена допълнително и ще бъде съгласувана с мерките и препоръките от страна на държавните власти". Конгресът трябваше да се състои на 7 юни, а датата беше насрочена в края на ноември миналата година. Тогава възникнаха много въпросителни, относно дългия срок за подготовка, предвид зреещите проблеми, с които трябва да се справи следващото ръководство. А можеше ли да се организира в началото на 2020 година? Краткият отговор е "Да!".

Действащото временно ръководство, вземало участие в решенията през последните близо 15 години, очевидно не се е справило със задачата - резултатите са повече от красноречиви и то във времена, в които е налице постоянен растеж на средствата, отпускани по всички програми на УЕФА и ФИФА. Одиторските компании могат да установят правилно разходване на средства по категории, но те не могат да направят оценка на въздействието им върху развитието на футбола. А такъв анализ към момента липсва от страна на администрацията на БФС.

В условията на пандемия, когато всички футболни двубои в България са спрени, решенията стават все по-важни и все по-значими за последващото развитие на най-масовия спорт у нас. Не можем да отречем и че ситуацията е безпрецедентна, динамична и действията, които трябва да се предприемат, трябва да следват тези на УЕФА.

Но...

Определено има моменти, по които футболната ни централа не трябва да бави своите решения, а да бъде дори по-активна в настоящата обстановка.

Снимка 476665

Източник: LAP.bg

Актуализиране на стратегията "Визия за бъдещето 2018-2022 г."

"Визия за бъдещето 2018 - 2022 г." е стратегически документ, който новото тогава ръководство публикува в страницата на БФС, седмица след като бе преизбран вече бившият президент - Борислав Михайлов. Документът отчита текущото състояние на футбола у нас, чрез направен SWOT анализ.

Изведена е мисията на централата и е създаден "нов" модел с основна цел - популяризиране на футбола, да се пази феърплея и играта да бъде достъпна за всеки. От БФС следва да актуализират намеренията и постижимите цели до 2022 г. Наред с това в стратегията - изготвеният SWOT анализ не отговаря напълно на футболната действителност и преди, и по време на пандемията. Той може да бъде изведен съобразно изготвянето на риск регистър, относно предстоящите събития след подновяването на първенството и останалите турнири. Единната цел към края на 2022 г. е общият брой регистрирани футболисти от всички възрасти (мъже и жени) да достигне до 100 000, а към 2017 те са 42 906 - при положение, че прирастът от 2017 спрямо 2016 г. е само с 3 538 футболиста. Нещо, което изглежда напълно неизпълнимо, предвид и отчетената точка в "Treats" (Заплахи) - демографски срив.

Снимка 455032

Източник: LAP.bg

Помощ към клубовете без използване на средства, отпуснати от УЕФА или ФИФА

След изиграването на всеки мач от ППЛ и ВПЛ, отборите биват глобявани на база извършени нарушения (ако бъдат установени такива) - нецензурни скандирания, натрупани жълти картони на състезатели и други, от действащият орган към БФС - Дисциплинарната комисия. Изпълнителният комитет към Българския футболен съюз всяка година приема Дисциплинарен правилник, който определя правилата за установяване на дисциплинарни нарушения, реда за налагането на предвидените наказания, както и процедурите по обжалване.

В края на всеки сезон, глобите към футболните клубове се приспадат от приходите, които те получават от телевизионните права. Глобите на ДК (изчислени на база Решения публикувани в bfunion.bg за отборите от ППЛ) за последния сезон 2018/2019 възлизат на 465 650 лв. Общият фонд на ТВ правата пък съответно за настоящия сезон възлиза на 6,5 млн. лева, от който към настоящия момент клубовете са получили известна сума на траншове, в зависимост от класиране, представяне и други. В тази връзка, БФС може да опрости глобите, наложени от ДК за настоящия сезон и по този начин да остави пари в клубовете. Като администратор на първенството, БФС също получава % от договора, с който също може да подпомогне материално и отборите от по-ниските дивизии.

Наред с тази мярка, БФС задължително трябва да облекчи лицензионните критерии, относно финансовия феърплей, поради неблагоприятното икономическо отражение на пандемията. Пред много от българските клубове на дневен ред стои въпросът с оцеляването, така и с изплащането на възнаграждения на своите футболисти, администрация и т.н.

А днес, след проведената пресконференция стана ясно, че БФС ще подпомогне клубовете от ППЛ и ВПЛ в посока намаление на таксите, които изплащат за съдийските наряди за предстоящите срещи от всички турнири, ако те изобщо бъдат изиграни. Таксите пък за същите клубове от следващия сезон за участие във форматите ще бъдат редуцирани - но не се съобщава с колко и какъв ще бъде ефектът от тази мярка...

Снимка 454592

Източник: LAP.bg

Електронен регистър на клубовете

Създаване на общодостъпен електронен регистър на клубовете членове на БФС (това е част и от стратегията "Визия за бъдещето 2018-2022"). Бройката на клубовете у нас варира според различните източници на информация. В годишния финансов отчет на футболния съюз бройката е една, в стратегията -друга, на изборите пък гласуват съвсем различен брой клубове. Тоест, към момента в България няма единна, вярна и точна информация за юридическите лица, развиващи футболна дейност на професионално и аматьорско ниво. Посоченото е недопустимо и не бива да бъде отлагано във времето. Нещо повече, изготвянето на регистър на футболните клубове у нас е предпоставка за повече прозрачност и провеждането на честни избори за нов президент на БФС. Когато и да настъпи това събитие.

Помощта на БФС към клубовете - поемат съдийските такси

Помощта на БФС към клубовете - поемат съдийските такси

Това е...