Арбитражният футболен съд ще решава казусите в рамките на 30-40 дни, а в първата сесия това лято са били разгледани 50 молби, обяви днес на пресконференция председателят му Веселин Рашков. Той представи новата структура, която заменя Арбитражната комисия на БФС, досега занимаваща се с разтрогването на договорите на играчите.

Президентът на Професионалната футболна лига Валентин Михов заяви, че се надява този Арбитражен съд трябва да бъде оценен по достойнство и да не се създават практики футболни въпроси да се решават в граждански съдилища.

"13 от всичките 50 молби бяха оттеглени, има подписани две спогодби, както и два нерешени случая. Един от тези случаи е в ход, а другият все още не е разгледан. Добра страна на нашата работа е конфиденциалността, което дава спокойствие на страните, каза още Веселин Рашков.

Арбитражният съд е формиран в началото на юни тази година, а до средата му е бил попълнен състава от 18 арбитри- 9 предложени от Асоциацията на българските футболисти и 9 от професионалните клубове. А

рбитражният съд трябвало е създаден според изискванията на ФИФА и УЕФА, като Световната централа го е наложила със свое циркулярно писмо 1010 от края на 2006-а година. Изпълнителният директор на БФС Борислав Попов обаче така и не даде логично обяснение защо Съдът започва своята работа през лятото на 2009-а.

"Ние започнахме да го създаваме почти веднага, след като получихме писмото, а именно от лятото на 2007-а година. Но това е съвсем нов орган, за чието създаване трябваше да се огледат всички страни", беше мъглявото обяснение на Попов. Стана ясно още, че Съдът може да разглежда казуси по всяко време, но не и да прекратява състезателни права по средата на сезона. Арбитражният съд е постоянно действащ орган и ще се събира щом има молби. Лятото се получило известно забавяне, защото някои футболисти не били наясно как да си попълнят молбите.

"Решенията на структурата на подлежат на коментар от типа в чия полза и защо са взети. Само искам да опровергая още едно неправилно мислене, че съдът ще бъде в услуга на големите клубове. Всичките дела бяха решени в полза на футболистите. Освен това, всички юристи са достатъчно известни и сериозни имена в професията и едва ли биха си позволили да се компрометират. Всичките арбитри имат сериозен опит в спортното правораздаване", каза още Веселин Рашков.

На въпрос колко взимат арбитрите за работата си в съда, Рашков се засмя и отговори:

"Разбира се, когато има правораздаване, се плащат и такси. Таксите, които се събират, покриват разходите по делата, а също така и се плаща хонорар на арбитрите. Той е по 60 лева на човек или три пъти дневната сума за командировки в страната.