Управлението на футбола е като айсберг - на повърхността е това, което феновете виждат, а останалите 9/10 от работата на БФС остават под водата. За разлика от периода преди няколко години тази вода не е тинеста, а дава възможност при малко по-задълбочено вглеждане да покаже дейността на Боби Михайлов и компания, коментира "Меридиан мач".

Именно прозрачността в действията, или по-точно първите опити да се тръгне по този път, представлява един от големите плюсове в управлението. През 2007 година Изпълкомът включи в устава забраната два клуба да участват в „А" или „Б" група, ако са собственост на едно и също физическо или юридическо лице. Тази забрана се фиксира чрез нотариално заверена декларация, която стана част от документите за всеки клуб. Предстои и изясняване в статута на собствеността на всички клубове, както и прекратяване на възможността офшорки да контролират най-големите български клубове. Подобен ход съответства на изискванията в Западна и Централна Европа и бъдещите лицензи ще се издават само при пълна прозрачност на клубовете.

За да се прекъснат необективните и емоционално обвързани решения от страна на делегатите и съдийските наблюдатели, миналата година Изпълкомът реши, че е недопустимо в съдийските и делегатските листи да се включват роднини.

Правителството на четвъртите в света направи и важна крачка в осъществяването на надзор на работата на комисиите. На 30 октомври миналата година се създаде Арбитражен съд за разглеждане на спорове в системата на БФС, като прие неговия устав. Със създаването му бе изпълнена и препоръката на ФИФА за създаване на отделен и независим съд. Очаква се така да се внесе единство в прилагането и тълкуването на нормативната уредба.

„А" група може и да е лицето на футбола, но за живота му е необходимо да функционират качествено „Б" групите и детските формации. Създаването на двете втори дивизии даде шанс на по-голям стимул за развитие на повече центрове в страната. Така например се съживи футболът в Монтана, Несебър, даде се шанс на градове като Свиленград или Гоце Делчев да се борят за елита. Едногодишното съществуване на дублиращата група доказа ползата й.

Ръководството на БФС успя да убеди МВР да премахне таксите, които аматьорските клубове плащаха за охрана на срещите си и така да ги преразпредели за инвестиции в базата или школата. Значително място в дневния ред на Изпълкома през тези години заеха подготовката и създаването на национална стратегия за развитие на ДЮШ.

В основата й бе задълбоченото изследване на условията за подготовка на младите играчи, на квалификациите на треньорските кадри и на базата на клубовете и общините. Именно въз основа на това изследване работна група под ръководството на Лъчезар Димитров, ректор на НСА, разработи дългосрочна стратегия. Именно тя ще бъде и един от крайъгълните камъни в следващия мандат от управлението на Боби Михайлов.