Измина един от най-невзрачните конгреси на БФС. Предварително бе заложена победата на Борислав Михайлов, след като бе задействана машината, за да бъде спрян Ивайло Дражев. Бяха потъпкани закони и правила, но това на никого не направи впечатление. Всичко в името на победата, а човешкият фактор ... да отива по дяволите. Има няколко неща, които подкрепят тази теза, претворена в действителност от управляващите в БФС. Когато човек се домогне до властта, му става приятно и не иска да я пуска. Уверихме се в това за пореден път.

Определено хората около Боби Михайлов са се научили как се прави така, че да бъдеш вечен. Преди време Иван Славков–Батето беше усвоил това изкуство, но гафът, който допусна да му спретнат британските журналисти от Би Би Си с филма за МОК, му „махна главата”. Някак си Батено не се напъна, за да запази поста си. Защото, ако искаше, щеше да остане. Връщам се към този конгрес през 2005 година, защото кандидатът Борислав Михайлов и хората около него тогава направиха нещо, което сега отхвърлиха.

В дневния ред на конгреса и тогава, и сега преди избора на президент има точка „Промени в устава”. С цел да се подсигурят, от екипа на Боби Михайлов тогава вкараха като точка за приемане на „мандатност на президента”. Тогава възможността да бъдеш шеф на БФС се сведе до два поредни избора. Така опозицията, в лицето на сегашния президент на БФС, си гарантира властта във футболната централа със сигурност, ако не тогава - през 2005-а, то сега – през 2009-а. С други думи се подсигуриха, ако случайно Батето остане.

Иван Славков падна, но „мандатността на президента” остана. Сега, на 6-ия редовен конгрес на БФС, когато Боби Михайлов е във властта, точката „мандатност”
пречи. Щом пречи, дайте да я махнем. И я махнаха. Така пишело в правилниците на УЕФА и ФИФА. Вече било по европейски. Че то си беше по европейски и преди, само че тогава това им отърваше, а сега им пречи. Ако точката „мандатност” в Устава на БФС не бе променена, Боби щеше да кара втория си и последен мандат. Само че защо да е така, след като властта е хубаво нещо.

Дайте да го направим вечно. След като Боби проведе конгреса по европейски, без да пуска журналисти, без да чете доклада... (б.а.- той бе раздаден на делегатите, но никой не си е направил труда да го прочете, защото в залата нямаше коментари по доклада. Как ще коментираш нещо, което не си чел? Бе гласуван, както се гласуваше по време на априлския пленум... и толкова.)

Ето така Боби си обезсмърти поста начело на БФС, защото сега така му изнася. Това бе втората точна стъпка от страна на управляващите към своето „на многая лета”. Първата стъпка бе по-тиха, но с голям ефект. За нови членове на БФС бяха приети 343 клуба. Нещо нечувано досега. Има клубове, има членска маса, значи има футбол в България. Поне на хартия.

Приемането на толкова нови отбори за членове на футболната централа означава, че общата членска маса на централата е 715 отбора. Защо това бе първият удар? Защото вече става трудно да предизвикаш извънреден конгрес на БФС. За да се случи това, по принцип и по Устав, са нужни подписите на 1/3 от клубовете. Ако досега можеше да се свика конгрес с подписка от 115 клуба, оттук нататък на опозиционерите ще са нужни 238 подписа. Доста трудна работа...

Преди 6-ия конгрес членовете на БФС бяха 424 отбора. На форума изхвърлиха 52 състава под претекст, че не са развивали дейност в продължение на 1 година. Клубовете с право на глас останаха 372. Така на другия редовен конгрес делегатите ще бъдат двойно повече. Какво да очакваме да направи Боби тогава? Просто е. Първа точка ще бъде приемане на нови членове.

Ще приеме, примерно, нови 200 клуба. Ще обяви, че 300 клуба не са развивали дейност и ще ги лиши от право на глас. Така ще си направи кворум от 300 гласа, които сега го подкрепиха, и ще продължи да бъде вечен. Хитро, а, по комунистически измислено. Пък Батето го смятахме за тоталитарен и „оженен” за БФС. Сега не се случва нищо ново, защото просто властта е сладка.
Калин Каменов