- Г-н Хаджииванов, вашето изказване не беше от най-оптимистичните по отношение бъдещето на мъжкия футбол?

- Футболният съюз прави дългогодишни компромиси по лицензирането на футболните клубове. Ако от централата не бяха толерантни, в България не трябва да се провежда шампионат. И ако това първенство е започнало и ще завърши, то искрено се съмнявам, че следващото изобщо може да започне.

- Защо?

- В моето изказване на конференцията заявих, че има едва пет-шест отбора от „А" група, които отговарят на лиценз според европейските стандарти. Но сега, като се замислям, едва ли има и толкова тимове. От друга страна не може да се изисква от собствениците на клубовете да правят инвестиции в материалната база. Самите притежатели на клубове

нямат не само
никаква форма
на собственост,

а и юридическа гаранция, че ще стопанисват в следващите 10,20 и 30 години въпросните съоръжения.

- Какъв е изходът? Смятате ли, че е удачно да се прибегне до стачни действия, както направиха таксиметровите шофьори и учителите?

- Не мога да кажа дали в случая точно стачка ще свърши работа. Но футболният съюз има достатъчно силни механизми за въдействие. И ако иска да ги упражни, може да го стори, за да притисне управляващите политици да решат този проблем с материалните бази.

- Да се върнем конкретно към първенството. Как протече според вас есенният сезон?

- Противно на застоя с решението на правителството за отдаване на базите, нивото на първенството и на футбола в България се вдига. Такъв шампионат и по-скоро като есенния дял не е имало от преди 1989 година.

- В какъв смисъл?

- В смисъл на непредвидени и интригуващи резултати. Преди бяха предначертани в повечето мачове, а сега толкова много изненади едва ли е имало в един полусезон.

- Като говорите за изненадващи развръзки на мачовете, може ли да се допусне, че някъде е имало залози?

- Искам да ви кажа, че уредени мачове в България няма. А дори и да е имало някога преди това такива мачове, по света ги има навсякъде.

- Вие знаете ли за такива мачове на Беласица или на други отбори?

- За Бела ви гарантирам, че не е имало.

- Да се върнем на темата за залозите?

- За залози и дума не може да става в българското първенство, защото просто няма срещи, на които да бъдат залагани пари. И всеки един трезвомислещ човек го знае това. Да се спекулира по този начин с родния шампионат и футбол е грозно. Футболният съюз трябва да вземе отношение и на тия писания, които се изписаха по адрес на Черно море.

- Обвиненията към „моряците" обаче дойдоха от УЕФА и не бяха за мач от вътрешното първенство, а за среща от турнира Интертото с македонския Гьорче Петров?

- Ами за мен отборът на Черно море е

абсолютно
незаслужено

обвинен за нещо, което не е извършил. Нека да се подчертае това и да се смъкнат всички съмнения.

- Проблемът за съмнения е за уредени мачове не само в България, а и в чужбина. Дори бяха визирани мачове от Шампионската лига?

- Трябва да се защити българският футбол. Не в частност един или друг клуб. Ето споменахте, че разследват изходи от мачове и на прочути отбори. Също така е публична тайна, че има много по-дирижирани първенства в Европа, отколкото е българското. Ами вижте в Италия...

- Пак ще ви питам, означава ли, че в нашия шампионат има дирижирани мачове?

- Аз не знам и не мога да го докажа. Но пак ви казвам - тази есен първенството ми харесва как върви, защото феърплеят е налице, както и интересните резултати.

- Добре ли е, че през есенния дял не се викаха чужди съдии?

- Има напредък. Не че не ощетяват отборите, но вече няма тенденция в съдийството. Особено по отношението голям клуб - малък клуб.

- Вие лично доволен ли сте от начина, по който свириха реферите двубоите на Беласица?

- Имахме четири-пет мача, в които имаше безобразно съдийство срещу нас. Но все пак на базата на картината, която е била преди години, се забелязва положително развитие.

- Смятате ли, че тази есен националният отбор пропусна под носа си шанса да се класира за европейско първенство, а пък паралелно с това ЦСКА и Левски отпаданаха глупаво от евротурнирите?

- България може само да се гордее с националния отбор в момента. Той в никакъв случай не е слаб. Не бива да се правят трагедии, защото

и Англия
не можа

да се класира на европейско първенство. Трагедията е най-вече за БФС, защото се лишава от едни огромни средства, които щяха да постъпят в централата при класиране. Във футбола винаги има някаква доза спортно щастие. ЦСКА и Литекс бяха лишени от този елемент в евротурнирите. Миналата година Левски влезе тъкмо със спортно щастие в групите на УЕФА с гол в 92-ата минута. ЦСКА пък тази година отпадна по същия начин след попадение в 96-ата минута. Има го и това във футбола.

- Къде виждате през пролетния сезон трудните мачове на Беласица?

- Ще започна от миналата есен. Допуснати бяха грешки и в управлението на отбора. Имаше и нещастни мачове. Мнението на всички в България е, че Бела не заслужава мястото, на което се намира, на базата на футбола, който показва. Аз мисля, че в крайна сметка ще влезем в десетката със сигурност.

- Във втория пролетен кръг ЦСКА гостува в Петрич. Означава ли, че точките между „червени" и „сини" могат да намалеят в този момент и вие да направите първенството по-интересно?

- Много е трудно да се прогнозира как ще се развие едно първенство. Това са 15 кръга с по осем мача във всеки един от тях. Кръчмарски сметки да правим - няма смисъл.

- През есента взехте на Левски точка. Означава ли, че отношенията между двата отбора вече не са толкова близки?

- Мога да ви гарантирам, че всички клубове в България играят феърплей. И затова не се учудвайте на този резултат между нашия тим и Левски.

- На какво се дължи вашият оптимизъм да продължавате да бъдете президент на футболен клуб в България?

- Това да си президент на футболен клуб в България е

финансов
мазохизъм

и пълен идеализъм. Някаква утопия. Нямам обяснение на какво се дължи това нещо. Не съм единственият, който си задава този въпрос. Да се наливат собствени, частни пари в една бездънна яма. И да не се получава никаква подкрепа от страна на държавата.