Юношите на Рилски спортист ще играят на финал в Младежката лига, след като надиграха в един крайно драматичен мач след продължение, връстниците си от Лукойл Академик с 93-86. В редовното време мачът бе равен, а в края след серия от 12-0 шамионите на България за миналата година абсолютно заслужено победиха и са на финал в този нов шампионат, организиран от БФБ за първи път от много време насам.

Мачът започна с бърза смяна на два коша от страна на съперниците в мача, а Рилски спортист излезе напред със 6-4 тъй като вкара две поредни тройки чрез Димитър Морунов и Станислав Ваклинов. Лукойл Академик реагира и чрез тройка на Калин Христов поведе с 9-7. Красимир Георгиев изравни за 9-9 преди гардът на Рилецо Кирил Истилянов да бъде фаулиран неспортменски от Стефан Христов. Той вкара и двата наказателни, а след него и Ваклинов се разписа за 13-9 за Рилски спортист след 3 минути и 17 секунди игра. Последва серия от 7-0 за Лукойл Академик, а пет от тези точки бяха дело на Пламен Христов.

Станислав Ваклинов продължи доминацията си в подкошието, а от другата страна добре се включи като резерва Димитър Филипов. Последния вкара две поредни тройки до края на частта, а тя завърши при резултат 24-25 за Рилски спортист. Ваклинов имаше цели 11 точки в тези първи 10 минути, докато за Лукойл Академик Калин Христов и Димитър Филипов бяха съответно със 7 и 6 точки.

След 4 минути от втората четвърт резултата бе 31-33 за Рилски спортист. Тройка на Дарин Иванов и кош на Краси Георгиев направиха разликата най-голяма за тимът от Самоков - 7 точки - 31-38 точно по средата на частта. Лукойл Академик върна 2 точки през два наказателни удара на Дафинов, но нови два коша на Ивайло Вучков и Георгиев направиха 33-42 за Рилски спортист 3.08 преди почивката. Тогава отново се появи Филипов, който с нови две поредни тройки съкрати дистанцията до 39-42 малко повече от минута преди отборите да се оттеглят между двете полувремена. Ваклинов вкара 16-та си точка и оформи резултат 39-44 за Рилски спортист след едно полвреме игра. За отбелязване през тези първи 20 минути бе добрата стрелба на юношите на Лукойл Академик от далечно разстояние - 7 от 15, която общо взето ги държеше в срещата до този момент. Филипов се отличи с тези 12 точки, всичките от които зад арката на тройката.

Ваклинов продължи с акцията си и в началото на второто полувреме. Той вкара първия кош за тима си, който поддържа разликата до средата на третата част. Разигра се и Кирил Истилянов, но пък Лукойл Академик не се предваха и чрез Емил Дурчев и Дилян Качаров намалиха до само 2 точки - 53-55 точно 4.12 преди края на третата четвърт. Петър Клечков взе тайм аут, а след него Вучков увеличи, но тройка на Дурчев направи резултата 56-57. Напрежението взе да си казва думата, а в продължение на няколко минути и двата тима не си вкараха кош. Калин Христов изведе малките „студенти" напред за 58-57, а до края на частта водачеството се смени неведнъж. В крайна сметка след тройка на Красимир Георгиев все пак Рилски спортист бе напред със 60-62 след 30 минути игра.

Ваклинов и Георгиев бяха първите двама с кошове в последната и решителна четвърт за 60-66 за отбора на Рилски спортист. Тази разлика се поддържаше от юношите от Самоков, но с втората си тройка в срещата Дафинов намали до само една точка - 69-70 точно 5.02 преди финалната сирена. Двата тима си размениха четири коша, но Рилецо успяха на два пъти от тройката за 74-76 три минути преди края. Калин Христов изравни резултата за 76 - равен точно 2.22 преди финалната сирена, а след като Георгиев изпусна два наказателни удара за Рилски спортист, Кирил Истилянов отне една топка от Дафинов за 76-78. В ответната атака Пламен Христов вкара тройка за 79-78. Последваха неуспешни атаки, а 26 секунди преди края Любомир Киров бе фаулиран. Той обаче вкара само единия наказателен и изравни резултата за 79-79. Емануил Минчев шест секунди по-късно също застана на линията за фалове, но пропусна и двата. Рилецо овладяха топката, но Истилянов сбърка в паса и опита на Пламен Христов със сирената не порази целта. Така драмата бе пълна и се стигна до петминутно продължение.

Именно Пламен Христов вкара първия кош в него, а Любомир Киров изравни за 81-81 точно 1.24 то неговото начало. Пет поредни точки на Лукойл Академик (два наказателни на Емил Дурчев и тройка на Дафинов) ги изведоха напред с 86-81 точно 2.38 преди края. Но юношите на Рилецо направиха своята решаваща серия, не допуснаха нито една точка до финалната сирена и завършиха мача с 12-0 (6 точки на Георгиев, 2 на Дарин Иванов и 4 на Константин Коев) за крайното 86-93.

Димитър Филипов вкара 19 точки (5 тройки), подаде 4 асистенции и отне 5 топки за Лукойл Академик. 18 точки и 8 борби добави Пламен Христов, а с по 13 се отчетоха дуото гардове - Калин Христов и Планимир Дафинов.

За Рилски спортист Красимир Георгиев бе най-резултатен с 21 точки, а освен това добави и 6 борби. Станислав Ваклинов пък направи дабъл дабъл и завърши с 20 точки и 15 овладени топки. Кирил Истилянов помогна със 16 точки и по 5 асистенции и отнети топки.