Тройка 5 секунди преди края прати Турция ва четвъртфинал
Австралия водеше през целия мач, но загуби

Инфарктна тройка на Емир Прелджич, пет секунди преди сирената, донесе победата на Турция над Австралия с 65:64 в осминафинален мач на Световното първенство по баскетбол. Прелджич се превърна в герой за победителите, след като отбеляза 16 точки, включително и две тройки в заключителните 60 секунди на мача, с които допринесе за пълния обрат в полза на турците.

Австралия водеше в 35 от 40-те минути на двубоя. Срещата бе изключително равностойна, вървеше кош за кош от първата минута, като австралийците поддържаха превес от няколко точки.

В заключителната четвърт играта вървеше кош за кош и това напъно устройваше австралийците, които успяваха да съхранят крехкия си аванс – 62:58 при точно две минути до последния съдийски сигнал. Истинската драма се разигра в заключителните 120 секунди на мача, когато Прелджич вкара тройка за 62:64, а в ответната атака баскетболистите на Австралия не успяха да атакуват коша в рамките на 24 секунди. Последва тайм-аут за Турция, а след подновяването на играта, при 5 секунди до финалната сирена, отново Прелджич наниза стрелба от далечно разстояние, с която донесе пълния обрат за южните ни съседи – 65:64.

Освен Прелджич силно играха и Гюлер и Арслан, които реализираха съответно 16 и 11 точки.  Арън Бейнс отбеляза 15 за Австралия.

На четвъртфинал Турция ще срещне Литва, която победи много трудно Нова Зеландия със 76:71. Мачът е на 9 септември от 18 часа българско време.