Симеон Илиев заслужено спечели приза за най-много борби през редовния сезон в Националната баскетболна лига в миналото първенство. Крилото на Черно море Тича реши да приеме ново предизвикателство, заигравайки във френския Метц Сент Мари. Той има твърдото желание отново да бъде повикан в националния отбор.
Талантливият русенец говори пред ТОПСПОРТ за любимата игра, предизвикателството да си професионален баскетболист и други интересни неща.
Защо решихте да станете баскетболист? В България волейболът е по-популярен?
- Факт е наистина волейболът е по-популярен спорт в България. Не ми е чужд като цяло, защото съм от волейболно семейство. Майка ми е била доста добра волейболистка, в последствие стана треньор. Брат ми също е волейболист. Така, че съм израснал по залите. Като дете майка ми ме вземаше с нея постоянно. В съседната зала обаче тренираха баскетболистите и аз постоянно ходех да наблюдавам тренировките. Не знам защо, но баскетболът повече ми хареса като спорт. Винаги съм изпитвал огромно уважение към волейбола, но в баскетбола просто се влюбих от първите секунди.
Разкажете нещо интересно за себе си.
- Като цяло ежедневието ми е доста еднообразно. Интересното е, че не за първи път ми задават въпроса за волейбола. Даже заради физиката ми хората често ме бъркат с волейболист. Като дете ползвах старите маратонки на брат ми, които естествено бяха волейболни и съотборниците ми се шегуваха с мен.
Какво най-често правите през свободното си време, имате ли хоби?
- Най-често си почивам, прекарвам време с приятелите си, играя видеоигри и гледам филми.
Професионалният спортист изпитва ли удоволствие от играта?
- Естествено, че изпитвам удоволствие от играта. Мога да говоря само за себе си по този въпрос, понеже всеки е различен. Но аз определено изпитвам удоволствие. Ако не изпитвах едва ли щях да се занимавам със спорт.
Кой е любимият ви баскетболист? С какво той може да служи за пример?
- Любимият определено е Кобе Браянт. Винаги съм се възхищавал на отдадеността към спорта на големите спортисти, на постоянството им, на начина им на работа и на това как реагират в трудни ситуации.
Източник: Фейсбук
Смятате ли, че българското първенство дава възможност за развитие на родните таланти?
- Не във всеки отбор за съжаление. Има места където се дава възможност, но в много отбори не се прави.
Какви са перспективите пред българския баскетбол, да се завърне в европейския елит?
- Трябва да се изгради изцяло нова система на работа. Трябва да се инвестира много повече в школите, защото там е бъдещето на спорта. Безсмислено е да се строят големи зали, а да няма отбори, които да играят в тях. Безсмислено е всеки отбор да има пет или шест чужденци. Не виждам логика в това. Вместо да се наливат пари за чуждестранни играчи, по-добре е да се наливат за развитие на школите и да се създадат по-добри условия за работа на треньорите и да се инвестира в тяхното развитие.
Имате няколко сезона в Австрия, страна която не е сред най-добрите в този спорт. Разкажете ни за организацията и играта там.
- Като цяло първенството на Австрия е добро, но българското е по-силно. Ако трябва да ги сравнявам баскетболът не от популярните спортове там.
Защо решихте да отидете да играете във Франция?
- За Франция нещата станаха случайно. Излезе вариант покрай брат ми, който живее тук вече доста години. От отбора на Метц проявиха желание да дойда да тренирам с тях и да ме видят в тренировъчни условия. Харесаха ме и на мен ми хареса отбора, обстановката и условията. И реших да остана.
Имате ли желание да се завърнете в националния отбор?
- Винаги съм имал желание да играя за националния отбор. Това е невероятна чест. Просто рядко попадам в сметката на треньора. Явно трябва още да работя.
Смятате ли, че баскетболът се отразява добре от медиите? На какво трябва да се набляга повече?
- Баскетболът е добре отразен от медиите. Има доста сайтове, където можем да намерим информация, но мисля, че трябва повече да се рекламира. Хубаво е по телевизиите да се излъчват повече мачове от първенството.
Източник: Фейсбук