Националният отбор по баскетбол на България за мъже победи като гост Исландия с 81:79 в последния си мач от група „А” на предквалификациите за Евробаскет 2015 и се класира за следващата фаза. Националите ни заеха първото място в групата, което единствено дава право за участие на полуфиналите в квалификациите. Те имат три победи и, преди последния мач Румъния - Исландия, са недостижими на върха. Другите два отбора имат по една победа.

Успехът срещу Исландия дойде много трудно в един от най-грозните мачове на националите ни в последно време.

През първото полувреме исландците показаха много дисциплинирана игра и не изпуснаха водачеството в резултата. В същото време възпитаниците на Тити Папазов направиха много грешки в нападение и пропиляваха шансовете си да осъществят обрат в резултата. Така на почивката домакините се оттеглиха с аванс от 8 точки - 41:33.

През второто полувреме нашите успяха постепенно да стопят разликата, за първи път излязоха напред в 27-ата минута и завършиха третата част при резултат 60:55.

В четвъртата част грешките на българите не спряха. Близнаците Калоян и Деян си  изпросиха безумно техническо нарушение и исландците излязоха напред. До края срещата вървеше кош за кош. Все пак, въпреки всички глупости, които свършиха, късметът покри нашите, които успяха да стигнат до нов обрат и да задържат минималната си преднина за крайното 81:79.

Най-резултатни за нашите бяха братята Деян и Калоян Иванови, които вкараха съответно по 19 и 14 точки, като втория добави към сметката си и 14 борби, а Божидар Аврамов и Павел Иванов приключиха с по 9 точки.

За домакините Йон Стефансон наниза 32 точки, а Павел Ермолински и Якоб Сигурдарсон добавиха съответно по 15 и 12 точки.

На полуфиналите в квалификациите България ще играе срещу първенеца в група „С“ - Австрия или Швейцария.