Отборът на Испания е 15-ият световен шампион по баскетбол за мъже. На финала в Саитама, Япония, тимът на треньора Хосе Висенте Ернандес сензационно разгроми Гърция със 70:47 за изобщо първия си медал от първенство на планетата.

Иберийците играха без голямата си звезда Пау Гасол, който контузи глезена си на полуфинала срещу Аржентина и не можеше дори да стъпва. Той се появи с потник на Испания, но по дънки. От своя страна неговите съотборници загряваха с фланелки с надпис „Пау, ти също играеш!". Испания световен шмпион

Гърците изиграха най-слабия си мач в Япония. Те не можаха въобще да се справят с фантастичната защита на съперника. След като срещу САЩ голяма част от успеха се дължеше на тройките, в неделя наследниците на елините вкараха само 5 от 21 опита.

Испанците мачкаха методично съперника и след 18:12 в първата четвърт на почивката резултатът беше 43:23. Двадесетте точки разлика се запазиха и след третата част - 54:34. Още тогава мачът беше решен и просто се доиграваше. Шампионите записаха 9 победи от 9 срещи.

Хорхе Гарбахоса вкарваше от всяка позиция и завърши с 20 точки (6 тройки) и 11 борби под кошовете, колкото отбеляза и Хуан Карлос Наваро.

Михаил Какиузис отбеляза 17 точки за Гърция.

Пау Гасол получи наградата за най-стойностен баскетболист на 15-ото световно първенство по баскетбол.

Испания - Гърция - 70:47 (18:12, 25:11, 11:11, 16:13)

Испания - Хуан Карлос Наваро 20, Хосе-Мануел Калдерон 7, Карлос Хименес 4, Хорхе Гарбахоса 20, Филипе Рейес 10 (Руди Фернандес 0, Карлос Кабесас 1, Серхио Родригес 0, Берни Родригес 6, Алекс Мумбру 0, Марк Гасол 2).

Гърция - Михаил Какиузис 17, Димитриос Диамантидис 4, Лазарос Пападопулос 2, Никос Хадживретас 0, Антонио Фотсис 7 (Василиос Спанулис 4, Софоклис Скорцианитис 2, Димос Дикудис 1, Теодорос Папалукас 10, Константинос Царцарис 0, Панайотис Василопулос 0).