Българският национален отбор по баскетбол за мъже претърпя поражение от Исландия със 76:93 (13:27, 19:23, 24:26, 20:17) в третия си, последен мач от група С на олимпийския предквалификационен турнир в зала "Синан Ерден" в Истанбул (Турция).

Националите останаха на последното, четвърто място в класирането и приключиха участието си с три загуби от три мача. Исландците се наредиха трети с актив от една победа и две поражения, и също отпадат. Още преди мача бе ясно, че Турция и Украйна продължават на полуфиналите и ще се борят за първото място в квалификационния турнир с първите два тима от другата група D, където се конкурират съставите на Хърватия, Белгия, Нидерландия и Швеция. Само победителят в турнира ще си осигури място на основните олимпийски квалификации през 2024 година.

Селекционерът на българския представителен тим Росен Барчовски избра като титуляри срещу Исландия да започнат Брандън Йънг, Павлин Иванов, Иван Алипиев, Алекс Симеонов и Емил Стоилов. В игра отново не влязоха Васил Бачев и Лъчезар Димитров.

Исландия започна по-добре срещата, а със серия от 5 безответни точки натрупа 11 преднина в началните 8 минути при 20:9. Константин Костадинов върна 2 точки, но исландците направиха нова серия от 5:0 и първата четвърт приключи при 27:13 в тяхна полза.

Съперникът поддържаше аванс над 10 точки във втората част, като разликата достигна 20 при 42:22 след тройка на Хилмар Хенингсон три минути и половина преди почивката. Нова тройка на Хенингсон при оставащи 28 секунди от първото полувреме направи резултата 50:29, а Иван Алипиев също бе точен от далечна дистанция, оформяйки крайното за първите 20 минути 32:50.

Последва сравнително равностойна трета четвърт, в която националите първо изостанаха с 27 точки при 43:70, но по-късно наваксаха малко от пасива си и преди финалните 10 минути отстъпваха с 56:76. В последната четвърт разликата за кратко падна до 15 точки при 74:89 след тройка на Павлин Иванов три минути преди края, но исландците не изпуснаха контрола върху мача.

Баскетболистите на Исландия демонстрираха по-добра успеваемост при стрелбата и се възползваха по-успешно от грешките на българите.

Капитанът на националния тим Павлин Иванов бе най-резултатен с 16 точки и 6 борби, а Брандън Йънг допринесе с 15 точки, 4 борби и 7 асистенции. Константин Костадинов се включи с 13 точки и 7 борби, а Андрей Иванов добави 11 точки и 7 борби.

За Исландия Торир Торбярнарсон реализира 17 точки и 4 борби.

България заличи 25 точки изоставане, но все пак загуби от Украйна след продължение