Мъжкият национален отбор по баскетбол победи Унгария със 79:74 точки (23:27, 27:14, 6:21, 23:12) в мач от допълнителните евроквалификации.

В препълнената до краен предел зала "Универсиада" избраниците на треньора Константин Папазов бяха на път да поднесат изключително неприятна изненада на привържениците си, след като преди заключителната четвърт губеха с 9 точки.

Константин Папазов започна с изненадващ състав: Деян Иванов, Асен Великов, Стойков, Бозов и Николай Върбанов, като унгарците набързо поведоха с 5:1 точки, като поддържаха разликата до края на първата четвърт. Във вторите 10 минути българите се разиграха, като на почивката резултатът бе 50:41 точки в наша полза.

Трагична трета четвърт обаче обърна тотално развоя на мача. За 10-те минути българите успяха да реализират едва 6 точки срещу 21 за унгарците, които преди последните 10 минути имаха 9 точки аванс. Седем секунди преди края на мача при резултат 76:74 точки унгарците пропуснаха два фаула, а веднага след това Митко Ангелов направи ново нарушение, но гостите отново не можаха да реализират.

Последва точно изпълнен фаул от Деян Иванов за 77:74 точки, а с кош със сирената на Върбанов бе оформен крайното  79:74 точки.

Най-резултатен за българите бе Тодор Стойков със 17 точки. Деян Иванов добави 15 точки, а Калоян Иванов 13 точки. Блекни остана с 10 точки. За гостите Бадер изигра отличен мач, като реализира 22 точки.

"Ще помечтаем поне още една седмица за класиране на Европейското. Сърдечни благодарности на публиката, която обърна мача. Ако не беше невероятната им подкрепа, не виждам как щяхме да стопим тези 9 точки", заяви след мача Константин Папазов.

БЪЛГАРИЯ: Деян Иванов 15 т., Бозов 3, Върбанов 3, Великов 0, Стойков 17 (Калоян Иванов 13 т., Банев 6, Белкни 10, Костов 3, Ангелов 6, Георгив 0, Димитров 3)

Унгария: Балаж Шимон 7 т, Бадер 22, Циглер 6, Каман 3, Немет 18 (Чаба Ференц 2, Роланд Хендлейн 4, Хорват 0, Молнар 0, Витман 2, Бенце 10).