Новото ръководство на ФИБА реши да промени схемата и за женския Евробаскет, след като стори това и с мъжката надпревара. На среща на Федерацията в Истанбул беше представен новия президент Иван Майнини и бяха направени няколко корекции в правилата за провеждане на големи първенства.

Европейският шампионат остава във формат от 16 отбора, но предстои промяна на системата за квалификации, тъй като вече няма да има Дивизии А и Б. Съгласно това, също както и при мъжете, всички отбори ще имат шанса да се класират за Европейско още от лятото на 2012 година.

Това означава, че тимовете, които ще се борят за последното място за Евробаскет 2011 догодина ще бъдат 10 вместо 6, като сред тях е и България. Десетте отбора ще бъдат разделени в две групи по 5 и ще играят турнир. Победителите в двете групи ще играят решителен мач в Полша, чийто победител ще играе на Европейското в Полша.