Испания е баскетболният шампион на Европа. Водени от перфектния Пау Гасол, иберийците надиграха с лекота отбора на Литва във финалната среща на ЕвроБаскет 2015 с 80:63 и след четиригодишно прекъсване се завърнаха на трона.

Това е е трета европейска титла за "фуриите", докато Литва за второ поредно първенство остана на крачка от мечтата си, след като преди две години загуби финала срещу Франция.

Играчите на "Ла Роха" започнаха срещата убийствено, реализирайки първите си четири стрелби, а същевременно играеха изключително агресивно в защита. След 5 изиграни минути те вече бяха напред с двуцифрена разлика - 15:4, а до края на частта играчите на Серджо Скариоло задържаха добрия си ритъм и водеха с 19:8.

Силните минути за Испания продължиха и през втората част, а разликата достигна 16 точки - 34:18. Литва обаче не се предаде и водена от индивидуалните проблясъци на Сейбутис и Калниетис напипа правилния ритъм и намали изоставането си до 37:29 малко повече от минута преди почивката. Гасол и Клавер отново направиха разликата двуцифрена, но страхотна тройка на Йонас Мачюлис със сирената направи резултата 41:33 след едно полувреме.

Гасол и съотборниците му продължиха да стрелят с изключително висока успеваемост, а преднинaта им достигна 52:35 малко преди средата на третата част. Единствената лоша вест за испанския щаб бе излизането от игра на Руди Фернандес, който получи травма в гърба, но въпреки това съотборниците му контролираха нещата и бяха напред с 60:43 след края на тази четвърт.

Испанската доминация не спря и през заключителните 10 минути на двубоя. Литва така и не намери отговор за перфектната игра на иберийците в офанзивен план, а последната част бе белязана от няколко фамозни отигравания на Гасол, както и от две технически нарушения в самия край на двубоя, преди в крайна сметка да бъде фиксиран краен резултат от 80:63.

Професор Пау Гасол изнесе поредната си баскетболна лекция - 25 точки, 12 борби, 4 асистенции, 3 чадъра, 1 отнета топка и нито една грешка за 32 минути на паркета. Серхио Йул и Руди Фернандес му партнираха добре и останаха съответно с 12 и 11 точки, като Йул направи 5 асистенции и овладя 6 борби.

Мантас Калниетис и Реналдас Сейбутис бяха най-резултатни за литовците с по 13 точки, а Йонас Валанчюнас добави 10 и 9 борби.