Отборът на Берое (Стара Загора) хвърли бомбата на тазгодишния турнир за Купата на България по баскетбол при жените след като разгроми на полуфинала шампиона Дунав 8806 с 82:57. Финалната четворка на надпреварата се провежда в Стара Загора.

Домакините започнаха вихрено двубоя и поведоха с 25:6 като възпитаничките на Георги Божков отбелязаха едва 4 точки в първите седем минути.

Шампионките не успяха да се съвземат от шока, а подкрепяни от своите фенове баскетболистките на Берое продължиха силната си игра в защита и нападение и постепенно увеличаваха преднината си. На полувремето те водеха с 47:25, а след 30-а минута имаха аванс от 30 точки - 67:37.

ЛаКийша Сътън беше най-резултатна за победителките с 22 точки. Тя добави и 8 борби и 3 асистенции. Милена Томова записа 12 точки и 6 борби, а 11 точки вкара Анна Римпова. За русенки с 14 точки приключи Деляна Коева, а 12 точки вкара Александра Катич.

"Ние се бяхме подготвили за този мач и благодарение на играта на състезателките успяхме да победим Дунав. Утре сме на финал, а там - каквото стане. Непредвидим е този турнир, всеки може да стане шампион. Ние сме млад отбор и за нас е голям успех, че сме на финал. Надявам се утре да победим", коментира след мача старши треньорът на Берое Тодор Цветанов пред БНТ.

"Катастрофа! Нещо стана с моя отбор. Не знам какво се случи през първата част, но имаше психически стрес в първите минути. Получихме един голям шок през първата част, но и те играха много по-добре. Ние сме задължени да се борим за победа в утрешния мач за третото място заради феновете ни", заяви старши треньорът на шампионките от Дунав Георги Божков.

В другия полуфинал Монтана 2003 победи Хасково 2012 с 84:80. Баскетболистките на Монтана започнаха по-силно срещата и се оттеглиха на почивката с аванс от 8 точки - 51:43. През второто полувреме отборът на Хасково вдигна оборотите и още през третата част резултатът беше изравнен. 6:28 минути преди края на мача имаше ново равенство 72:72. Но Монтана отговори със серия от 7:0 и до края удържа преднината си.

Моник Рийд записа 26 точки и 11 борби за победителките, а по 19 точки добавиха Келиндра Закъри (8 борби) и Шарел Алън (10 борби). За Хасково 2012 Лия Галдейра реализира 42 точки и спечели 10 борби, а с 22 точки и 10 борби приключи Мея Тирера.

Така в спора за трофея днес от 18.00 часа Берое ще играе срещу Монтана 2003. Дунав и Хасково ще се срещнат в мача за бронзовите медали.