България загуби от Гърция с 65:76 точки, в мач от 5-ия кръг от група "D" на европейските квалификации по баскетбол (жени). Така нашите баскетболистки записаха четвърта поредна загуба в тази група и това означава, че България не успя да се класира за Евро'2009. Българките вероятно ще останат на последното място в групата.

На обратния полюс са гъркините, за които това бе 4-та победа и тя ги класира за европейските финали догодина.

В днешния мач, плеймейкърът Диана Найденова се появи в игра като резерва заради контузия, като титулярка започна Ивелина Вранчева.

България изигра доста слабо първо полувреме. Гостите поведоха с 4:0, но след шест поредни точки на Гергана Брънзова момичетата на Николай Боруков обърнаха резултата 6:4. Гъркините водеха с 13:8 в 6-та минута, но в края на частта, пасива на националките ни бе едва 3 точки - 15:18.

През вторите 10 минути гостенките продължиха да доминират и поведоха с 9 точки разлика - 32:23, 2:30 минути преди почивката.

На полувремето Гърция водеше с 5 точки - 37:32, а за България резервата Евелина Гунева имаше 11 точки.

Минути след началото на третата част, след тройка на Стилиани Калциду Гърция отново поведе с 9 точки преднина - 42:33, а след това с тройка на Димитра Каленцу преднината на гостенките премина границата от 10 точки - 11 при резултат 49:38 в 27-та минута.

В последните секунди на частта обаче след кошове на Гергана Брънзова и Таня Чиров българките намалиха пасива си само на 5 точки - 46:51 след 30 минути игра.

В началото на последната четвърт двата тима си размениха 6 точки - 4 за гостенките и две за домакините, но Гърция продължи да води с 11 точки. Три минути преди сирената Костаки вкара поредната тройка за гъркините, които поведоха с 13 точки - 69:56 и на практика решиха мача.

До края момичетата на Николай Боруков се опитаха да стигнат до обрат. С три наказателни удара на Таня Чиров намалихме на 8 точки - 61:69, а след това с два наказателни на Ивелина Вранчева доведохме нещата до 6 точки - 63:69. След това Костаки вкара два пъти от наказателната линия - 71:63.

До края гъркините бяха по-точки при наказателните удари и спечелиха със 76:65 точки.

Най-резултатни за България бяха Гергана Брънзова с 20 точки и Евелина Гунева с 13 точки.

За Гърция с 19 точки завърши Стилиани Калциду, а 16 добави Костаки.

В последния си мач от групата България приема Сърбия в събота от 18.00 часа, в "Арена Самоков".