Номер 2 в света Роджър Федерер (Швейцария) се класира за четвъртфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис, първи за годината турнир от Големия шлем.

Федерер, трикратен шампион в надпреварата през 2004, 2006 и 2007 година, се наложи трудно над Томаш Бердих (Чехия) - 4:6, 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, 6:2.

Така Федерер запази шансовете си за спечелване на своята 14-та титла от турнири от Големия Шлем.

Швейцарецът изигра доста слабо първия сет, който загуби с 4:6, а във втория отстъпи след тайбрек.

Федерер, поставен под номер 2 в основната схема, показа добра игра след това и в следващите три сета загуби общо 10 гейма.

В решителния пети сет бившият номер 1 в света стартира с два пробива, поведе с 4:0 и стигна до успеха в сета и в мача с 6:2. Срещата продължи 3:29 часа.

Следващият съперник на Федерер ще бъде номер 8 Хуан Дел Потро (Аржентина), който отстрани Марин Чилич (Хърватия) с 5:7, 6:4, 6:4, 6:2.

За четвъртфиналите се класира и американецът Анди Родик. Той постигна 10-та поредна победа над Томи Робредо (Испания) след 7:5, 6:1, 6:3 за 1:47 минути.

Така за четвърти път в последните седем години Анди Родик, 26-годишен, ще играе на четвъртфиналите в Мелбърн. Следващият му съперник ще бъде победителя от двубоя между миналогодишния шампион Новак Джокович (Сърбия) и финалиста от 2006-та Маркос Багдатис (Кипър).