Роджър Федерер победи Рафаел Надал във финала на откритото първенство на Австралия. Швейцарецът спечели 18-та титла от турнир от Големия шлем.

Срещата беше пълна с много обрати и всеки един от двамата се виждаше победител. Накрая „Маестрото" се оказа с по-здрави нерви и с малко повече късмет. Двубоят продължи „само" 3 часа и 39 минути.

Това е пета титла за Роджър Федерер в Мелбърн. Предишните бяха през 2004-а, 2006-а, 2007-а и 2010-а година.

НА ЖИВО: Рафаел Надал - Роджър Федерер 4-6, 6-3, 1-6, 6-3, 3-6

НА ЖИВО: Време е за най-великата тенис класика!

Залогът е титлата на Australian Open

Мачът започна с леко игрово превъзходство на Надал. Но и Федерер печелеше без особено напрежение подаванията си.

Швейцарецът натисна в седмия гейм и реализира пробив. После си взе двата сервис гейма и спечели с 6-4 за 35 минути.

Роджър загуби само само четири точки, когато сервираше.

Снимка 275871

Във втората част Надал дръпна 4-0. Роджър имаше три точки за пробив, но в края на сета Надал спечели двете си подавания на нула.

За 40 минути испанецът изравни резултата - 6-3.

Снимка 275858

Федерер се върна и доминираше в третия сет. Той проби веднага за 2-0. Преди това Роджър спаси две точки за пробив в един гейм от 14 разигравания.

Швейцарецът проби и за 5-1 и спаси още две възможности Надал да остане в сета.

Частта завърши с 6-1, но продължи 38 минути.

Снимка 275883

Както се и очакваше Надал не се предаде. Той доминираше в четвъртата част и реализира втората възможност за пробив и поведе с 3-1. Както се случваше в предишните сетове първият пробив се оказа решителен.

Рафаел не допусна спад и Федерер нито за веднъж не можа да застраши предимството му. Последните два сервис гейма Надал ги спечели на нула. Сетът продължи 37 минути и завърши 6-3 за испанеца.

Снимка 275857

Петият сет беше апотеозът на този мач. Докато във всяка една от предишните части имаше доминатор сега това не можеше да е възможно.

Надал имаше инерцията и проби веднага за 1-0. Това предопредели стратегията на двамата. Федерер трябваше да си печели подаванията бързо, нещо с което и Рафа може би беше съгласен.

Сервис геймовете на испанеца бяха дълги и в четирите се изиграха по 10 разигравания. В първите два Рафаел спаси 4 възможности за пробив.

През това време Роджър загуби само една точка когато подаваше.

Снимка 275884

Пробивът беше върнат за 3-3. И вече Федерер изглеждаше по-вероятния победител.

Надал не се предаде, но в последните два дълги гейма, първия на негово подаване, а втория на сервис на Федерер и късметът не бе на негова страна.

На няколко пъти ястребовото око беше повикано на помощ. В някои случаи и спекулативно, но то беше на страната на Федерер.

Имаше и още един интересен момент. Преди два дена в една от решителните точки топката тупна на мрежата и излезе в аут. Днес при подобна ситуация тя падна в полето на Надал.

И все пак атакуващият тенис победи защитния.