В първа четвъртфинална среща на Аустрелиън Оупън в чешки сблъсък Никол Вайдишова победи Лусие Шафаржова с 6:1, 6:4 за час и 11 минути игра. Това беше първи двубой на толкова висок етап от турнира между чешки тенисистки от почти две десетилетия. За последен път това се случи през 1988 година.

Поставената под номер 10 в основната схема направо разгроми в първия сет своята сънародничка, като само за 30 минути я победи с 6:1. На два пъти Вайдишова проби сервиса на съперничката си и не позволи изненада в първата част.

17-годишната Шафаржова успя да затрудни Вайдишова във втория сет. Дори имаше възможност да пробие сервиса на противничката си при 4:3 в нейна полза, но не успя на два пъти и допусна поражение с 4:6, а с това загуби и мача.

Така след 71 минути игра Никол Вайдишова победи Шафарова и очаква полуфиналната си битка със Серина Уилямс, която се наложи над Шахар Пеер от Израел.

Американката загуби първия сет с 3:6, но след безапелационната победа в следващия сет с 6:2, трявбаше да се мъчи за 8:6 в решителната трета част.