Чилийският тенисист Фернандо Гонсалес се класира за финала на Откритото първенство на Австралия по тенис. Той разгроми Томи Хаас от Германия с 6:1, 6:3, 6:1 за час и 31 минути.

На първия си финал от турнир от Големия шлем Гонсалес ще срещне Роджър Федерер от Швейцария. Предишният чилиец, играл за титлата в Мелбърн беше Марсело Риос, който загуби от Петър Корда през 1998 г.

Подобно на наказателната акция на Федерер срещу Родик и Фернандо не даде никакъв шанс на своя съперник. Южноамериканецът записа 42 печеливши удара и невероятните 3 непредизвикани грешки. Гонсалес, който е №1 по асове в Австралия, записа и 9 точки директно от сервис.

До момента чилиецът и Федерер са се срещали 9 пъти и Роджър има 9 успеха, като е дал само два сета на съперника си. Последните два двубоя помежду им бяха миналата година на финали. В родния град на швейцареца Базел той се наложи с 6:3, 6:2, 7:6 (3), а в мача за титлата в Мадрид резултатът беше 7:5, 6:1, 6:0.

Както е известно Роджър Федерер изравни рекорда от 7 поредни финала в Шлема, който принадлежеше на австралиеца Крофърд от 1934 година. При успех на финала швейцарският ас ще запише 10-ата си титла от Големия шлем. По този показател той ще се изравни на четвърто място във вечната класация с Бил Тилден (САЩ). Лидер е Пийт Сампрас с 14 трофея.