Сръбският тенисист Новак Джокович стигна по фантастичен начин до мача за титлата при мъжете на Откритото първенство на Австралия.

Световният №3, станал популярен и като Джокера, остава без загубен сет от началото на надпреварата, като на полуфиналите детронира Краля Роджър Федерер със 7:5, 6:3, 7:6(5).

За сръбският тенисист това е втора победа над Федерер в мачовете помежду им. Швейцарецът има пет.

Джокович прекъсна тоталната хегемония на световния №1, който защитаваше титлата си от последните две години. Освен това Федерер трябваше да преглътне унижението да загуби в три сета, което не му се бе случвало от 2004 година. Тогава 26-годишният брюнет от Базел бе победен в три сета от Густаво Куертен.

В неделя, в спора за титлата Джокович излиза срещу суперсензацията на турнира Жо-Вилфред Цонга от Франция.

20-годишният Джокович стигна до успеха след 148 минути игра. Двамата тенисисти направиха по 32 непредизвикани грешки. Джокович записа 13 аса и 6 двойни грешки, срещу 10 аса и 2 двойни грешки на Федерер.