Рускинята Елена Дементиева се класира за 1/8-финалите на Откритото първенство по тенис на Австралия.

В мач от 3-ия кръг на надпреварата, олимпийската шампионка победи представителката на домакините Саманта Стоусър с 2:0 сета (7-6 (6), 6-4). На осминафиналите Дементиева ще се изправи срещу Доминика Цибулкова (Словакия).

Дементиева и Стоусър изиграха оспорван и равностоен мач на централния корт "Род Лейвър Арина", като зрителите станаха свидетели на множество обрати.

Първият сет се развиваше отлично за австралийката, която поведе с 5:2 гейма. Въпреки комфортната преднина, Стоусър не успя да затвори сета в своя полза и допусна изравняване на резултата и тайбрек, където Дементиева драматично се наложи с 8-6 точки.

Вторият сет започна с пробив за Стоусър, след който обаче Дементиева взе инициативата в мача и на свой ред поведе с 5:2 гейма. Стоусър обаче върна интригата, като направи резултата 5:4 и сервис гейм, в който обаче допусна пробив и загуби мача.