Състезателят на Евър Варна Станислав Ламбев спечели 24-ото издание на Маратона на София. Tой преодоля класическото разстояние от 42,195 км за време 2:27.53 часа.

Ламбев триумфира в състезанието за първи път в кариерата си.

"Щастлив съм, защото за първи път побеждавам в маратон. Времето бе много хубаво и подходящо за бягане. За разлика от миналата година, когато тръгнах много бързо и се схванах на 35-ия километър, сега пробягах разстоянието равномерно и това бе в основата на успеха ми", заяви Ламбев.

Втори финишира миналогодишният победител Александър Пановски (Атлетик 91 Велико Търново) с време 2:29.28 часа.

Трети е вицешампионът от 2005 година Александър Анодонов (Академик София) с време 2:30:37 часа.

При жените първа стана Милка Михайлова (ЛК Милка Михайлова). Тя финишира с време от 2:50.07 часа. Това е петата победа в състезанието в кариерата й и така тя изравни рекорда на Гергана Войнова.

Втора, както и миналата година, се нареди Добринка Шаламанова (Класа) - на 6:02 минути, а трета се класира Ваня Колева (Лидер Нова Загора) - на 13:08 минути.

"Нямах конкуренция. Освен това на третата обиколка получих схващане на бедрото и се наложи да спирам и да го разтривам. По-късно пък имах проблеми с мускулите на подбедрицата. Това също ми попречи да се опитам да бягам под 2:40 минути", каза Михайлова.

Бронзовата медалистка на 1500 метра от Европейското първенство Даниела Йорданова финишира първа на 16,878 км при жените, като записа рекорд на трасето с време 1.01:48 часа.

В маратона взеха участие над 1500 души, като на класическата дистанция от 42,195 километра стартираха 30 (23 мъже и 7 жени).

Десетият на класическата дистанция (42,195 километра) Димитър Димитров от Благоевград (на снимката) колабира след финала и близо два часа остана да лежи на специален дюшек. Наложи се няколко пъти медицински екип да разтрива схванатите му крака. В крайна сметка обаче Димитров успя да се съвземе.

16,878 км жени:
1. Даниела Йорданова (Черноморе Атлетик Варна) - 1.01:48 часа - рекорд на трасето;