Драстични промени в устава си прие на вчерашното си заседание Общото събрание на Бф Лека атлетика. Основните промени са свързани с борбата с употребата на забранени стимуланти. Според приетите в Сапарева баня промени, от БФ Лека атлетика вече ще провеждат както състезателен контрол по време на всички шампионати, така и минимум 40 извънсъстезателни теста за допинг годишно.

Бе приет минимален праг от 10 състезатели за клубовете, които искат да получават субсидии от федерацията. Общото събрание прие правилника за финансиране на атлетическите клубове, които са членове на федерацията за 2009 година.

Мениджърите работещи с български атлети вече ще трябва да получават задължителна оторизация от БФ Лека атлетика, както и всеки атлет да получава разрешение за всяко свое участие в чужбина.

"Промените бяха задължителни, за да синхронизираме нормативната си база с тази на Международната федерация. Освен това Управителният съвет на федерацията реши подготовката на националите ни вече да е централизирана, за да може контролът върху атлетите и техните треньори да стане по ефективен”, коментира президентът на БФ Лека атлетика Добромир Карамаринов.

Трима бивши ръководители на Българската федерация по лека атлетика бяха наградени. Плакет за принос в развитието на атлетиката ни, както и призове от ДАМС и БОК получи навършващият днес 80 години Тодор Тодоров. Спас Спасов и Ангел Начевски бяха отличени от федерацията за приноса си към спорта. Награди получиха и известният треньор Христо Стоянов – Професора, както и специалиста Динко Ганчев, който вчера отлебяза 70-годишния си юбилей.