Министърът на младежта и спорта Красен Кралев награди победителите при мъжете в 37-то издание на маратона на София. Безпрецедентно за състезанието в столицата двама атлети пресякоха финала заедно. С най-добро време финишираха мароканците Йозеф Сбай и Радуан Ноуини, които преодоляха класическата дистанция 42.195 км. за 2:13:03 часа.

Кралев даде началото на надпреварата заедно с вицепрезидента на Българския олимпийски комитет Любомир Ганев.

Двама мароканци спечелиха Софийския маратон

Финишираха ръка за ръка

"В условията на пандемия много състезания бяха отменени, но нашият маратон се провежда. Тази година трасето е ново и по-удобно за участниците. Поздравявам организаторите за отличните условия, които предоставят и пожелавам на всички стартирали да финишират, защото самото завършване е успех. Самият факт, че тук участват над 2700 души, 300 от които са чужденци, показва интереса към софийския маратон. Организацията на спортни събития в такива условия е изпитание за всички, но организаторите имат огромен опит и всички правила и норми са спазени, така че аз съм изключително доволен от това, което виждаме като организация и като интерес към маратона", заяви министър Кралев преди старта на атлетите.

През 2020 г. в класическия маратон се включиха 400 състезатели. При жените първа финишира Виктория Капилина (Украйна) с нов рекорд на трасето от 2:27:59 часа. След Капилина финишира Джабет Наом (Кения).

Министър Кралев даде старт и на надпреварата в полумаратона на 21 км, в която участваха 800 състезатели. По дистанцията най-добро време дадоха Жан Симокека (Руанда) и Наталия Семенович (Украйна). Исмаил Сенанджи даде най-добро време от стартиралите българи и спечели националния шампионат. При жените от българките най-добре се представи Маринела Минева.

Най-много участници бяха записани в надпреварата на 10 км. 1200 застанаха на старт на пл. "Александър Батенберг". При мъжете най-бърз беше Иван Попов, а при дамите Лилияна Георгиева.

Първите шестима завършили във всяка дистанция участваха в разпределението на общия награден фонд на състезанието в размер на 63 000 лв.

Маратонът на София е част от веригата "Бягането начин на живот". Победителят в нея ще стане ясен след провеждането и на последната надпревара във Варна, която е на 7 ноември. Стартът в морската столица ще бъде под егидата на министър Красен Кралев.

И през тази година софийският маратон се проведе с благотворителна кауза. Организаторите ще отделят по един лев за всеки стартирал за изграждането на спортна площадка за деца с аутизъм.