Задава се грандиозен скандал за допинг, провокиран от документален филм на немския тв канал ARD. В него се показва видеозапис от мобилен телефон, направен тази есен, който уличава спортисти на Русия в употребата на забранени вещества и прикриването на тестове.
“Героят” във филма е лекоатлетката Мария Савинова - олимпийска шампионка на 800 м от Лондон и първа в света година по-рано.
“Как печелим? Това е наша система и така работим в Русия - казва Савинова на записа. - Слава Богу, моят треньор работи с Мелников (треньор по физическата подготовка на руските лекоатлети - б.р.). Той помага да се прикриват тестове. На него му позволяват да сменя дати за допинг контрол.”
На друго видео се вижда как наставникът на Савинова - Владимир Казарян, дава забранения препарат оксандролон на други атлети. Видеото беше дублирано на немски, но ARD обяви, че притежава нередактираната версия.
В лентата се твърди, че официалните лица в Русия непрекъснато приемат подкупи от атлетите, за да ги снабдяват със забранени субстанции, и да покриват тестовете им.
Например многократната шампионка на маратон Лилия Шобухова, наказана за допинг до 23 януари 2015 г., е платила 450 000 евро на ръководството на местната федерация, за да получи разрешение да стартира на олимпиадата в Лондон. Авторът разказва какви механизми се използват в Русия за избягване на срещите с ченгетата от Световната антидопингова агенция (ВАДА) и за манипулиране на пробите.
Часове след излъчването на филма на сайта на ВАДА бе публикувано съобщение, че скандалният материал ще бъде разучен внимателно.
В документалния филм, Евгения Печерина - бивша дискохвъргачка - казва точно това - "повечето, по-голяма част, 99% от атлетите, които представляват Русия, използват забранени субстанции. Можеш да вземеш абсолютно всичко. Всичко, което един атлет иска," казва 25-годишната Печерина.
В момента тя изтърпява 10-годишно наказание заради употреба на допинг, което трябва да приключи през 2023-та.
Стартират още две разследвания - на Международния олимпийски комитет (МОК) и на Етичната комисия на Международната федерация по лека атлетика (ИААФ).
“Това се сериозни обвинения и ако засягат нашия кодекс и имаме основание, без колебания ще вземем мерки”, заяви директорът по комуникациите в МОК Марк Адамс.
Във филма се споменават и други имена на лекоатлети, които признават, че плащат пари на треньори, за да фалшифицират пробите им.
Според ARD руски ръководители на федерации и състезатели в други спортове, включително плуване, колоездене, биатлон, вдигане на тежести и ски-бягане са замесени с допинг.
Представители на Руската антидопингова агенция (РУСАДА) контрираха, че обвиненията са празни думи. “Засега няма факти, няма реални документи, потвърждаващи нарушения на антидопинговите правила, и не сме уведомени от ВАДА”, заяви изпълнителният директор на РУСАДА Никита Камаев.