Диамантената лига в леката атлетика ще започне на 5-ти май в катарската столица Доха. Там за първи път ще си дадат среща най-добрите атлети в сезон, който ще има своята кулминация през август на Световното първенство в Лондон.

За приятелите на „Царицата на спортовете" в Катар най-голям интерес предизвиква състезанието на скок на височина. Там ще скача сребърният медалист от Рио 2016 Мутаз Баршим. Роденият в Доха суданец стана една от най-големите спортни звезди на Катар. Той е втори във вечната ранглиста с 243 см преодолени през 2014-а година.

Илейн Томпсън е новата кралица на 100 метра

Втора е Боуи

Негови съперници ще бъдат медалистите от Лондон 2014 - Роби Грабарц (Великобритания) и Ерик Кайнард (САЩ), които в Рио за малко се разминаха с медалите.

Вълнуваща се очертава битката на 200 метра при дамите. Там холандката Дафне Скипърс ще се опита да се раваншира за загубата си в Рио от представителката на Ямайка Илейн Томпсън спечелила златото в двете на бързи дистанции 100м и 200м. С тях ще се конкурира и ветеранката Вероника Кемпбъл - Браун от Ямайка.

В овчарския скок фаворитка е Екатерини Стефаниди от Гърция, която печели всичко в отсъствието на Елена Исинбаева. Нейни конкурентки са сребърната медалистка от Рио, американка Санди Морис, и световната шампионка от Куба Ярислей Силва.

Кирани Джеймс и Лашон Мерит за пореден път ще се опитат да докажат кой е най-бърз на една обиколка. В Рио двамата бяха изненадани от световния рекордьор Уейд ван Нийкерк. Там бягащия за Гренада Джеймс стана втори, а американеца Мерит трети.