България вече има първите си финалисти на Европейското първенство по лека атлетика в Хелзинки. Венелина Венева-Матеева и Мирела Демирева се представиха отлично в квалификациите в скока на височина и днес в 17,45 часа българско време ще се борят за разпределението на медалите в дисциплината. Квалификационната норма беше 190 см. Демирева, която е дебютантка на европейско първенство, скочи от 178 до 190 см всичко от първи опит.
Великолепно в квалификациите се представи и 38-годишната Венева-Матеева, която е вицеевропейска шампионка от 2006 г. Тя успя да преодолее решаващата височина от 190 см от трети опит.
Най-добрият български състезател в скока на височина в последните няколко години Виктор Нинов не можа да преодолее квалификациите и отпадна след само един успешен опит на 215 см при квалификационна норма от 228 см. Най-доброто постижение на Нинов през сезона е 227 см на състезания на закрито на 16 февруари в Прага.
Трагично беше участието ни в тройния скок за жени. Двете ни представителки Петя Дачева и Андриана Бънова направиха по три фаула в квалификацията и отпаднаха без да запишат резултат. Най-добро постижение в квалификациите има Олга Саладуха (Украйна), която направи само един опит от 14,77 м при абсолютно безветрие. Общо осем атлетки успяха да преодолеят квалификационната норма от 14,20 м.
С неприятна контузия завърши дебютът на българския спринтьор Георги Георгиев-Джопето. Младият възпитаник на Валя Демирева тръгна най-бързо от всички в своята четвърта серия на 100 м и се движише сред първите четирима, които се класират за полуфиналите по място, но 30-ина метра преди финала се контузи и беше изнесен на носилка. Малко след това в медицинския център на Евро 2012 е бил прегледан от световно известния хирург проф. Толикура, който е оперирал през годините българските атлети Тереза Маринова, Даниела Йорданова, Момчил Караилиев, както и гимнастика Филип Янев. Според него Георгиев има тежко дисторзио на дясната колянна става, разкъсани връзки, както и частично разкъсване на мускули и леки наранявания на вътрешния хрущял.
Отлично бягане направи на 400 м Красимир Брайков. С личен резултат за сезона от 46,20 сек. той се класира за полуфиналите, които ще се проведат днес от 18:40 ч. Закласирането му помогна и огромният брой дисквалификации за навлизане в съседни коридори имаше в сериите на 400 м/пр и на 400 м гладко бягане.
На Олимпийския стадион във финландската столица в препятственото бягане бяха отстранени четирима състезатели от шестте серии. До истински прецедент се стигна в бягането на една обиколка, където от петте серии бяха отстранени общо седем атлети. В първата се стигна до отстраняване на трима състезатели, като по този начин за полуфиналите се класираха останалите четирима, които успяха да проведат бягането си изцяло в своите коридори и финишираха. Така още в сериите заради дисквалификация отпаднаха трима от претендентите за отличията – британците Ричард Бък и Люк Ленън-Форд, както и французинът Теди Венел. Заради дисквалифицирането на Люк Ленън-Форд в серията на Брайков, той се придвижи от четвърто на трето място.
Вчера беше излъчен и първият шампион на първенството. Това е световният шампион на 5000 м от Дегу 2011 и европейски на 5000 и 10 000 м от Барселона преди две години Мохамед Фара (Великобритания). Роденият в Сомалия атлет демонстрира световна класа и не даде никакъв шанс на съперниците си в едно тактическо бягане на 5000 м. Той триумфира като европейски шампион с резултат 13:29,91 мин. На втора позиция след силен финален спринт се нареди германецът Арне Габиус с 13:31,83 мин. За бронзовия медал със сетни сили успя да се пребори младият кениец с турски паспорт Полат Кембой Арикан – 13:32,63 мин. Само на 0,02 сек зад него завърши французинът Йоан Дюран.
Сребърният медалист в седмобоя от Световното първенство в зала в Истанбул тази зима Олексий Касянов (Украйна) е убедителен водач след първите пет дисциплини в десетобоя с 4352 точки. На второ позиция е германецът Паскал Беренбрух с 4291 т. На трета позиция се нареди рекордьорът на Сърбия с 4193 т. Бившият световен рекордьор в десетобоя Роман Шебърле (Чехия), чиято цел на първенството е да постигне 8200 точки, за да участва на Олимпийските игри в Лондон следващия месец, заема шесто място след първия ден в Хелзинки с 4129 т. Световният му рекорд беше отнет само преди седмица от американеца Аштън Итън. Дотогава Шебърле беше едниственият атлет в света преминал гросмайсторската граница от 9000 точки с 9026.