Арда е приятната изненада на сезона - не само с достигането до първи финал за купата в историята си или с четвъртото си място за първенство, но и с добрия футбол, който практикува в изпълнение основно от български футболисти. Съставът на кърджалийци е селектиран от доста и различни по сила клубове, но отчетливо се набива на очи наличието на редица ексиграчи на днешния съперник във финала - ЦСКА. Общо шестима бивши армейци защитават цветовете на Арда в момента и макар че не всички ще вземат участие в двубоя на националния стадион довечера, всички те ще имат по-специална мотивация и настройка към опонента. Всеки със своята история на "Армията" и със своята причина да се раздели с червените, но със сигурност ще са жадни, ако не за личен реванш, то поне за доказване срещу ЦСКА. Коя е тази шесторка?

Александър ГЕОРГИЕВ, 23 г. (22 мача, 1 гол за ЦСКА)

Фланговият футболист пристига на "Армията" със статута на юношески национал след завръщането на ЦСКА в елита през 2016 г. През първия си сезон Сашо участва в 7 срещи, но му е трудно да се наложи и играе повече за дубъла на червените във Втора лига. През 2017/18 крилото получава повече шансове, често приема ролята и на ляв бек и се представя на добро ниво. С идването на Ел Маестро обаче изпада от състава и изкарва кампания 2018/19 под наем в Септември Сф и Етър, а през лятото на 2019-а преминава като свободен агент в дебютанта в Първа лига Арда, където се превръща в един от основните играчи и вече има 44 мача и 1 гол за кърджалийци.

Румен РУМЕНОВ, 27 г. (1 мач, 0 гола за ЦСКА)

Също както Сашо Георгиев и Руменов идва в ЦСКА през лятото на 2016-а, но в мултинационалната селекция на Христо Янев няма шансове дори за попадане в групата. Заиграва за дублиращия тим, а после е отдаден под наем на Нефтохимик, където треньор пак му е Янев, за да запише единствения си мач за червените в последния кръг на 2016/17. Следва трансфер в Етър, където прави силни мачове за 2 сезона и половина в елита (76 мача, 6 гола), а през януари 2020-а покрай финансовите проблеми на "Ивайло" избира Арда. Офанзивният халф притежава добър поглед върху играта и пас - има 3 гола и 1 асистенция през сезона.

Стойчо АТАНАСОВ, 24 г. (35 мача, 0 гола за ЦСКА)

Десният краен защитник навърши 24 години преди 5 дни, но със сигурност няма да вземе участие във финала, тъй като миналото лято получи тежка контузия, от която все още се възстановява. Атанасов изкара 3 сезона и половина на "Армията". Ще се запомни с пълни 90 минути и много добра игра при победа с 2:1 над Интер в лятна контрола през юли 2016-а. И с негативната реакция срещу него на червените фенове по време на домакинската загуба от Черно море с 1:3 в началото на сезон 2019/2020. Тогава бе освиркан бурно и сменен още на полувремето. Скоро след това, през януари 2020-а, е продаден на Арда, за който записва 4 мача около пандемията.

Тонислав ЙОРДАНОВ, 22 г. (4 мача, 0 гола за ЦСКА)

Ако някой в Арда трябва да е максимално мотивиран срещу ЦСКА днес, то това е Тонислав Йорданов. А ако футболното провидение спази неписаните си закони и Арда грабне трофея, то именно той трябва да е героят за кърджалийци. За 4 сезона на "Армията" нападателят получи едва 130 игрови минути в 4 мача, като междувременно изкара периоди под наем във втородивизионния Литекс (28 гола в 59 мача) и Етър, за който отбеляза 5 пъти в 8 срещи миналата пролет. Шансове за младока в ЦСКА обаче така и не дойдоха. През януари бе продаден за 100 000 лв. на Арда. Там се развихри със 7 попадения в 14 срещи в шампионата и даде заявка дори за повиквателна от Ясен Петров.

Иван КАРАДЖОВ, 31 г. (52 мача за ЦСКА)

Караджата започва в школата на ЦСКА още през 1999-а и сбъдва мечтата си да пази за първия отбор. Преживява редица бурни периоди в историята на клуба, яде бой от фенове при прословутото меле в ресторант "Окото" през есента на 2009-а, но дочаква своя час да бъде основен вратар на червените, като пика си достига през 2011 година при Милен Радуканов, печелейки Купа и Суперкупа на България. Следва трансфер в Локо Пд (2012 г.) и периоди в Берое, Верея и Шахтьор Солигорск (Блрс) и когато кариерата му е пред залез, от 2018-а насам буквално възкръсва в Арда, помагайки на тима да се изкачи от Трета лига до елита за три сезона. Със силните си изяви за кърджалийци стига и до националния тим.

Спас ДЕЛЕВ, 31 г. (109 мача, 36 гола за ЦСКА)

Един от любимците на Сектор Г преди 10 години. Спас е част от най-значимите постижения на ЦСКА от края на първото и началото на второто десетилетие на XXI век. Голът му с глава при успеха над Динамо Москва (2:1) като гост, с който тимът влиза в групите на ЛЕ през 2009-а, както и решителните му попадения при похода към купата и спечелването на Суперкупата през 2011-а остават в историята на клуба. Следват колебливи периоди в чужбина и у нас, но бързакът от Ключ така и не е потърсен да се завърне в ЦСКА, макар и слухове за това да не липсват. От 2019-а също възроди кариерата си в Арда, завърна се и в националния отбор. Днес и Делев, и Караджов ще са сред най-мотивираните за успех във финала, а опитът им ще бъде сред основните козове на кърджалийци.