Датата е 8 декември - празникът на студентите. Кога, ако не днес е точното време да припомним в "Архивите са живи" какво направи Академик(Сф) в турнира на УЕФА през 1976 година.

За тинейджърите  победата над колоса Милан в София с 4:3 с днешния треньор на Реал Фабио Капело и легендата Джани Ривера звучи в младите им уши повече от еретично.

Със следващите редове за този футболен подвиг нека отдадем заслуженото на един отбор, създаден през 1947 година, който в апогея си създаваше европейски шампиони по баскетбол, български страшилища във футбола и хокея на лед.

И в още много колективни и инидвидуални спортове. Имената на баскетболистите Сахаников, Бързашки, Голомеев, Петко Маринов, борецът и олимпийски шампион Петър Киров, ще останат завинаги в българската спортна летопис.

Професор Ангел Шишков и хора около него наскоро възстановиха автентичния тим на студентите под името Академик-1947. Има идея от новия сезон 2007/2008 отборът да се обедини с Вихър (Горубляне) и да заиграе в "Б" група на мястото на горублянци. Двата стадиона на Академик в София (до зала "Фестивална" и на четвърти километър до хотел "Плиска") не могат да бъдат ползвани заради сложна конюнктура около собствеността. В момента има друг Академик(СФ), който развива единствено детско-юношески футбол. Момчетата играят в Лозен и Герман. Но да се върнем към едни събития отпреди 30 години...

През 1975/76 г. Академик се представя много силно и завършва на трето място в "А" група, като заслужава участие в турнира на УЕФА. В основата на силния тим е вездесъщият треньор Данко Роев. Две лета преди това "студентите" печелят балканската купа срещу Вардар след 2:0 и 0:0. От началото на сезона 1976/77 академиците се концентрират повече за мачовете си в Европа и лесно губят в първенството. На всичко отгоре тежка контузия получава лидерът Младен Василев с бойния прякор Махо.

Съдбата е решила да си поиграе с Академик, като ги въведе в четири луди срещи. Първият съперник в евротурнирите е Славия (Прага). Не е изминала и една минута от двубоя в чехословашката столица и български играч е замесен в грандиозен скандал. Юлиян Иванов, носещ номер 5, влиза в меле с двама защитници на домакините. Тримата започват откровено да си разменят юмруци и лакти. Главният съдия тръгва към виновниците. Прави консултация със страничния арбитър и хуква към другия край на терена, като посочва жълт картон... на играча с номер 4 Първанов, който нищо не подозира. Футболистите на Академик наобикалят рефера, но той не отстъпва. Така в 27-ата минута Първанов получава действително жълт картон и за втори е изгонен. Отново следва протест на нашите, този път към дежурния секретар, който обаче е задраскал номер 5 и чинно си е записал номер 4.

В крайна сметка Славия взема аванс от два гола. На мача в София 12 000 зрители са свидетели на подвига на играчите на Академик, които в редовното време изравняват резултата, а гостите са с човек по-малко след изгонването на Лубас. В тези минути над всички е находчивият Альоша Димитров. В продълженията малкият Симеон Янков засича с глава топката за заветния трети гол - 3:0.

След като жребият отрежда Милан, старши-треньорът Данко Роев заедно с оператора на футболната федерация Кулий решават да заснемат в Генуа срещата на италианския гранд срещу Сампдория. Двамата взимат самолет до Белград и оттам смятат да се прекачат на друг до Италия. Но не става. В Белград пада гъста мъгла и отменят полетите. Двамата се връщат в София.

За този момент Данко Роев си спомня:"Като си помисля какви играчи бяха в Милан като Ривера, Капело, вратарят Албертози, Анкуилети, Бигон. Играхме срещу тях без капка информация. Помня, че помолихме ваши колеги да ни четат какво пишат в техните спортни вестници за мача им със Сампдория."

Капело е 30-годишен и току-що е преминал в Милан от Ювентус, а легендарният Джани Ривера е на 33. Независимо от това миланистите продължават да са страшилище. Срещу тях обаче има бойци, които не се страхуват от имена. Лудият развой на мача със седем гола хвърля в екстаз 15 000 души на националния стадион, които крещят познатия по онова време рефрен "Всеки миг с Академик!".

В края на срещата при 4:2 "студентите" на три пъти изпускат да вкарат чисти положения и Капело бележи втория си гол. Другият е дело на Фулвио Коловати, който по-късно в нашия футболен фолклор носи прякора на Илиян Стоянов. Но с това не свършват интересните моменти. След срещата Първанов отива при Джани Ривера и го моли да си разменят фланелките. Тогава тази практика не е често срещана както сега. Ривера е бесен след развоя на мача и отговоря с краткото "No possibile" и допълнително измърморва нещо.

Първанов му тегли една майна. По пътя към съблекалнята разбеснелият се Ривера забравя финеса си и раздава ритници във въздуха. Минава му обаче бързо и на влизане в тунела ръкопляска на публиката.

Двубоят в Милано на "Сан Сиро" е наблюдаван от 30 000 зрители. И тук не липсват куриозни моменти. Срещата е прекратена в петата минута. Съдията Линемайер умолява Юлиян Иванов, който носи фланелка с номер 14, да я замени с друга, защото по онова време са разрешени само такива от 1 до 11. Оказва се, че футболистът играе с номер 14, защото си е забравил фланелката в хотела, а от Академик нямат резервна със същия номер. Арбитърът е категоричен, че ще прекрати мача, като ще даде рапорт гостите да бъдат дисквалифицирани. Тогава се намесва докторът на отбора Стоян Костадинов.

Той вади от лекарската чанта дебело руло лейкопласт и закрива единицата от номер 14. Така Иванов продължава с номер 4. В Милан се възползват от неуредиците в лагера на гостите и повеждат с 2:0. В 29-ата минута Илия Чалев бележи кристален гол, но Линемайер го отменя заради измислена засада. Заради гузност не наказва играчите на Академик, които почват очевадно да го бутат брутално и грубо. Вестник "Ил джорнале нуово" пише за срещата: "Горките футболисти от София. Ако съдията не им бе отменил скандално гол и не подпираше домакините, Милан щеше да бъде елиминиран."

Във връзка с тази среща треньорът Данко Роев си спомня за покойния вече Валери Спасов-Жаната. Белокосият наставник е категоричен: "Това, което направи Спасов в Милано, бе връх на футболна техника. Той бе с подплатено самочувствие и не се страхуваше от европейски грандове. Смея да твърдя, че и в следващите отбори, които съм водил, никога не съм имал такъв талант."

След уникалните мачове с Милан от министерството на просветата и от футболната федерация обещават премии на футболистите. В крайна сметка играчите получават стандартните за времето си премии от по 80 лева. Заради цялостното отдаване на отбора в срещите от турнира на УЕФА в края на шампионат 1976/1977 Академик(Сф) едва не изпада и завършва на 12 място. През 1981 година в същия турнир Академик отпада от Кайзерслаутерн след 0:1 и 1:2. Тогава в тима играе Димитър Димитров-Херо.

1/16 - финал,  УЕФА
20.10.1976,София
Академик - Милан 4:3
1:0 Паунов (18), 2:0 Кр. Манолов (25), 2:1 Капело (33), 3:1 Ал. Димитров (40-д.), 3:2 Коловати (47), 4:2 Паунов (51), 4:3 Капело (80)
АКАДЕМИК: Тиханов, Чалев, Ангелов, Първанов, Ю.Николов, Спасов, Симов, Паунов (74-Гологанов), Кр.Манолов, Кр.Горанов (82-Й.Николов), А.Димитров
МИЛАН: Албертози, Анкуилети, Малдера, Морини (81-Сабадини), Коловати, Турове, Ривера, Капело, Силва (56-Винченци), Бигон, Калоне
Ст. "Васил Левски" - 15 000 зрители
Съдия: Жорж Конрат (Австрия)
Жълти картони: Турове, Морини, Ривера (М)

1/16 - финал, УЕФА
03.11.1976,Милано
Милан - Академик 2:0
1:0 Калоне (12), 2:0 Морини (27)
МИЛАН: Албертози, Анкуилети, Малдера, Морини, Бет, Турове(57-Биазола), Ривера, Капело, Калони, Бигон, Винченцо
АКАДЕМИК: Тиханов, Чалев, Ангелов, Иванов, Ю.Николов (46-Първанов), Янков, Симов, Паунов (71-Кр.Горанов), Манолов, Спасов, Димитров
Ст. "Сан Сиро" - 30 000 зрители
Съдия: Ерих Линемайер(Австрия)


Къде са те сега?

ГЕОРГИ ТИХАНОВ - треньор на вратарите на ДЮШ в Левски
ИЛИЯ ЧАЛЕВ - работи към норвежка фирма
БОРИС АНГЕЛОВ - бивш треньор на "А отбора, сега национален селекционер на юноши старша възраст до 19 г.
ЮЛИЯН ИВАНОВ - служител в оръжейна фирма
ЮРИ НИКОЛОВ - главен асистент в НСА
СИМЕОН ЯНКОВ - служител на аерогарата
БОГОМИЛ СИМОВ - Богеца - доцент катедра "Футбол" в НСА
КРАСИМИР ГОРАНОВ - На треньорска работа в Дубай
ЛОЗАН ЛОЗАНОВ - Лозето - занимава се с бизнес в Сливница
ЙОРДАН НИКОЛОВ - преподавател в Пазарджик
СТЕФАН ПЪРВАНОВ - треньор в ДЮШ на Септември на 57-о у-ще
КРАСИМИР МАНОЛОВ - Малкия Орел - треньор на Металик(Сопот)
ВАЛЕРИ СПАСОВ - Жаната - починал
ТОДОР ПАУНОВ - пенсионер, член на комисията за детско-юношески футбол към БФС
АЛЬОША ДИМИТРОВ - национален треньор на юноши, родени 1989 и 1990
ДИМИТЪР ГОЛОГАНОВ - занимава се със строителен бизнес
МЛАДЕН ВАСИЛЕВ - Махо - преподавател по физическо възпитание в Сливница
ДАНКО РОЕВ -старши треньор на тогавашния тим,сега води отбора на Нови Искър
СТЕФАН КОСТАДИНОВ - доктор на отбора, сега пенсионер