Събеседници в деветнадесетото издание на кръглата маса "Топспор" бяха мениджърите Дочо Нанов и Петьо Костадинов. Темата бе: "Какъв ще бъде статутът на българските футболисти след 1 януари 2007 година?" Дискусията се провежда с любезното домакинство на "Best Western City Hotel" и със съдействието на "Еврофутбол".


Дочо Нанов, който е в мениджърския екип на Лъчезар Танев, смята, че пред нашите футболисти се отварят възможности за по-безпроблемни трансфери зад граница с приемането на страната ни като пълноправен член на Европейския съюз. Някои страни обаче като Испания и Англия, например, създават изкуствен период, в който нашите играчи няма да могат да бъдат пълноправни на тези от ЕС. "Разбирам, че около вълненията за влизането на България в Европейския съюз си задаваме въпроси какво ще се промени около трансферите на нашите футболисти. За големите таланти със сигурност нищо. Или почти нищо. В Испания и Англия работодателите искат все още да има цедка за пристигащата работна сила от България и Румъния.

От тази гледна точка това ще засегне и футболистите, като се говори за период от около две години. Но има вратички, които могат да бъдат използвани от ФИФА и УЕФА и те също ще натиснат съответните ведомства, за да може наш футболист да ползва статута на европейски гражданин, а не да се води с чуждестранен паспорт и да чака реда си, за да играе в даден тим.

Този жест от страна на съответните правителства и официалните футболни организации ще е възможен и задължителен, когато става въпрос за играчи от калибъра на Мартин Петров и Димитър Бербатов. За Франция и Германия законите за футболистите са по либерални. Но там има друг момент. Ще ви дам пример с Христо Янев, който в България се чувстваше обиден от отношението към него. Когато замина в Гренобъл, Ицо бе много амбициран и заигра с пълни сили, макар и в отбор от втора дивизия. В един момент обаче от клуба се обадиха и
попитаха какво става с Янев,който досега е имал чудесни прояви. Оказало се, че той се е успокоил, след като приятелката му пристигнала, и подобно на българската футболна действителност е решил да се отпусне малко.

Този хаотичен период, разбира се, вече е преодолян и Христо отново показва на сто процента възможностите си. В този смисъл свободният достъп  на повече българи в чужбина ще направи така, че футболистите ни ще придобият европейски манталитет. Това ще даде резонанс и ще повиши нивото и на националния тим. За утвърдените ни играчи ще е още по-лесно. Мартин Петров, например, още докато играеше във Волфсбург, постоянно споделяше с Лъчезар Танев, че мечтата му е да играе в Испания. С много преговори и воля от страна на всички, Мартин сбъдна своята мечта и заигра в испанския гранд Атлетико (Мадрид)", коментира Нанов.

Българските играчи вече ще имат голямо предимство пред многобройните футболисти, прииждащи от Бразилия и Аржентина. "В това отношение не визирам суперталантите на двете страни. Просто цялата тази колония от Южна Америка няма да има това предимство на членове на Европейския съюз, което ще имат нашите момчета. Ако въпросните латиноамериканци имат европейски паспорт, за тях се отварят доста перспективи, но не е така. В този смисъл нашите играчи ще бъдат с предимство пред тях, стига да покажат нужните качества. Преди време, когато Полша влизаше в Европейския съюз, една полска баскетболистка беше за полския спорт нещо като Босман във футбола. Тя проби и отвори път на много нейни сънародници от различни спортове включително и футбола. Това ни чака и нас", каза още Нанов. 


Футболният агент Петьо Костадинов е на мнение, че вратите пред нашите играчи ще се отворят с приемането ни в ЕС, но футболистите ни трябва да променят манталитета си, ако искат да пробият.

"Надявам се влизането ни в Европейския съюз да промени във футбола една болна за мен тема. Става въпрос за методиката на игра. Ако нашите играчи се приучат още от малки на европейски стандарти, ще се повиши и нивото на първенството ни и самите те ще направят шампионата ни по-интересен. От друга страна, те ще станат и по-скъпоплатени в чужбина.

Трябва да призная, че в България човекът, който започва да хваща бика за рогата в това отношение, е президентът на Ловеч Гриша Ганчев. Не случайно той е назначил в своя клуб френски специалист, който да се грижи за младите дарования. Прие и уволнения от Левски холандец Ян Деркс.

Петьо КостадиновЗа инвазията на французите, които са най-добрите специалисти в юношеския футбол в момента, ще дам пример с отбора на Ред Бул от Залцбург. Тимът е водещ в австрийското първенство благодарение на методиката на френските специалисти. Към тях е привлечен като съветник великият футболист Кайзер Франц Бекенбауер. Клубовете ни по-често трябва да се допитват до НСА за движението на талантите у нас. 

Крайно време е с влизането ни в Европа, футболът да бъде поставен на основата на рекламната индустрия. Но не като самоцел, а като средство за развлечение на публиката. Както театърът се играе за хората, така трябва да бъде и във футбола. Ако трябва да направя паралел с киното, трябва да търсим нашия футболен Ръсел Кроу за главни роли като в "Гладиаторът", коментира Костадинов.

Той е на мнение, че около нашите играчи не се създава нужната пропаганда и те на са достатъчно добре рекламирани. "В деня, в който новият собственик на ЦСКА Прамод Митал бе запознат с ръководството и футболистите в Музея на славата, бе доведено едно момченце. Въпросното хлапе Цецко показа серия от финтове пред изумените босове. Оттук нататък би трябвало около такива наши ранни дарования да се създава реклама.

И подобно на новите играчи на Реал (Мадрид) Игуаин и Гаго да се завъртят веднага като рекламни продукти. Да се знае, че още с идването му в ЦСКА или Левски от този футболист ще може да има печалба само от продажбата на фланелки с неговото име. Само по този начин ще може да имаме равен статут с младоците, които тръгват от големите отбори в западните страни, добави още Костадинов, който е на мнение, че във футбола трябва да се работи без предразсъдъци. - Какво имам предвид.

Някои треньори, които имат природен нюх към играчи, без да са били футболисти, без дори да са се "срещали" с топката, както се казва, да им се даде възможност да работят с младите дарования. Без да споменавам имена, искам да кажа, че в един софийски клуб един такъв треньор работи с подрастващото поколение и има резултати. Завършил е право в Германия, а след това и Кьолнската школа."   

Костадинов нахвърли и един типичен пример, колкото е комичен толкова и трагичен, за това как се оценяват българските играчи от чуждите агенти. "Чужд мениджър поиска да види характеристиката на един футболист. Погледна класирането и се ужаси. Просто видя, че в елитната ни група има отбор като Черноморец (Бс-Сф), който е рекордьор в Европа - на полусезона е с отрицателна голова разлика. Веднага се запита как е възможно това и да не би футболистите ни да постигат "гръмки" резултати заради това, че играят с подобни клубове", каза още Костадинов.

Той за пореден път изрази мнението си, че е добре наши млади играчи да се развиват в по-долните дивизии на европейските държави, защото така ще могат да разкрият в по-голяма степен истинските си възможности. Агентът постави на дневен ред и въпросът за това, че квалификацията на нашите треньори не е на нужното ниво. В същото време обаче никой от клубовете не се сеща да се допита до НСА за випуска от футболни треньори, които всяка година приключват обучението си.

"НСА е много стабилна институция, която постоянно произвежда треньори, но никой не се интересува от тях. В повечето случаи се търсят бивши футболисти с име, но и при тях няма гаранция, че ще бъдат успешни като наставници. Сигурен съм, че във всеки випуск на НСА има поне по един човек, който може да се развие добре като треньор, ако му бъде дадена възможност", завърши агентът.