Президентът на Асоциацията на професионалните футболисти в България Дончо Донев е уверен, че играчите в "А" и "Б" групите все повече са наясно с правата си, когато сядат на масата за преговори с клубните президенти.

"От 5-6 години ние в Асоциацията организираме семинари, на които обучаваме капитаните на отборите. Обясняваме им промените, а те после разясняват всичко на колегите си", каза Дончо Донев и даде пример с проблемите, на които бяхме свидетели в последните дни в Марек.

"Това, което стана в Дупница, е резултат от познанието на играчите какви права имат. Консултираха се с нас и изразиха недоволството си. Не е лесно да се прави стачка. Стачкуват 30 човека, но около тях са още 200, техните семейства, който също са потърпевши. Радостен съм, че заедно успяхме да разрешим казуса. Вече има споразумение, в което са описани сроковете, в които да бъдат изплатени сумите."

Генералният секретар на Асоциацията Георги Бойчев също е доволен от благоприятното развитие на нещата в Дупница.

"Истината е, че г-н Андреев беше подготвил 23 поименни заповеди за уволнение. Президентът на Марек направи компромис в името на клуба и няма да има санкции за футболистите", каза Бойчев.

"Състезателите се научиха да се обръщат за помощ към нас. В момента подобен случай се оформя и в Хебър (Пазарджик), но там положението е много по-спокойно и скоро очакваме да има развитие в положителна насока", добави още Георги Бойчев, който е на мнение, че по настояване на Асоциацията са променени правилниците на БФС в полза на футболистите.

Дончо Донев коментира и ситуацията с чуждите играчи у нас, към които клубовете се отнасят с повече уважение, защото са защитени от ФИФА и УЕФА.

"Отношението към чужденците е друго и съм го изпитал на своя гръб, когато бях в Турция. Местните играчи имаха забавяния на плащанията, а при мен всичко бе точно. Чуждите играчи получават заплати минимум 600 лева, а това е огромна разлика в сравнение с момчетата от нашите "Б" групи, които получават по 170 лв. На последния семинар капитаните на отборите предложиха да бъдат въведени минимални прагове от 400-500 лева за "Б" групите и малко повече за "А""

Донев добави още, че играчите са се оплаквали от съдиите.

"Арбитрите вече получават по 1000 лева на мач и се държат нагло със състезателите, обиждат ги. Ще искаме среща със Съдийската комисия, за да коментираме таксите на реферите, защото разликата в заплащането е фрапантна и играчите се дразнят. В същото време арбитрите си позволяват волности, които са недопустими. Назрява конфликт между футболисти и арбитри, който дано да не ескалира"

Шефът на Асоциацията за пореден път каза, че именно темата за заплатите на състезателите е много болезнена за родния футбол. Към това трябва да прибавим и осигуровките на футболистите, които не се плащат регулярно. От следващата година статутът футболист ще мине към свободните професии.

Друга идея на Асоциацията е да се намери оптималната форма за застраховките на футболистите, които в момента са минимални. Донев сподели още, че е добре клубовете да започнат да гарантират бюджета си за заплати преди започване на първенството, за да не се стига до проблеми по време на шампионата. В този процес задължително трябва да се включи и БФС.

Един от най-търсените адвокати от футболисти Петър Величков смята, че не може да се разглежда въпросът с правата на футболистите, без да се намеси и БФС.

"Един играч може да знае много, но се изправя пред стена, която го спира. В много случаи получаваме съдебно решение срещу клуб, но то не се изпълнява. Много често имаме изпълнителен лист, а Лицензионната комисия не спира правата на отборите. Писах 20 пъти до БФС с въпрос защо решенията на Арбитражната комисия се взимат под внимание, а тези от съда - не. Отговор нямам", коментира адвокат Величков, който все още се чуди защо клуб като ЦСКА позволи да се стигне до казуса "Цаха" и накрая вместо 26 000 евро му платили 52 000.

Отношение по темата за правата на играчите взе и адвокат Атанас Шопов, който е член на Арбитражната комисия на БФС.

"Прави впечатление, че в последните години футболистите се явяват пред Арбитражната комисия по-подготвени. Обръщат се към Асоциацията, идват със своя адвокат или мениджър. Все още има такива, които подписват договори, без да гледат, подписват анекси, без да ги заверяват и по този начин не могат да докажат правата си. Футболистите трябва винаги да имат едно наум в отношенията с клубовете. Обикновено, когато нещата започнат добре, завършват трагично", завърши Шопов.