Евроквалификацията в Констанца срещу Румъния даде повод да се припомни среща номер 40 със северните ни съседи. От 13 юни 1996 година нямаме мач срещу Румъния. В този двубой България печели първата си победа в първото си участие на европейско първенство. Около и по време на мача има доста позабравени подробности, които днес в рубриката "Архивите са живи" ще припомним.

Националният отбор замина за Острова с поредната порция скандали преди голямо състезание. Както винаги те се въртяха около несполучливо според тях избраната база. Мястото, където трябваше да отседнат нашите, бе уредено още през януари на 1996 година от тогавашния шеф на казиното при новотел "Европа" в София Дон Робинсън.

Част от националите бяха видели вече за какво става въпрос, но в типичен български стил замрънкаха при свършен факт, когато пристигнаха на Острова в навечерието на първенството. Г-н Робинсън бе президент на Хъл Сити и Скарбъро. В "българския" Скарбъро са творили сестрите Ан и Шарлот Бронте, като са гледали от градския хотел приливите и отливите на близкото Северно море.

Базата, която нашите не харесаха, се намираше в една прекрасна гора на 20-ина километра от най-близкото населено място Рейвънскар. Вярно е, че при дъжд обстановката си беше малко като по романите на Хичкок. Оловносиньо-сиво небе и един горски път, който се отбиваше от магистралата и водеше до имението.

Името си "Рейвън Хол", или "Домът на гарваните", 200-годишното имение носи от двата гарвана, изобразени от бял скален камък, намиращи се на входа. Луксозните махагонови стаи на националите се намираха почти надвиснали над скалите, в които морето се биеше като във вълнолом. Пълна романтика и прекрасно място за изолация и съсредоточаване. Като допълнителен лукс на пет километра имаше конеферма и можеше да бъде наето пони за по 5 лири на час. Но воят на тарторите на отбора бе голям. Чувствали се подтиснати от изолацията, привиждали им се призраци нощем от клоните на дърветата и от шума на листата.

Всъщност проблемът беше, че звездите искаха не само да играят на билярд и да лющят белот в удобните стаи. Имението бе отдалечено от нощния живот на Скарбъро и по-големите градове Лийдс и Нюкасъл. Разглезените по онова време футболисти на Стратега се чудеха какви партизански преходи да правят, за да се потопят в градските нощи. В крайна сметка играчите едва изчакаха да мине първият мач с Испания в Лийдс на "Елънд роуд".

След ремито 1:1 самочувствието им се увеличи и постигнаха искането си да се махнат от "мракобесната" база "Домът на гарваните". Един ден преди мача с Румъния Пеневата чета се премести в луксозен хотел в тих краен квартал на Нюкасъл - мястото, където трябваше да се изиграят останалите ни два мача от група "Б" с румънците и с Франция.

На 13 юни предстоеше срещата ни с Румъния. Денят бе студен. Температурата не бе повече от 12 градуса. Нещо нормално за северния град, разположен на река Тайн, която разделя Англия и Шотландия. Зрителите, сгушени с ръце в джобовете, заемаха местата си по трибуните на "Сейнт Джеймс парк". Не бяха минали 180 секунди и Ицо направи пробив от центъра с остър слалом ала Алберто Томба към дясната врата, заемана от Богдан Стеля.

Любо Пенев увлече хитро бранителите на съперника и пред Камата се откри чудесна възможност да стреля. Ударът му бе точен и остър - директно в целта! След гола на Стоичков българската агитка, водена от бившия вратар на Пирин Миро Митев - Главата и Ди Джей Марти Джи, заскандира мощно "Българи, юнаци!". До края на мача румънците не можаха да се съвземат и ги бихме с единствения гол на Ицо.

Но този път и датският арбитър Петер Микелсен бе с нас. След мощен шут на Мунтяну топката се удари в горната греда и тупна зад голлинията на Боби Михайлов. Както се казва - голът бе чист като сълза. Реферът обаче не го видя. Помощникът му - също. В този двубой Емил Костадинов получи контузия и бе заменен още в края на първото полувреме от Дани Боримиров.

Така желанието ни в третия мач срещу четата на Еме Жаке да противопоставим екзекутора от "Парк дьо Пренс" се изпари. Както е известно, Франция ни победи с 3:1.
След края на двубоя с Румъния Трифон Иванов подари фланелката на фен от Велико Търново, който поиска Туньо да му се разпише върху потния екип.

Преди това целият национален отбор се снима за спомен в центъра на терена след първата победа, извоювана на европейско първенство. Явно ни върви да взимаме първи победи на важни форуми срещу съседни страни, защото през 1994 бихме Гърция за първия си победен мач на мондиал. Откритие в мача срещу Румъния бе Тинката Кишишев.

От трибуните срещата бе наблюдавана от тогавашния наставник на "свраките" Кевин Кигън. След мача Кевин ни попита буквално: "Кой е този играч с номер 2 Кисисев?" През целия мач игра фантастично. Ще направя всичко възможно, за да го взема в Нюкасъл!". Както се знае, по-нататък Тинката отиде в Англия, но и до ден-днешен играе за лондонския Чарлтън.

След срещата на пресконференцията Боби Михайлов заяви много смело: "Може и да е имало
гол при удара на Мунтяну, но Англия по подобен начин стана световен шампион през 1966-а. Всъщност ударът беше много силен, точно в гредата, и съдията е този, който трябва да реши има ли попадение или не."

След като свърши нашата пресконференция, Стоичков изчака своя приятел Георги Хаджи да говори пред румънските медии и след това заедно напуснаха залата. Пред българските медии Хаджи успя да каже: "След тази загуба нямаме никакъв шанс да прескочим групата".

Въпреки това нашите се надяват северните ни комшии да се хвърлят в мача им с Испания. Защото, ако "червените фурии" се издънят, ние ще продължим напред с румънска помощ. Да, ама не.

В крайна сметка, след като Манхарин и Ръдучою си размениха голове в рамките на една минута (11-ата и 12-ата), в 84-ата минута Амор бе оставен да отбележи втория победен гол за испанците. С което те си подплатиха второто място, а ние се върнахме в родината, макар и да имахме 4 точки.

После зад кулисите дълго се коментира, че румънците искали на всяка цена да бъдем унижени заради отменения гол. И поради тази причина не си давали никакъв зор срещу Испания. "Ние ги бихме, ама те ни прецакаха", заяви Трифон Иванов след завръщането на тима в София.

Отпадането ни от групата на европейското първенство роди и историческия лаф на Любослав Пенев. Любо си вкара автогол при 1:3 от Франция и при прибирането у дома се изцепи на аерогарата: "Който не ме уважава - да духа супата!".

Впоследствие шефът на БФС изгони от националния Димитър Пенев и племенника му Любослав. В знак на солидарност Христо Стоичков отсече, че се маха от представителния ни отбор. Индиректно пръст в целите скандали има Румъния. Защото, ако румънците бяха скочили на Испания, нашите можеха да прескочат групите на европейското първенство...

СТАТИСТИКА
България - Румъния 1:0
1:0 Стоичков(3)
БЪЛГАРИЯ: Михайлов, Кишишев, Тр. Иванов, Цветанов, Йорданов, Янков, Костадинов (32 -Боримиров), Стоичков, Пенев (72-Сираков), Балъков, Лечков (90-Генчев)
РУМЪНИЯ: Стеля, Петреску, Продан, Белодедич, Селимеш, Попеску (76-Илие), Лупеску (46-Гълка), Мунтяну, Лакатуш (29 -Молдован), Хаджи, Радучою
ст."Сейнт Джеймс парк" - 19 107 зрители
Съдия: Петер Микелсен (Дания)
Жълти картони: Кишишев, Боримиров

Мачовете на нашите
Испания - България 1:1
България - Румъния 1:0
Франция - България 3:1

Крайно класиране в група "В"
1.Франция 2 1 0 5-2 7
2.Испания 1 2 0 4-3 5
3.България 1 1 1 3-4 4
4.Румъния 0 0 3 1-4 0