Темата на 20-та кръгла маса "Топспор", която се организира от в."Топспорт" и най-големият спортен сайт "Топспорт.бг" със съдействието на "Еврофутбол", бе: "Какво ще се случи със спортните бази, след като България стана член на ЕС." Събеседници в дискусията бяха управителят на Зимния дворец Асен Асенов, председателят на ОСК ЦСКА Георги Калчев и собственикът на Беласица Костадин Хаджииванов. Домакин на дискусията бе хотел "Бест уестърн сити хотел".

Асен Асенов: Законът за спорта е като сагата "Топлофикация"

Шефът на Зимния дворец Асен Асенов смята, че през последните 17 години интересът на управляващите в България се разминава с интереса да се управлява добре българския спорт. "Преди собствеността на съоръженията бе държавно-централизирана, сега е държавно-частна. Обектите се вкарват в търговски дружества, за да се превърнат в частни. Това е един юридически трик. Лошото е, че изградената база през годините не получава поддръжката от държавата и се стигна до някаква самоиздръжка, което е пагубно за масовия спорт. Например, вече не знам Националната спортна база, доколко е все още национална и доколко е все още спортна. Всичко това дърпа нещата надолу. За да се поддържа що-годе някакъв обект, той се превръща в търговско дружество, продава се, търси се скрито финансиране и т.н., твърди Асенов. - Той също смята, че бавенето на промените в закона за спорта може да се сравни с резултатите, които се откриха напоследък в "Топлофикация" - София."
Управителят на Зимния е на мнение, че вече са на привършване по-апетитните парчета от спортната база у нас." Лошото е, че всичко, което става, е и за сметка на амортизирането на тези обекти, защото те не се поддържат на ниво, не се развиват. Мога да дам пример с Австрия, където посетих 7-8 обекта. Там общините поемат 45-50% от финансирането на обектите, останалите 50% се покриват от търговска дейност и т.н. Щом така е в Европейския съюз, чийто член вече сме, ние няма какво да измисляме толкова ново, просто трябва да приложим чуждия опит", коментира Асен Асенов и се насочва към темата, че преди да се даде на концесия един обект, той трябва да бъде оценен. В съответствие с направената оценка вече да се изготви концесионния договор, за да се знае какво точно се взима за ползване и как може да се развива. Но до момента няма стратегия за мениджмънта на спорта у нас и се работи само на парче. Базите в България ще се сблъскат и с един нов проблем - европейските изисквания. Един стадион или зала трябва да имат места за паркиране, отговарящ на капацитета им. Трябва задължително да имат специален обозначен път за евакуация, по който могат да минат линейки, пожарни, отряди за бързо реагиране и т.н. "Съжалявам, че не ни допуснаха до по-горните кръгове с олимпийската ни кандидатура за Зимната олимпиада, защото тогава щяха да лъснат забележките към нас и щяхме да видим реалното състояние на базите ни по оценка на чуждите специалисти", завърши Асенов.

 Георги Калчев: Крият здраво проектозакона

Председателят на ОСК ЦСКА Георги Калчев смята, че през последните 17 години нищо относно стопанисването на базите не се е променило. Ако се изключат приватизационните сделки, който станаха между близки хора от властта. Дори и сега, когато отново се коментират промените в закона за спорта, нещата се покриват и никой не може да стигне до предложенията за нови поправки. "На дневен ред е разглеждането на закона за спорта, но той не е стигнал до нито един клуб, до нито една спортна организация, за да се запознае с него и ако има предложения да ги направи", каза Калчев. Шефът на червения спортен клуб сподели още, до сега базите са били апетитни хапки за управляващите, а спортът като такъв е оставал на втори план. "Появяват се определени личности за някакъв срок, правят някакви неща, допълват законите, променят ги и става пълен хаос. Целта е да се придобие ползването на базата, а как става това е друг въпрос. Така няколко депутати сложиха ръка на най-хубавите обекти от базата на ЦСКА, които сега се управляват от една асоциация на МО, каза Калчев вчера. - В България държавата отсъства и не подкрепя активно българския спорт. На всякъде в нормалните страни се предоставят базисни условия за съществуването на един клуб, който е в даден град и развива някакъв спорт."
Калчев е на мнение, че държавниците си правят ПР кампании на гърба на спортистите, когато те постигнат успехи, а после нищо. "От години говорим за този проект. Знаете, че и при Лучано беше все едно и също. Бившият собственик на футболния отбор на ЦСКА Васил Божков се бори да вземе базите, но дадоха ли му ги? Не! Между футболните клубове и другите клубове по принцип няма различия, твърди още шефът на ОСК ЦСКА и добавя, че заедно с негови колеги от другите клубове работят вече 6-7 месеца за предложения в новия закон. - Знаете ли какво се получава - политиците ни приемат като опоненти. Крият от нас идеите си. Има една пълно не прозрачност и абсолютна безпринципност. Не може да се подготвя един толкова важен закон за спорта и да няма никаква яснота за него, а дружествата да не са запознати с текста. Все пак съм оптимист, че с влизането на България в ЕС нещата около спортните бази ще придобият по-ясни измерения."

 Костадин Хаджииванов: Сагата в Петрич в Петрич е от 10 години

Собственикът на Беласица Костадин Хаджииванов се опитва да получи базата в Петрич от 10 години, но все без успех. И той не е успял да стигне до проекто-закона за спорта, но се надява, че ще успее. "По моя информация законът трябва да влезе другата седмица на първо четене в пленарна зала. Търся някакви връзки, за да го погледна и видя за какво става въпрос, но за сега без успех, коментира Хаджииванов. - В Петрич е голяма сага, която вече 10 години продължава, а аз не мога да си обясня как съм имал толкова търпение да чакам. На времето тази база бе на Общината. След това Ощината направи някаква приватизация, един човек я взе и в последствие я подири на Държавната агенция за спорта, защото нямал средства да я издържа. В момента базата не функционира и не се поддържа, а аз се грижа единствено за футболния терен. Около 80 000 лева съм дал за поддръжка, но само, за да бъде в някакво горе-долу добро състояние. Ако не се реши проблема със собствеността, може да не получим лиценз за стадиона." Босът на Беласица каза още, че, ако от БФС спазят пълните изисквания на УЕФА за лицензиране, "А" група ще остане с 4-5 отбора. "У нас ще продължат да се правят компромиси по отношение на лицензирането, защото няма как да се отреагира на тези изисквания. В Петрич базата е национална, защото се развиват и спортове - борба и лека атлетика", обясни още Хаджииванов. Шефът на Бела сподели, че едва ли държавата у нас в следващите 20 години ще може да отдели пари за базите. "Базите трябва да се дават за дългосрочно ползване на концесии. На Беласица, като клуб, е много по изгодно държавата да си подържа базата и ние да си плащаме наем. Дори да даваме 200 000 лева наем на година, ще ни излезе доста по-евтино отколкото да инвестираме в него. Но не виждам как ще стане това, след като ДАМС има 500 000 лева годишно за капитално строителство. Какво да се направи по-напред с тези пари? Няма да стигнат да се измажат и две съблекални. Ако получа базата се ангажирам да оправя и пистата за лека атлетика и залата за борба. Никой друг спорт, освен футбола, няма възможност да подържа и инвестира в базите. Във футбола се генерират парите и в Европа, и по света. А този страх, че като се дадат базите на футболните президенти другите спортове ще останат без бази, може да се формулира в закона и да се регулират тия отношения, заяви още Хаджииванов и даде за пример Сърбия, където има ужасяващ след приватизационен контрол. - Купил си едно държавно предприятие и ако не си изпълняваш ангажиментите, не вкараш инвестициите, не осигуряваш работни места, идват и ти взимат сделката. Няма значение, че си дал 30 или 50 милиона евро и си направил голям завод. Дават ти базата, спазваш правилата - изпълняваш срока, не спазваш правилата - край на договора. Ако добронамереност в управляващите да се реши проблемът, нека покажат, ако го протакат още две години и на тях ще им свърши мандатът."