Гана се класира за полуфиналите на турнира за купата на африканските нации, където ще играе с победителя от четвъртфинала Тунис - Камерун.

Футболистът на Левски Ричард Еромоигбе влезе в игра в отбора на Нигерия в 71-та минута на мястото на Диксон Етуху.

"Суперорлите" от Нигерия успяха да поведат в резултата с гол от дузпа, изпълнена от Якубу Аийегбени в 35-ата минута.

В даденото от съдията продължение на първото полувреме "Черните звезди" от Гана изравниха чрез своята звезда - полузащитника на Челси Микаел Есиен. След центриране от лявото крило той изпрати топката в дясната странична греда и оттам в мрежата на Остин Ежиде.

Точно след един час игра капитанът на ганайците Джон Менса получи червен картон, тъй като хвана с ръце откъсващ се нападател на "Суперорлите".

Макар и с човек по-малко, в 82-та минута Жуниор Агого засече майсторски центриране от левия фланг и от един метър вкара победния гол за Гана, която стана първият полуфиналист на турнира за купата на африканските нации.

Селекционерът на Гана Клод Льороа заяви, че се гордее със своя отбор, който днес победи Нигерия с 2:1 и се класира на полуфиналите за купата на африканските нации.

"Играчите ми са истински герои. Да обърнеш резултата с 10 души срещу отбор като Нигерия е истинско геройство. Гордея се, че съм треньор на тези момчета", каза наставникът на Гана.

"След червения картон дадох инструкции на Микаел Есиен да се върне в защита. Не исках да рискувам с други играчи, защото най-важното беше победата", каза още Льороа.