В "А" група отново ще ехти познатия лозунг "Всичко е Берое". На старозагорци им трябваше точно една година, за да могат да издържат поправителния изпит и да се завърнат където им е историческото място - сред най-добрите отбори в България.

Всъщност на поправка те отидоха не по свое желание. Бяха пратени във втория ешелон, след като станаха жертва на неуредици с картотеки на други отбори. Но в крайна сметка всичко си дойде на мястото. И донякъде това пречистване, като че ли беше за добро. Защото, след като тимът остана в края на сезона преди да изпадне без собственик, се разбра, че градът под липите е генетично свързан с футбола.

Берое не е еднодневка, която да зависи от прищевките на даден бизнесмен. Градът се вдигна и спаси отбора от финансов крах. От своя страна Илиан Илиев се оказа мъж на място и въпреки че отборът му отиде във втора дивизия, стоически остана с тима. За да се върне триумфално в "А" група. От самото начало беше ясно, че битката ще бъде с отборите на Нафтекс, Калиакра, Родопа, Дунав и Спартак(Пд) за влизане в елита.

Още от самото начало обаче беройци дадоха най-солидна заявка за това, че са най-подготвени да се завърнат в елита дори без да чакат бараж. Наистина тежките мигове, както се очакваше, дойдоха от бойкия тим от Каварна. В 13-ия кръг тимът от лятната рокстолица на България победи на своя стадион Берое с 2:0. После дойде дербито на Стара Загора, където символичен домакин бе Локомотив, но Берое успя да се наложи с 2:1.

През пролетта се заредиха доста трудни мачове, независимо че Берое бе вече начело на колоната. Получи се изненадваща загуба в 22-ия кръг у дома от Любимец с 1:2. Последва реми в Русе срещу Дунав - 0:0. И успокоение у дома за победа срещу Марица с 4:0. Всъщност според старши треньора Илиян Илиев тимът точно в седмицата от 16 до 24 май успя да си подсигури участието в елита.

Най-напред дойде измъчената победа в последната минута в Пловдив срещу Спартак с 3:2. После отново имаше труден мач в средата на седмицата макар и у дома срещу Миньор (Раднево), където бе постигната минимална победа с 1:0. В Търговище гостуването на Светкавица също бе мъчително. До 83-ата минута резултатът бе 1:1 и чак след това Берое се отпуши за успеха с 3:1. В последния 30-и кръг в старозагорското дерби пак бе победен Локомотив - този път с 1:0.

Сред отличилите се футболисти безспорно с най-голяма заслуга е капитанът Слави Жеков, който игра в 22 мача и дори отбеляза три гола. Много силно се представи нападателят Захари Димитров, който имаше отличен коефициент на полезно действие, след като в 16 мача вкара 10 гола. Добър реализатор бе и Дончо Атанасов, вкарал в 13 мача седем попадения.

И най-важното, което през целия сезон не липсваше на Берое, въпреки че отборът бе в "Б" група, бе вярната публика. "Няма мое, няма твое - всичко е Берое". Този рефрен е вечен, както и тимът.

Захари ДИМИТРОВ    16    1043    10    4    1 0

Легенда: М - мачове, мин - минути, А - асистенции, жк - жълти картони, чк - червени картони