ЦСКА спечели голямото дерби на българския футбол, след като се наложи с 1:0 над Левски. Единственият гол в срещата падна в средата на първата част и бе дело на Янис Зику. Като цяло двата отбора си разделиха по едно полувреме - „червените" бяха по-силни през първата част, „сините" през втората.

Благодарение на успеха ЦСКА събра на сметката си 28 точки и излезе еднолично на върха в класирането. Левски остават на четвърта позиция с 21 точки. За първи път от 9 години насам ЦСКА побеждава вечния си съперник два пъти поред.

Очаквано след края на мача имаше недоволни. Бесен след поредната загуба, собственикът на Левски Тодор Батков нападна словесно главния съдия на мача Таско Тасков, който определи като "безобразен" и "поръчков". На същото мнение бе и помощникът на Гонзо - Тони Здравков.

На другия полюс пък бе настроението в лагера на ЦСКА. "Всички знаете кой е Димитър Пенев", каза след мача самият Пенев, след което поздрави и избраниците си за сърцатата игра.

"Тази победа е за Сектор "Г", който винаги е зад нас", каза със сълзи на очи капитанът на "червените" Тодор Янчев.

ЦСКА - ЛЕВСКИ 1:0 (СТАТИСТИКА)

ГАЛЕРИЯ ОТ ВЕЧНОТО ДЕРБИ

Символичните домакини от ЦСКА започнаха по-силно мача и първи стигнаха до сериозна опасност. Още в петата минута Янис Зику бе изведен от дълбочина и остана очи в очи с Пламен Илиев. Румънецът обаче стреля слабо, при това право в тялото на вратаря, след което топката рикошира в крака на Зику и излезе в аут. В следващите няколко минути двата отбора се вкопчиха здрава битка, която доведе само до няколко далечни удари на Тони Калво и Дарко Тасевски.

Второто чисто положение в срещата дойде в 25-ата минута и отново бе на сметката на ЦСКА. Жуниор Мораеш финтира Рисп и шутира от границата на полети, но Пламен Илиев показа страхотен рефлекс и изби в корнер.

След изпълнението на ъгловия удар резултатът бе открит. Защитата на Левски не се ориентира правилно и позволи на топката да достигне с лекота до непокрития Янис Зику, който от 5-6 метра с лекота вкара за 1:0.

От тук до края на първата част Левски се опита да наложи натиск, като особено активен бе десният бек Дъстли Мюлдер. Именно холандецът отправи два удара, но и в двата случая не успя да намери целта.

Още на почивката Георги Иванов-Гонзо реагира и направи корекция в състава си, пускайки в игра Шьорд Арш за сметка на Дарко Тасевски. От първата минута след подновяването на играта Левски наложи териториален натиск.

Въпреки това обаче „сините" изглеждаха изключително безидейни и почти не застрашиха сериозно вратата на съперника. Най-доброто положение за гол се откри пред Христо Йовов в 56-ата минута, но техничният удар на „Бижутера" бе майсторски спасен от Райс М'Боли.

В последните минути на срещата двубоят много се изнерви, като главният съдия Таско Тасков показа куп жълти картон. Истинско чудо бе, че двата отбора завършиха в цял състав. В крайна сметка нови голове не паднаха и ЦСКА взе мача.